מאות אחיות מפגינות בירושלים כנגד העומס עליהן: "רק התחלנו את המאבק"

מאות אחיות מפגינות מול משרד הבריאות בירושלים במחאה על העומס המוטל עליהן, והכוונה לקצץ בשכרן בעקבות עיצומים שנקטו. ההפגנה מתקיימת לקראת שביתה של האחיות בכלל מערכת הבריאות שתחל מחר (שלישי) במהלכה יעבדו במתכונת חירום בלבד. במקביל להפגנה מתקיימים דיונים בין הסתדרות האחיות למשרדי הבריאות והאוצר במטרה למצוא פתרון למשבר.

יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן אמרה בהפגנה: "אני רוצה להצדיע לכל האחיות, ואני רוצה להגיד לכן, אני לא יודעת אם הם (משרד הבריאות) רואים או לא, עוד לא הספקתי לעשות להם בקרה. שיהיה ברור לכולם – אחיות כאלה אי אפשר לנצח. אנחנו רק התחלנו את המאבק. הם שמו את הרף, צריך להבין דבר אחד, העניין של להחזיק מעמד ושיתייחסו אלינו. מה שלא תעשו לעצמכן, אף אחד לא יעשה לכן, זה כל הסיפור. במשך שנים אמרו שהמטופל במרכז. היום מי שבמרכז זה המחשב, חד וחלק. והם אומרים היום בתגובה שהם נורא דואגים לחולים. אני רוצה להגיד להם, בואו, למשרד הבריאות אין להם זכות. אין לאף אחד זכות לא לתת את התקנים שמגיעים, שהאחיות יעבדו בפסח ולא לשלם להן".

"לכל אורך הזמן נמשך הישראבלוף של האקרדטיציה. מי שרוצה שאנחנו נעתיק את מה שהאמריקאים עושים, תנו לנו את מספר האחיות, שיתנו לנו את המשאבים והתקנים שיש להם. אף אחד לא יכול להכריח אותכם. תקשיבו לי – הגיע הזמן שהם יבינו: עד כאן, לא יותר.

"קודם כל צריך לעשות בקרה למשרד הבריאות. מי שאשם במה שקןרה במערכת זה משרד האוצר והבריאות והמנהלים של המערכות האלה. הם גרמו למצב הזה. אני רוצה להגיד לכם לגבי השביתה – זו תחילת המאבק, וצריך להבין לפעמים למאבק יש עלות. אף אחד לא ידפוק לכם בדלת ויגיד קחו תנאים קחו שכר. מי שיושב בממשלה, הגיע הזמן שיבינו שאנחנו לא מוותרים. אין ספק שצריך להבין שהם לוקחים אותנו כמובן מאליו. זו לא השביתה הראשונה ולא האחרונה. עוד השבוע נבוא שוב להפגנה. אם לא ייענו לדרישות שלנו, בהחלט יכול להיות שנגיע לנטישה של מערכת הבריאות, ואז שהם יחפשן את הפרייארים שיחליפו אותנו".

אילנה כהן בהפגנת אחיות מול משרד הבריאות בירושלים, 22 ביולי 2019 (טל כרמון)

שרה, אחות בבית החולים 'אסף הרופא' מזה 37 שנה: "המצב גרוע ביותר. אן לנו זמן לגשת לחולה, כל היום מול המחשב למלא אומדנים, להיות מוכנים למבחן ה-JCI (תקן בינלאומי לאיכות ובטיחות ברפואה), תלונות ודרישות מהמשפחות ואלימות. אין זמן לגשת למטופל, אין מספיק צוות. אנחנו במקום האחרון במספרי האחיות ב-OECD אבל מקום ראשון ברמת הטיפול לחולה. אנחנו לא מאוימים ולא נוותר, אנחנו בוטחים במקצועיות שלנו ולכן אנחנו כאן".

שאול סקיף, יו"ר ועד אחים ואחיות בבתי החולים, אמר: "אנחנו לא מוכנים להיות כלבויניקים ולהיות במקום האינסטלטור, אב הבית, המנקה ובמקום כל דבר. על כל דבר אומרים 'האחות תעשה'. לא מוכנים להיות הכסת"ח שלהם. את הכסת"ח אנחנו היום מורידים. תראו את משרד הבריאות איך הוא מטפל באנשים הכי מסורים. בושה להוריד שכר לנו, אוי ואבוי שאלה האנשים שמנהלים. אנחנו עומדים כאן האחיות מכל קצוות הארץ מבתי החולים, בריאות הציבור, בתי הספר, אתם לא תשברו אותנו. אותנו לא שוברים. אנחנו רוצים לטפל בחולים ואתם רוצים לטפל בגרפים."

רינה, אחות טיפות חלב אשקלון: "אנחנו, אחיות בריאות הציבור, מחסנות מזה שנתיים כל היום לחצבת ומורידים לנו שכר. עןבדות 12 שעות לחסן את כל האוכלוסיה שנוסעת לחול, ילדים, נשים הרות, 12 שעות ברצף. נדרשנו לחסן גם בחופשת הפסח ולא תוגמלנו. אני מתביישת"

רותם אחות במחלקה פנימית בבית החולים הלל יפה בחדרה תקפה בחריפות את משרד הבריאות: "הזקנה בבית החולים לא מעניינת אותם. מדדי האיכות מעניינים אותם. אם אתם חושבים שאתה מעניינים אותם, אתם מתבלבלים. אי אפשר לתת לאנשים האלה לדרוך עלינו יותר. יש לנו כוח. כל האומדנים שלך ליצמן לא שווים שום דבר, לא נשרת אותך יותר".

 

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר