אלפי עובדי ענף התיירות מוחים בדרישה להתערבות ממשלתית במשבר שפוקד את הענף

כמה אלפים מעובדי ענף התיירות מפגינים מהבוקר (ראשון) במחאה על מצוקתם המתמשכת ומה שהם מגדירים כהתעלמות של הממשלה מהמשבר בו מצוי אחד הענפים שנפגע הכי קשה מהמציאות העולמית שנוצרה בעקבות התפרצות מגיפת הקורונה. מדריכי טיולים בארץ ובחו"ל, אנשי סוכנויות הנסיעות ועובדים נוספים מהענף נפגשו הבוקר בחוף הצוק בת"א ונסעו בשיירה לירושלים להפגין מול הכנסת.

גישרה שוורץ משמעה (17 שנה בתחום), ושולה חגואל מת"א (25 שנה בתחום) מדריכות טיולים לישראלים בחו"ל. שתיהן פרילנסריות שעובדות עם מספר חברות בארץ. "זה עצוב מה שקורה. לא קיבלנו שום חל"ת, נשארנו ללא עבודה, ללא הכוונה, ללא הכנסה, ללא אופק ויש לנו פה קולגות במצב הרבה יותר קשה משלנו. אנחנו משלמים מיסים למדינה במיליארדים, כשהגיע הזמן להחזיר לכל אלה שעובדים בה גם 50 שנה, לא סופרים אותנו. אם זה ימשיך נפסיד גם את 2021".

נעם אשד מת"א, מנכל חברת התיירות הנכנסת CTO, מספר על עצמו כי הוא דור שני בתעשייה ועוסק בתחום מזה 25 שנה. "הבאנו לפה מאות אלפי תיירים, מעסיקים אלפי מדריכים, לינות בתי מלון, מוזיאונים, מסעדות. עכשיו קרה קורונה, וזה בסדר. עברנו לא מעט משברים, לא התעלמו מאיתנו ככה אף פעם. אני אדום מבושה כי בפעם הראשונה אני צריך לבקש עזרה. עזרה בשביל העובדים שלי, שאני לא מצליח להסתכל להם בעיניים, בשביל הספקים שלי, הלקוחות שלי והקולגות שלי".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לדברי אשד, שלוש הדרישות המרכזיות של המוחים הן הכרזה על תאריך 'פתיחת שערים' שהמדינה תקבע תחת התניות, עם מתווה מסודר להתנהגות תיירותי במטוסים, במלונות, באוטובוסים ובאתרים התיירות, חל"ת גמיש ונושם שיאפשר למעסיקים לשמור על תשתיות השיווק ועל העובדים, גם בחלקי משרה, עם השלמה של המדינה (המודל הגרמני – ה.י) ושיפוי לבעלי העסקים בתיירות כנגד הוצאות השימור הבסיסיות של העסק. "עד מתי? עד שהממשלה תקבע שהיא פותחת את השערים".

"מי שחושב שאפשר להחזיק את תעשיית תיירות בארץ עם תיירות פנים הורג את התעשייה", אומר אשד. "אנחנו צריכים ששר האוצר יבין שהפיקציה הזו של 'הכסף ישאר בארץ' לא תחזיק את בתי מלון, את האטרקציות, את האתרים ואת המסעדות. ההתאוששות תהיה ארוכה. אי-אפשר להחזיק את התעשייה זו בלי אופק. צריך תכנית. זה ענף ייחודי שזקוק לסיוע ייחודי. הוא סגור כבר 4 חודשים ויהיה סגור גם בתקופה הקרובה".

למרות המחאה, המצוקה ואף היאוש של רבים מן המוחים, נראה כי מארגני ההפגנה הקפידו שהיא תהיה באווירה טובה, כאילו כדי לשדר את הייעוד המקצועי של אנשי הענף – לספק חווייה תיירותית מהנה לישראלים בחו"ל או לתיירים בארץ. במתחם המחאה ניתן היה לשמוע, לצד קריאות 'דורשים פרנסה!', גם מוזיקה קצבית ושתייה ומיני מזונות חולקו לעוברים והשבים.

דיאנה שטרנברג (צילום: הדס יום טוב)

דיאנה שטרנברג מאור יהודה עובדת בנתב"ג מנהלת מחלקת דיילות קרקע בחברת לאופר GHI. אומרת כי מה שהם זקוקים לו כעת זה הארכה של החל"ת. "מעל 90% מהעובדים שלנו עדיין יושבים בבית מחודש מרץ. אנחנו משקיעים המון בהשקעות והכשרות. אנחנו רוצים לשמר את הידע הזה. אנחנו רוצים מתווה לפתיחת השמיים. בלי חברות שירותי הקרקע שדה התעופה לא עובד! אנחנו הזרוע הביצועית. עד שיתעוררו לפתוח לנו את השמים – לא יישארו עובדים שיעשו את זה".

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר