השרה לשוויון חברתי: רשתות המזון יספקו את משלוחי הקניות של קשישים תוך 48 שעות

יומיים לפני סגר חגי תשרי, ובניסיון לסייע לאוכלוסיה הפגיעה ביותר מבחינה כלכלית, בריאותית ונפשית, הגיעה השרה לשוויון חברתי וגימלאים, מירב כהן (כחול לבן) להסדר מול רשתות המזון הגדולות, לפיו משלוחים המבוצעים בשביל לקוחות מבוגרים יקבלו תעדוף.

ההסדר עם הרשתות נולד לאחר שבסגר הקודם ישראליות וישראלים רבים "נתקעו" ללא מוצרי מזון בסיסיים במשך זמן רב, וזאת בשל הלחץ האדיר שהצטבר ברשתות, החוסר במוצרים ובידיים עובדות. העקרונות שסוכמו עם הרשתות הן תעדוף לקוחות מבוגרים ואספקת המשלוחים עד 48 שעות, נציג מכל רשת שיעמוד בקשר עם המשרד לשוויון חברתי וסיוע טלפוני להזמנות באינטרנט שיעשה על ידי הרשתות.

לקראת החגים וההגבלות הצפויות, ולאור הסקת המסקנות מהגל הראשון, קיימתי מפגש עם כלל מנהלי רשתות שיווק המזון. בפגישה סוכם על…
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

פורסם על ידי ‏מירב כהן – Meirav Cohen‏ ב- יום רביעי, 16 בספטמבר 2020

אולם, בין השורות והצעד החיובי לטובת הקשישים, מסתתרת בעיה. נראה כי בנסיון ללכת לקראת הרשתות הגדולות הבטיחו במשרד לשוויון חברתי שהן יוכלו להיעזר ברשתות המתנדבים מעמותות ארציות והתארגנויות לוקאליות, כדי לעמוד בעומס. "כמו כן", אומרת השרה כהן, "הצענו לרשתות המזון להיעזר ברשת המתנדבים שלנו הפזורים בכל רחבי הארץ במידה והם יתקשו לעמוד בעומסי המשלוחים".

מפניות שהגיעו ל'דבר' מרכזי מתנדבים באחת הערים הגדולות, נראה שאלו אשר עמלו לאורך הסגר הקודם להפעיל מאות אנשים כדי לסייע לקשישים והמבודדים בעיר, בהתנדבות מלאה, לא בטוחים שדווקא הרשתות הגדולות אשר הרוויחו היטב בתקופת הקורונה, צריכות את עזרתם. יותר מזה, נראה כי המשרד מסתמך על כוח אדם ועל רשתות של מתנדבים, אשר לא הוא יזם, הקים או מתפעל, ומצפה שישתפו פעולה עם גופים מסחריים.

נציין כי רשת שופרסל לדוגמא הגדילה את רווחיה ב-67% אחוזים ברבעון השני של השנה, ברשת ויקטורי עלו הרווחים ב-35% ברבעון השני וברשת 'טיב טעם' עלו ב-16% ברבעון השני. אמנם המכירות בחנויות הנוחות של דור אלון ירדו ברבעון השני בשל מיעוט תנועה בכבישים, אך רשת המרכולים התל-אביבית שבבעלות דור אלון, am:pm רשמה עליה של 6% ברווחים בתקופה זו. במציאות תעסוקתית בה יש מאות אלפי מובטלים, האם לא נכון שהרשתות הגדולות לא יסתמכו על מתנדבים ויעסיקו בשכר הוגן ומכובד עובדות ועובדים?

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר