"המעבדות קורסות": עובדי המעבדות במערכת הבריאות ישבתו מיום חמישי

כ-3,000 עובדות ועובדי המעבדות במערכת הבריאות ישבתו החל מיום חמישי הקרוב (1/8), במחאה על עומסי עבודה קשים, דפוסי העסקה בעייתיים וקושי בגיוס עובדים. עובדי המעבדות הרפואיות והמעבדות לבריאות הציבור ברחבי הארץ, יעבדו במתכונת שבת בלבד.

יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון אמרה: "הגיעו מים עד נפש, מצד אחד המדינה הניפה כדגל את המלחמה בזיהומים, אך מצד שני היא מתנהלת בצורה הפוכה ומקשה על עובדי המעבדות המקצועיים והמסורים לבצע את מלאכתם. אני קוראת לאנשי משרדי האוצר והבריאות להתעורר ולפתור את המשבר לפני שיהיה מאוחר מדי. בריאות הציבור מונחת פה על הכף. לא ייתכן שהמעבדות הרפואיות והמעבדות לבריאות הציבור קורסות, ואף גורם ממשלתי לא נותן על כך את הדעת ולא מוכן לשנות את המצב".

הרקע לשביתה הוא עומסי עבודה חריגים, הנובעים מקושי לגייס עובדים ולשמרם בתנאי העבודה ובשכר הקיימים, בהעסקת עובדים באמצעות צורות העסקה העוקפות את ההסכמים הקיבוציים, ובשינויים ארגוניים המתווספים באופן חד-צדדי ומטילים משימות חדשות השכם והערב. קריסת המעבדות הרפואיות הוכרה גם בדו"ח מבקר המדינה ועל ידי גורמים מקצועיים במערכת הבריאות, והיא בולטת במיוחד לאור יעדי מערכת הבריאות למאבק בזיהומים ושיפור השירות למטופל, בהם עובדי המעבדות הרפואיות מהווים ראש החץ המקצועי.

הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות התריעה במשך תקופה של למעלה משנתיים על משבר המעבדות וההשלכות החמורות של הזנחת המערכת, ואף הכריזה לפני כשנה על סכסוך עבודה בנושא, אך מתוך אחריות למטופלים ולמערכת הבריאות נמנעה מנקיטה בצעדים ארגוניים. לאור ההזנחה ארוכת השנים, גרירת הרגליים המתמשכת מצד משרדי האוצר והבריאות במשא ומתן, ושינויים חד-צדדיים נוספים שכופה מערכת הבריאות על עובדי המעבדות, יוצאים עובדי המעבדות למאבק על עתיד המקצוע ואיכות השירות המקצועי למטופל.

יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון: "בריאות הציבור מונחת פה על הכף. לא ייתכן שהמעבדות הרפואיות והמעבדות לבריאות הציבור קורסות, ואף גורם ממשלתי לא נותן על כך את הדעת ולא מוכן לשנות את המצב"
השביתה בבתי החולים, אך לא בחדרי המיון

השביתה תכלול את כל המעבדות הרפואיות בבתי החולים הציבוריים, המעבדות המחוזיות של משרד הבריאות, מעבדות לבריאות הציבור ומרפאות הקהילה של שירותי בריאות כללית. השביתה עלולה להביא בין היתר לשיבושים בניתוחים, בדיקות דם ומעבדה במכונים ובמרפאות קופ"ח ובבתי החולים ובשירותים רבים נוספים. העובדים, שמתריעים מפני קריסת המעבדות, מוחים על עומסי העבודה הקשים, קושי בגיוס ובשימור עובדים, ודפוסי העסקה בעייתיים הפוגעים בעובדים ובשירות הרפואי שהם מספקים לציבור.

השביתה, שנערכת זו הפעם הראשונה מזה עשרות שנים, תקיף את גם שירותי הפיקוח והניטור על מים, מזון ומחלות מדבקות. המשמעות היא הפסקת הבדיקות לניטור מי השתייה, מי חופי הרחצה, מי בריכות שחייה ומקוואות; הפסקת הבדיקות לאיתור התפרצויות של מחלות, הרעלות מזון, ושיבושים בשירותים רבים נוספים.

מתוך האחריות כלפי ציבור המטופלים במערכת הבריאות, במסגרת השביתה הצפויה לא תהיה פגיעה בפעילות המעבדות הקשורה לחדרי המיון, למחלקות טיפול נמרץ, פגים, אונקולוגיה ויחידות הפריון. בנוסף לכך, תפעיל הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות ועדת חריגים שתדון בבקשות ספציפיות שיתקבלו להחרגת השביתה, ותאשר במקרה הצורך ולאחר הפעלת שיקול דעת מקצועי.

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר