ביקורת נגד ישראל בעקבות לוויית העיתונאית אבו עאקלה: "שימוש לא מוצדק בכוח"

הלוויה של שירין אבו אלעקין. (ציולם: ג'מאל אוואד / פלאש90)

ביקורת בעולם נגד ישראל בעקבות העימותים בהלוויית עיתונאית אל ג'זירה שירין אבו עאקלה. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן התייחס לראשונה למקרה ואמר "אני לא מכיר את כל הפרטים, אני יודע שחייבים לחקור את התקרית".

ג'וזף בורל, הנציב העליון של האיחוד האירופי לענייני חוץ ומדיניות, אמר "האיחוד האירופי מגנה את השימוש הלא פרופורציונלי בכוח ואת ההתנהגות הלא מכובדת של משטרת ישראל נגד משתתפים בתהלות האבל. לאפשר פרידה בשלום ולתת למתאבלים להתאבל בשלום בלי הטרדה והשפלה זה הכבוד האנושי המינימלי".

דוברת הבין הלבן ג'ן פסקי אמרה בתדרוך עיתונאים שה"תמונות מטרידות מאד". לדבריה המוקד צריך היה להיות זיכרון לכתבת יוצאת דופן שאיבדה את חייה, ו"אנו מצטערים על החדירה למה שאמור היה להיות תהלוכה שלווה". גם שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אמר: "אנחנו מוטרדים מאד מהתמונות של כוחות משטרה חודרים לתהלוכת הלוויה… לכל משפחה מגיה לקבור את יקיריה בצורה מכובדת וללא הפרעות.

הסנטור הדמוקרטי ברני סנדרס אמר "ההתקפה של כוחות ישראלים נגד המתאבלים בלווייתה של העיתונאית הפלסטינית שירין אבו עאקלה היא שערורייה. ארה"ב חייבת לגנות זאת, ולדרוש חקירה עצמאית של ההרג".

בסדרת ציוצים באנגלית, הביאה משטרת ישראל את גרסתה לאירועים, לפיהם מתווה הלוויה שתואם עם המשפחה הופרע על ידי מתפרעים.

"בערך 300 מתפרעים הגיעו לבית החולים סיינט ג'וסף בירושלים ומנעו מבני המשפחה להעמיס את ארון המתים לרכב הלוויות הנושא לבית הקרבות, כפי שתואם עם המשפחה מראש. במקום זאת, ההמון איים על על הנהג ואז לקח את ארון המתים למסע רגלי, כנגד רצון המשפחה והתיאום הביטחוני שנעשה".

במשטרה ציינו שהמתפרעים השליכו בקבוקי זכוכיות, שפגעו הן במתאבלים והן בשוטרים שהיו במקום.

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

תגיות:

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר