מהגרים

אנשים נדדו בכל העולם במשך כל שנות קיום המין האנושי. הגירה לשם השגת משאבים גדולה יותר, כמו ציד וליקוט, הגירה לצורכי הקמת משפחה, הגירה מתוך בריחה ממצוקה כמו מלחמות וגם כאלו שרוצים לשפר את חייהם ולמצוא היום עבודה יותר טובה או עבודה בכלל.  המין האנושי זז משחר קיומו ועד ימינו. מבט על על מצב ההגירה בשנת 2019 במדינות ה OECD נותן רפקטיבה עד כמה מצב הגירה הוא איננו סטטי ומשתנה ודינמי כל הזמן. הגירה היום נוגעת בכלל ההיבטים של המדינה כולה: שינויי חקיקה של מי יכול להיכנס, להישאר במדינה וכמה זמן, מי יכול להתיישב עם המשפחה, מי יכול להשיג אזרחות או להצביע, והשפעה על תרבות מקומות וערכים של מדינה שבאים לידי ביטוי בחיי היומיום. דוח המפרט את מצב ההגירה במדינות ה OECD התפרסם השבוע וציין מגמה עיקרית שנמדדה בשנת 2018 והיא שההגירה ההומניטרית יורדת בזמן שהגירה של עבודה ומשפחה עולה.

 

זרמי ההגירה למדינות OECD עלו מעט בשנת 2018, עם כ -5.3 מיליון מהגרי קבע חדשים, עלייה של 2% לעומת 2017. הגירת המשפחה והעבודה גדלה, ואילו מספר בקשות המקלט נפל בחדות, על פי דו"ח OECD חדש. משנת 2015 מדינות אירופה של ה OECD סהכ קיבלו יותר מהגרים מארה"ב, אך עדיין, ארה"ב נשארה היעד הפופולארי ביותר להגירה ואחריה גרמניה.

על פי דוח "מבט על של הגירה בינלאומית ב OECD 2019" שהתפרסם השבוע, אומר כי בקשות המקלט פחתו ל 1.07 מיליון בשנת 2018, 35% פחות מהשיא השיא של 1.65 מיליון פניות שנרשמו הן 2015 והן 2016. מרבית מבקשי המקלט הגיעו מאפגניסטן, ואחריה סוריה, עירק וונצואלה. בגלל הירידה בבקשות המקלט, גם מספר הפליטים הרשומים צנח ובירידה של 28%.

סיכויי התעסוקה של מהגרים המשיכו להשתפר בשנת 2018, על סמך המגמות החיוביות שנצפו בחמש השנים האחרונות. בממוצע ברחבי מדינות ה- OECD, יותר מ -68% מהמהגרים מועסקים  (2.4 נקודות האחוז מתחת לילידי המקום) ושיעור האבטלה ירד מתחת ל -9.4% ב 2017 ל 8.7% ב 2018. עם זאת, קבוצת האוכלוסיה שיש לה גישה נמוכה לתעסוקה היא המהגרים צעירים ומהגרים בעלי השכלה נמוכה ש עדיין נאבקים בשוק העבודה. השיפור הגדול ביותר באחזוי התעסוקה הוא דווקא של הנשים ועובדים מבוגרים (בני 55-64).

באיחוד האירופי ב שנת 2018, יותר מ 18% מהמהגרים בני 15-24 לא היו לא בתעסוקה, לימודים, או הכשרה מקצועית, השוואה לילידי המקום שנתון זה עבורם עמד על 11%. מדד לא בתעסוקה לימודים או הכשרה מקצועית היה נמוך יותר בארצות האירופאיות שלא ב OECD.

'הגירת עבודה זמנית' גדלה משמעותית בשנת 2017 והגיעה ל -4.9 מיליון לעומת 4.2 מיליון בשנת 2016. זו הרמה הגבוהה ביותר מאז התחילה דיווח ה- OECD על  נתונים אלו פני יותר מעשור. פולין היא היעד העיקרי ביותר להגירת עבודה, העולה על ארצות הברית. באזור האיחוד האירופי (האיחוד האירופי) ואיחוד הסחר החופשי האירופי (EFTA), עובדים "שהוצבו" על ידי מעסיקיהם לעבודה במדינות אחרות באיחוד האירופי / EFTA, ייצגו את הקבוצה הגדולה ביותר לעובדים זמניים, עם כמעט 2.7 מיליון הצבות.

"הגידול המשמעותי בהגירת העבודה הזמנית הוא סימן לדינמיות בשווקי העבודה של ה- OECD, אך גם לשילובם", אמר מזכ"ל ה- OECD, אנג'ל גוריה, בהשקת הדו"ח בפריס. "מהגרים זמניים מביאים מיומנויות ויכולות הנדרשות על ידי מעסיקים."

כמה מהגרי עבודה זמניים שוהים מספר שבועות, ואחרים שוהים מספר שנים. חלקם של מהגרים זמניים ניתן להערכה מספרית בכמה ממדינות ה- OECD. ב -6 מתוך 20 המדינות עם נתונים זמינים, מהגרי עבודה זמניים מוסיפים יותר מ -2% לאוכלוסיית העובדים יושבי הקבע.

הדוח גם מגלה כי מדינות ה- OECD ממשיכות להתאים את תוכניות הגירת העבודה שלהן כדי לשפר את הבחירה ולהעדיף מיומנויות נחוצות עבורן. מספר מדינות ערכו גם רפורמות בתהליכי הכניסה שלהם למהגרים שהם מפתחי סטארטאפ. מדינות מסוימות הציגו הגבלות על נהלי איחוד משפחות או ייעלו את נהלי המקלט שלהם.

הגירה משפחתית, בה אנשים נודדים עם בני משפחה או כדי להצטרף אליהם, עלתה ב -9% והגירת העבודה בכ -6%. בשנת 2018 נרשמה גם עלייה חדה של 7% במספר התלמידים הבינלאומיים הרשומים לחינוך על-תיכוני ברחבי ה- OECD, ליותר מ -3.5 מיליון. עם זאת, בארצות הברית, היעד המוביל, נרשמה ירידה בזרימת הסטודנטים ונתח שוק מצטמצם ב- OECD.

מהגרי משפחה מהווים 40% מכלל זרם ההגירה, יותר מכל קטגוריה אחרת. קטגוריה רחבה זו כוללת ילידי מדינות ה- OECD המביאים בני זוג מחו"ל, אך גם מהגרים המגיעים עם משפחה מלווה, או תומכי איחוד משפחות. יותר ממחצית העולים שיש להם משפחה לא הביאו את משפחתם בהתחלה.

עיכובים באיחוד משפיעים על בני זוג ועל סיכויי השילוב שלהם, במיוחד עבור נשים. הדו"ח מציג אפשרות של הקשר ישיר בין תנאים מחמירים לשילובו של המהגר הראשי לפני שמותר לאיחוד משפחות לבין שילוב בן / בת הזוג. עיכובים ארוכים עלולים לפגוע גם בתוצאות השילוב של ילדי מהגרים, ולהפחית את מיומנות השפה במדינה המארחת ואת תוצאות החינוך.

 

                  ​

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר