הסכם שכר חדש לרנטגנאים בישראל: ״תיקון עמוק למקצוע שסבל מהזנחה״

ההסתדרות ומשרד האוצר חתמו היום (א') על הסכם קיבוצי חדש לרנטגנאים (דימותניים הרפואיים). ההסכם יחול על כ-1,100 עובדים ועובדות, ובמרכזו העלאת שכר הבסיס של הרנטגנאים באופן דיפרנציאלי. המטרה היא לעודד עובדים חדשים להצטרף למערך הרפואי שסובל ממחסור בכוח אדם.

דגש ניתן בהסכם על שיפור שכרם של בעלי הדרגות הנמוכות יותר, כחלק ממהלך רחב יותר להסדרה ושדרוג המקצוע. ההסכם חל על עובדים בבתי החולים הממשלתיים והעירוניים, בבתי החולים ובמרפאות של כללית ובהדסה בירושלים.

"לא מדובר כאן בהסכם ששם פלסטר״, אומר יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, ״אלא בתיקון מעמיק במקצוע נחוץ. כל אחד יודע שבלי עובדי ועובדות הדימות הרפואי אי אפשר להיכנס לניתוח או לבצע מעקב רפואי.

"שיפור בתנאי ההעסקה והשכר של עובדים מסורים אלה, שעושים לילות כימים בבתי החולים, הוא תנאי חשוב בביסוסו של תפקיד זה כמקצועי יותר, רציני יותר, וכן, מכניס יותר.

חתימה על הסכם השכר של הרנטגנאים (צילום: ההסתדרות)

״לא אתן שעובדים שהם חוליה בלתי נפרדת מהשרשרת הרפואית יישארו מאחור, ומבחינתי זהו צעד ראשון בדרך לשדרוג מסיבי של התחום. אודה לכל המעורבים במלאכה שהביאו הסכם חשוב זה".

בסקר ״מדדי שחיקה״ שערך משרד הבריאות ב-2021, נמצא שרנטגנאים הם העובדים שהביעו את סימני השחיקה הגבוהים ביותר מסך מקצועות הבריאות.

באוקטובר 2021 פנה איגוד הרנטגנאים לממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן, בבקשה לתקן את מבנה השכר של הרנטגנאים. במבנה השכר הישן, שכר הבסיס עמד על 37 שקלים לשעה בלבד, ורנטגנאים הצטרכו לעבוד כ-240 שעות שבועיות ואף יותר, על מנת להגיע לשכר הולם. ״מבנה השכר גורם לשחיקה חמורה ופגיעה קשה בבריאותם של הרנטגנאים", כתב אז הרשקוביץ לבר-נתן. ההסכם החדש משנה, כאמור, את מבנה השכר מיסודו.

יו"ר איגוד עובדי הדימות והרנטגן, אריה הרשקוביץ: "אני וחבריי באיגוד באנו לעשות שינוי, וההסכם הזה הוא הדרך לכך. מדובר במקצוע שסבל מהזנחה ושהגיל הממוצע של העובדים בו נושק ל-50. כדי להזרים דם חדש, אנחנו פועלים לשינוי מסגרות ההעסקה שייטיבו עם העובדים. להבדיל מסקטורים אחרים, הוותיקים בענף הדימות הסכימו לתת מעצמם ולעשות ויתורים כדי להביא אנשים חדשים לתחום.

״אתם פוגשים אותנו בכל מקום: בחדרי המיון, בחדרי הניתוח, בחדרי הדימות והסי-טי, בלעדינו מערכת הבריאות לא יכולה להתקיים. אנחנו חוט השדרה של מערך הרפואה, ומכאן שמקומנו צריך להיות בקדמת הבמה. כדי למנוע את השחיקה הגבוהה, נמשיך לפעול להסכמים נוספים שייטיבו עם העובדים. תודה ליו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד על האמונה בצדקת הדרך, ובהצלחה לכולנו".

הממונה על השכר באוצר קובי בר-נתן: "ההסכם עם עובדי ועובדות הדימות הרפואי הוא הסכם חשוב שיחזק את מערכת הבריאות הציבורית ויגדיל את מערך עובדי הדימות על ידי הגדלת השכר לעובדים הצעירים. ההסכם מצטרף לשורת הסכמים שנועדו לשפר את תנאי העבודה במקצועות הרפואיים ולצמצם את הפערים הבלתי מוצדקים במערכת הבריאות".

לקחו חלק במו"מ לגיבוש ההסכם: סמנכ"ל כלכלה בהסתדרות אדם בלומנברג, ראש תחום הסכמים קיבוציים בלשכה המשפטית לאג"מ עו"ד הילה גבר, עוזר בכיר ליו"ר ההסתדרות יאיר נבו, מחזיק תיק הדימות בהסתדרות עובדי המדינה ארז אופינקרו, מנכ"ל הסתדרות האחיות אורי פליישמן, יו"ר ועד עובדי כללית פרוספר בן-חמו, מנהלת ארגונית באיגוד עובדי הדימות והרנטגן בתיה כהן וראשי חטיבות דימות: רווית מנדלסון יו"ר חטיבת דימות בבתי החולים הממשלתיים, בטי מנוס יו"ר חטיבה בבתי החולים הפרטיים ועמנואל מעודד מבתי החולים העירוניים.

מצד משרד האוצר: המשנה לממונה על השכר אפי מלכין, רפרנט בריאות נדב שואט, ועו״ד ליאת טפיירו מהלכה המשפטית.

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

תגיות:

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר