הסכם הבנות בין ההסתדרות הכללית והסתדרות הפועל המזרחי

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, חידש את הסכם שיתוף הפעולה בין ההסתדרות הכללית וארגון העובדים "הסתדרות הפועל המזרחי". "מזכ"ל הפועל המזרחי ישתתף בישיבות הנהגת ההסתדרות ויהיה שותף להליך קבלת ההחלטות, בדומה לברית שיתוף הפעולה שקיימת היום עם הסתדרות המורים", מסר בר-דוד. "ההסכם הוא צעד חשוב נוסף להבטחת עוצמתה של העבודה המאורגנת, בשעה שיש גורמים שרוצים להחליש את העובדים בישראל. נעשה הכול כדי להרחיב ולחזק את מעטפת ההגנה על העובדות והעובדים במדינת ישראל".

הסכם שיתוף הפעולה בין הצדדים מחדש את הברית ההיסטורית שהייתה בין הארגונים בעבר, תוך התמקדות בנושאים שעוזרים לחזק את מעמד העובדים בישראל, לקדם את זכויותיהם ולפעול למען סוגיות חברתיות. כחלק מההסכם, ימשיך כל צד לפעול במסגרת המבנה הארגוני הקיים, כאשר הפועל המזרחי יפעל בשיתוף עם החלטות ההסתדרות בנושאים מהותיים כגון הסכמי השכר הארציים, סכסוכי עבודה והשתתפות בשביתות כלליות במגזר הציבורי ובכלל המשק.

בתור ארגון שמייצג את הציונות הדתית, חשוב לנו להיות שותפים להנהגת העובדים במשק הישראלי ויש לי אמון מלא בדרך החזקה והאחראית שבה צועדת ההסתדרות בראשות ארנון בר-דוד

מזכ"ל הפועל המזרחי, אבי סולימן, בירך על ההסכם. "אני שמח לחדש את הברית ההיסטורית ומקווה לשיתוף פעולה פורה בכל התחומים שבהם פועלת ההסתדרות למען העובדים. בתור ארגון שמייצג את הציונות הדתית, חשוב לנו להיות שותפים להנהגת העובדים במשק הישראלי ויש לי אמון מלא בדרך החזקה והאחראית שבה צועדת ההסתדרות בראשות ארנון בר-דוד. מצאתי אצל ארנון אוזן קשבת והבנה עמוקה באשר לצורך לחזק את העובדים, לדאוג לפיתוח המקצועי שלהם ולביטחונם הכלכלי, וזאת מבלי להתפשר על חוסנם של מקומות העבודה. יש לנו תפקיד חשוב בחברה ובכלכלה ובכוחות משותפים נגן על העובדים", אמר סולימן.

הסתדרות הפועל המזרחי הוקמה בשנת 1922, כשנתיים לאחר ההסתדרות הכללית, כארגון עובדים ציוני-דתי. עוד בראשית דרכו שיתף הארגון פעולה עם ההסתדרות הכללית. בין היתר הגיע עימה להסדר לביטוח כלל חבריו במסגרת קופת החולים הכללית של ההסתדרות ושיתוף פעולה במחלקת האיגוד המקצועי. כיום חברים בהסתדרות הפועל המזרחי כ-15 אלף עובדות ועובדים ובין היתר ועדי העובדים של בנק מזרחי טפחות, אוניברסיטת בר-אילן, מעונות אמונה, רשת בתי האבות "תפארת בנים" וחברת הבינוי "משהב".

חתימת הסכם קיבוצי ברשת מעונות אמונה. ארכיון (צילום: דוברות הפועל המזרחי).

הסכם שיתוף הפעולה האחרון שחתמה ההסתדרות עם ארגון עובדים אחר נחתם לפני כעשור מול הסתדרות המורים. בשבוע הבא צפוי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד צפוי להיפגש עם יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי.

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר