בג"ץ קיבל את העתירה נגד מינוי מזוז לראשות הוועדה למינוי בכירים

מני מזוז (צילום:יונתן זינדל/פלאש 90)

בג"ץ ביטל היום (חמישי) את מינויו של של שופט העליון לשעבר מני מזוז ליו"ר הוועדה למינוי בכירים, וקיבל בפה אחד את העתירה שהוגשה נגד המהלך. זאת, בניגוד לחוות דעתה של היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה.

עוד נקבע כי יש למנות שופט עליון בדימוס לתפקיד באופן זמני, כדי לקדם את מינוי הרמטכ"ל הבא.

השופטים מתחו ביקורת על היועמ"שית שאיפשרה את מינויו הקבוע של מזוז במהלך תקופת בחירות, וכתבו בהחלטתם: "הנחיות היועץ נועדו ליצור בהירות, ודאות ואחידות ביישום הדין על ידי הממשלה, במנותק משיקולים ספציפיים הנוגעים למועמד כזה או אחר".

נימוקי השופטים נגעו בעיקר לכך שממשלת מעבר צריכה לנהוג בריסון כשהיא ממנה אישים לתפקידים בכירים. לדברי השופט נעם סולברג, על אף שבמישור העקרוני, ישנה אפשרות להורות על מינוי קבוע גם בתקופת בחירות, עדיין יש להימנע ממינוי בכירים באופן קבוע ולהעדיף מינוי זמני.

"מחוות הדעת שהובאה לפני הממשלה, התברר כי הממשלה הפכה את החריג לכלל ואת הכלל לחריג, תוך יישום שגוי של הכללים המשפטיים שנקבעו לתקופת בחירות", המשיך סולברג. ​השופטת יעל וילנר הדגישה כי המינוי אינו עולה בקנה אחד עם הנחיית נציב שירות המדינה ועם פסיקתו של בית המשפט בנושא.

המינוי של מזוז, תוך כדי תקופת בחירות, נועד לאפשר את קידום מינוי הרמטכ"ל הבא. משבחר שר הביטחון בני גנץ באלוף הרצי הלוי לתפקיד, הציע בג"ץ למעשה להפוך אותו למינוי לצורך כך בלבד. הממשלה אישרה את מינויו של מזוז לתפקיד לפני כחודש. הוועדה למינוי בכירים מייעצת לממשלה על מועמדים לתפקידים כמו הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, ראש שב"כ וראש המוסד. בראש הוועדה עמד בשנים האחרונות השופט בדימוס אליעזר גולדברג, שהלך לעולמו במרץ האחרון, ומאז היא לא התכנסה.

עורך הדין יצחק בם, שייצג את ארגון "לביא" שהגיש את העתירה, בירך על ההחלטה. "סוף סוף בית המשפט העליון מעביר מסר חד וברור. הדין הוא אותו דין לכולם והכללים שהשופט מזוז קבע לגבי מינויים בממשלת מעבר חלים גם על השופט מזוז עצמו", מסר. מטעם הארגון נמסר: "מדינת ישראל עשתה היום צעד משמעותי לקראת מערכת משפטית שוויונית המחילה סטנדרטים זהים על כלל השחקנים הפוליטיים".

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

תגיות:

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר