הנשיא טראמפ "הודח", אך ככל הנראה יישאר בתפקיד עד השבעת ביידן ב-20 לחודש

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודח הלילה (רביעי, שעון ישראל) מתפקידו על ידי בית הנבחרים האמריקאי, בפעם השנייה בכהונתו. הוא הואשם ב"הסתה למרד" בעקבות המהומות הקטלניות שפרצו ביום רביעי בשבוע שעבר, כשהמון זועם של תומכיו התפרע ב"קפיטול" האמריקאי".

הליך ה"אימפיצ'מנט" בבית הנבחרים אינו מספיק בכדי להעביר את הנשיא מתפקידו. הוא מהווה מעין כתב אישום, ולשם השלמת המהלך יש לאשרו לאחר שימוע בסנאט ו"להרשיע" את הנשיא בסעיפי ההדחה. הסנאט נמצא עדיין בשליטה רפובליקאית, ואינו עתיד להתכנס עד ה-19 בינואר, יום לפני השבעתו המתוכננת של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן, כך שלא נראה שהמהלך יביא לסיומה המוקדם של כהונת טראמפ. עם זאת, יש למהלך ערך סמלי, ויתכן שיהיו לו השלכות ממשיות בהמשך.

תחת אבטחה כבדה של המשמר הלאומי, הצביע בית הנבחרים בעד ההדחה ברוב של 232 תומכים מול 197 מתנגדים. ההליכים התקדמו במהירות הבזק, וההצבעה התקיימה שבוע בלבד לאחר המהומות.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עשרה נציגים רפובליקאים הצביעו לצד הדמוקרטים בעד הליך ההדחה. טראמפ הוא הנשיא האמריקאי הראשון בהיסטוריה ש"הודח" פעמיים במהלך כהונתו.

מוקדם יותר הערב, במהלך ההצבעות, פרסם הנשיא טראמפ הצהרה שהועברה באופן חריג בדואר אלקטרוני וברשת הטלגרם, לאחר שנחסם משימוש ברשתות החברתיות טוויטר, פייסבוק ואחרות. הנשיא הכריז בהצהרתו כי "לאור הדיווחים על הפגנות נוספות, אני קורא לכך שלא תהיה כל אלימות, לא עבירה על החוק ולא וונדליזם. אלו לא הדברים שאני מייצד וזו לא דרכה של אמריקה. על כל האמריקאים לסייע בהפחתת המתחים והרגעת הרוחות".

מבקריו של טראמפ ראו בהצהרה זו "מעט מדי ומאוחר מדי", וניסיון להתחמק מהליך ההדחה, לאחר שביום המהומות קרא לתומכיו "להילחם כמו משוגעים" נגד תוצאות הבחירות אותן הגדיר כמזויפות ללא הצגת הוכחות.

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר