העליון בארה"ב עצר את יוזמת ביידן לחייב עובדים להתחסן לקורונה

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. (צילום: AP/Evan Vucci)

בית המשפט העליון של ארה"ב עצר אתמול (חמישי) את היוזמה של ממשל ביידן לחייב עובדים בבתי עסק גדולים להתחסן לנגיף הקורונה או לעבור בדיקה שבועית ולעטות מסכה בזמן העבודה.

לטענת בית המשפט, שבו יש רוב שמרני, הנשיא ג'ו ביידן חרג מסמכותו כשהחליט על חיסון יותר מ-84 מיליון עובדים ללא אישור הקונגרס.

החלטת בית המשפט העליון, ברוב של שישה מול שלושה, התקבלה על רקע זינוק במקרי הקורונה בארה"ב ומאמצי הממשל להגדיל את שיעורי ההתחסנות בקרב האמריקאים. השבוע דיווחו הרשויות בארה"ב על שיא חדש של כ-143 אלף חולי קורונה שמאושפזים בבתי החולים.

מינהל הבטיחות והבריאות בעבודה (OSHA), סוכנות מנהלית במשרד העבודה של ארה"ב, הטיל בנובמבר את חובת ההתחסנות על עסקים שבהם יש מאה עובדים ומעלה, ולפי הערכת ממשל ביידן צעד זה גרם ל-22 מיליון איש להתחסן ומנע 250 אלף אשפוזים בבתי חולים.

"OSHA מעולם לא הטיל חובה כזו. גם לא הקונגרס. אף שהקונגרס חוקק חקיקה משמעותית כדי לטפל במגפת הקורונה, הוא סירב לנקוט בכל אמצעי דומה למה שה-OSHA פרסם כאן", כתבו השופטים השמרנים בחוות הדעת שלהם.

שלושת השופטים הליברלים שהיו בדעת מיעוט, טענו שבית המשפט טועה בכך שהוא בוחר את שיקול הדעת שלו על פני זה של מומחי הבריאות. "בפועלו מחוץ לסמכותו וללא בסיס משפטי, בית המשפט עוקר את שיקול הדעת של פקידי ממשל שקיבלו אחריות להגיב למצבי חירום בריאותיים במקומות עבודה", כתבו השופטים סטיבן ברייר, אלנה קגן וסוניה סוטומאיור בחוות דעתם.

לדברי השופטים הליברלים, ההחלטה לחסום את חובת החיסונים במקומות העבודה "פוגעת ביכולתה של הממשלה הפדרלית להתמודד עם איום שאין שני לו, כמו זה שנשקף לעובדי המדינה שלנו על ידי הקורונה".

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

תגיות:

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר