האוצר: הכנסות המדינה גדולות מהצפוי במיליארדים, הן ילכו לצמצום הגרעון

בכירים במשרד האוצר בדיון בוועדת הכספים. קרדיט צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

משרד האוצר הודיע היום (שני) כי תחזית ההכנסות ממסים לשנה הנוכחית ולשנה הבאה תעודכן כלפי מעלה במיליארדי שקלים. עם זאת, הבהיר נציג האוצר בדיון בוועדת הכספים, כי הכסף מיועד לסגירת הגרעון, ולא למענה על סוגיות חברתיות או להשקעה בתשתיות.

בהתאם, הגרעון הצפוי לשנה הקרובה יעמוד על כ-5.5% בשנה הקרובה, ירידה של כאחוז בהשוואה לתחזיות קודמות. גם התחזית לשנת 2022 השתנתה בגלל צפי להכנסות גדולות ממסים, והגרעון צפוי לעמוד על כ-3.9%.

לפי איתי טמקין, נציג האוצר בדיון, הסיבה לפער בהכנסות ממסים נובעת מגל מכירות ורווחי הון במגזר הטכנולוגי, שגרמו גם לעלייה בפעילות בנדל"ן. "אנחנו לא צופים שהמגמות האלה ימשכו בשנים קרובות, ולכן לא ניתן להסתמך עליהן" אמר טמקין.

נציג האוצר הבהיר בדיון כי אין כוונה לרחיב את ההוצאה הציבורית בגלל ההוצאות הלא צפויות. בתשובה לשאלה של ח"כ סמוטריץ' אם לא כדאי להשקיע את הכסף בצרכים חברתיים או בהעלאת השכר לחיילי צה"ל, אמר טמקין: "אנחנו עדיין בסביבת גרעון גדולה מאד".

טמקין התייחס לשינויים התכופים והלא עקביים בכלל ההוצאה ולביקורת לפיה הוא צריך להתבטל, ואמר כי לשיטתו מדובר ב"צעד לא אחראי". זאת למרות שהוא ציין שמגבלת ההוצאה השתנתה כל שנה מאז 2013. הוא התייחס לנתוני האבטלה הגבוהים ולתופעת ה"התאוששת ללא עבודה" (Jobless Recovery) אליה התייחס גם נגיד בנק ישראל, ואמר שהיא מתרחשת גם בישראל. "זה מצב שלאורך זמן מתקן את עצמו. לשמחתנו, הכנסות המדינה לא נפגעו כי העובדים שנפלטו הם בשכר נמוך".

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר