הסכסוך בכבאות: דיון דחוף הבוקר בהשתתפות הנציב ויו"ר הסתדרות המעו"ף

בית הדין האזורי לעבודה בנצרת זימן אתמול (רביעי) דיון דחוף שיתקיים היום בנוגע לסכסוך העבודה במערך הכבאות בהשתתפות יו"ר הסתדרות המעו"ף גיל בר-טל ונציב כבאות והצלה דדי שמחי. עד לקיום הדיון, לא קיבל נשיא ביה"ד לעבודה בנצרת מירון שוורץ להוצאת צו מניעה מיידי לצעדים הארגוניים, כפי שביקשה המדינה. אתמול החלו הכבאים לעבוד במתכונת שבת, וזאת לאחר פיצוץ בתהליך בגישור בו לקחו חלק הצדדים בחודשים האחרונים.

"אנו סבורים שמן הראוי שנציב שירות המדינה יתערב בסכסוך הזה ויגיב לפניות של
יו"ר ההסתדרות אליו מלפני חודש ימים", אמרו בדיון נציגי העובדים. "אנו סבורים שאם תהיה מעורבות של גורמים בכירים, משני הצדדים, תהיה אפשרות לרתום את מערכת היחסים שהגיעה לפי תיהום, בחזרה לעגלה". עוד הוסיפו כי הפסיקו את תהליך הגישור לפני מספר שבועות, וישקלו לחזור אליו רק בפני מגשר אחר. "למעשה התחושה שההנהלה ניצלה ניצול ציני גם את תקופת הגישור וגם את ההסכמה מדצמבר כדי לעשות התארגנות מחדש, לחזק את הכוח שלה. המטרה היחידה שלה כי קעקוע הכוח הארגוני."

מנגד, טענו נציגי הנציבות, כי ההכרזה על הצעדים הארגוניים נעשתה בלא התראה מספקת מראש, כי היא עוסקת בסוגיות פרטניות, והתקיימה ללא אישור ישיר של יו"ר ההסתדרות. על כך ענו נציגי העובדים "אני יכולה להביא תצהיר של בן דוד שהוא נתן את ההוראה הזאת".

מהדיון עולה כי בימים האחרונים נמשכו פגישות בין הצדדים במטרה להגיע להסכמה, בהשתתפות נציגי האוצר ושירות המדינה, אך ראש ועד העובדים אבי אנקורי כי מעבר להצפת הנושאים לסכסוך  "לא הייתה התקדמות."

ביום שלישי הודיע יו"ר הסתדרות המעו"ף גיל בר-טל לנציב הכבאות וההצלה רב-טפסר דדי שמחי על תחילת עיצומים במערך הכבאות במחאה על "ניסיונות בלתי נגמרים לכרסם ולחבל כל העת בעבודה המאורגנת". בר-טל הדגיש כי לא תהיה פגיעה בפעילות המבצעית, וכי תופעל ועדת חריגים למקרים מיוחדים בהם תידרש חריגה מהעיצומים. מארגון עובדי מערך הכבאות נמסר: "אנו מקיימים פעילות במתכונת שבת כאות אבל וכקריאת השכמה לנציב ולשר ארדן להתערב ולפעול למען הכבאים".

בין היתר ציין שני חברי ועד ונציגי עובדים שהנהלת הנציבות פגעה לכאורה בתנאי עבודתם על רקע חברותם בוועד, וכן אי העברה של חלק מכספי הרווחה האמורים לעבור דרך הוועד לצורך פעילויות לעובדים במסגרת ההסכמים הקיבוציים. לצד זאת, טען בר גיל במכתבו, הנציב מסרב, על אף פניות חוזרות ונשנות של ארגון העובדים, לכנס ועדות לפתרון המשברים ולהפעיל את מנגנוני יישוב חילוקי הדיעות הקבועים בהסכמים הקיבוציים עליהם חתומה רשות הכבאות.

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר