הושג הסכם לברקזיט ברגע האחרון. האם יעמוד במבחן הפרלמנט?

אחרי חודשים של משא ומתן, וברגע האחרון בריטניה והאיחוד האירופי הודיעו היום (חמישי) כי הושג הסכם בינם לגבי עזיבת האיחוד האירופי. "יש לנו הסכם" אמרו בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה וז'אן-קלוד יונקר, נשיא הנציבות האירופי במסיבת עיתונאים משותפת היום. "איפה שיש רצון, אפשר להגיע להסכם" אמר יונקר.

עם זאת, חוסר וודאות עוד אופפת את בריטניה, שאמורה על פי חוק לעזוב את האיחוד האירופי ב-31 לחודש. כדי להיכנס לתוקף ההסכם צריך להיות מאושר על ידי האיחוד האירופי והפרלמנט הבריטי, ומספר גורמים בפוליטיקה הבריטית כבר הודיעו שיתנגדו להסכם.

ג'רמי קורבין, יו"ר מפלגת הלייבור, הודיע כי מפלגתו תתנגד להסכם. "מה שנראה הוא שראש הממשלה הגיע להסכם גרוע עוד יותר מזה של תרזה מיי, אליו התנגד הפרלמנט" כתב קורבין הבוקר.

עם זאת, ההתנגדות הדרמטית ביותר מגיעה מצד מפלגת ה-DUP, מפלגה קטנה שנמצאת בקואליציה עם המפלגה השמרנית. "כפי שהדברים עומדים כרגע, אנחנו לא יכולים לתמוך בהסכם" נמסר מהמפלגה. ללא תמיכתם של ה-DUP, ובהנחה שמפלגת הלייבור תתנגד להסכם, לא תהיה לממשלה רוב כדי לאשר את ההסכם.

התנגדותה של מפלגת ה-DUP באה על רקע ההסכם בנושא אירלנד הצפונית. במסגרת הצעתו של ג'ונסון, באירלנד הצפונית ישארו חוקי האיחוד האירופי בתוקף בנושא הסחר, ולא יתאפשר מעבר חופשי של סחורות בין שתי המדינות באי, אבל הפיקוח על מעבר הגבול יהיה מקל ביותר.  במפלגה מתנגדים לעזיבה ללא יצירת גבול קשיח בין שתי המדינות.​

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר