מחאת הנכים מתחדשת: "ממשלת ישראל לא מקיימת את הבטחותיה"

ארגוני הנכים הודיעו כי יפגינו ויחסמו כבישים היום (רביעי) בירושלים, זאת במחאה על היעדר ההתקדמות במתווה העלאת קצבאות הנכות. ההפגנות צפויות להתחיל בשעה 16:00. "ההפגנה והפעילות של הנכים זוהי ירית הפתיחה" מסר מוביל קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים" אייל כהן, "אנו נחושים במשימתנו בכדי שכל נכה במדינת ישראל יחיה בכבוד ולא יצטרך להגיע למצב של פת לחם מה שקיים היום".

אייל כהן במחאת הנכים בנתב"ג, אוגוסט 2017. (קרדיט: נאור לביא, דובר הנכים הופכים לפנתרים)

כזכור, בפברואר 2018 אישרה הכנסת, אחרי מאבק ציבורי ממושך, תיקון לחוק הביטוח הלאומי במסגרתו הוקצו 4.341 מיליארד שקלים לטובת הגדלת קצבאות הנכים. כ-2.3 מיליארד שקלים ממושו במרץ 2018 במסגרת הפעימה הראשונה. עם זאת, תיקון החוק לא קבע פרטים לגבי שאר הפעימות – מבחינת חלוקת הקצבה ולוחות זמנים – אלא קבע כי על שר האוצר ושר הרווחה לבחון ולגבש הצעה להגדלה מדורגת בשנים 2020 ו-2021, ולהגיש עד תום שנת 2019 את המלצותיהם לאישור הממשלה.

לדברי כהן, "ממשלת ישראל לא מקיימת את הבטחותיה ובנוסף עוברת על החוק שהיא בעצמה חוקקה, לא יכול להיות שאנו הנכים נצטרך כל תקופה לצאת להפגנות בכדי לקבל את מה שנקבע בחוק. אנחנו נחושים להמשיך ולהוביל את המאבק עד שתיפתר כל סוגיית הקצבאות."

לדברי אלכס פרידמן, ממובילי מאבק הנכים ומועמד מפלגת "ישראל ביתנו" לכנסת, שגם הוא ישתתף בהפגנה: "הגיע הזמן לעצור את המדיניות הדורסנית כלפי נכים וקשישים. אני קורא לממשלה לקיים את החוק וליישם את הפעימות הבאות בחוק הנכים באופן מידי."

במכתב ששלח השבוע לשר האוצר משה כחלון, כתב שר הרווחה חיים כץ כי "לנוכח חשיבות הרפורמה בנכות ומשמעות חלוקת יתרת כ-2.1 מיליארד שקלים נוספים מצאתי לנכון להציע לכונן ועדה בין משרדית… אגף התקציבים מתעלם עד כה מהפניות, והחוק מחייב אותנו להעביר את המלצותינו לאישור הממשלה עד סוף 2019, הביטוח הלאומי נדרש לקדם ללא דיחוי את דיוני הצוות, עם או בלי נציגי אגף התקציבים."

שר הרווחה חיים כץ (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90).

ח״כ אילן גילאון (מרצ) פנה גם הוא לשר האוצר לאור העיכוב בעבודת הוועדה שדנה בהמשך העלאת קצבאות הנכות. "מנה נציג מטעמך או השתתף בעצמך בדיונים. מדובר בגורלם של רבע מיליון ישראלים, אל תזלזל בו" אמר, "אינני יודע אם הדבר נעשה ללא ידיעתך, אך זה לא פחות ממחדל בעיני. לאורך כל הדיונים בהצעת החוק, נציגי האוצר היו המכשול הגדול ביותר, בלבלו את הנתונים, ערבבו נושאים, וסירבו בתוקף לקבוע מראש את מנגנון העדכון עד 2022, או את סכום הקצבה הסופי. אי שיתוף הפעולה של האוצר בדיונים המקדימים הללו בין המשרדים מבשר רעות בעיני, ומערער עוד יותר את אמוני כי פיך ולבך שווים במקרה זה. אינני יודע אם הנכים יידרשו לחסום כבישים בכל הארץ כדי לקבל את תשומת לבך שוב, אך אני מעדיף להאמין בכנות כוונותיך להמשיך במסלול אותו התחלנו".

במשרד האוצר בחרו שלא להגיב לדברים.

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר