מנכ"ל מועצת המכינות העיד נגד ראש מכינת בני ציון: "טיול שאסור היה לעשות"

מנכ"ל מועצת המכינות, דני זמיר, העיד היום (חמישי) בבית המשפט המחוזי בבאר-שבע והעביר ביקורת על מי שהיה חברו ושותפו לעולם המכינות, יובל כאהן מנהל מכינת בני ציון, המואשם בהמתה בקלות דעת של 10 מחניכיה. "מצב של שינוי במזג אוויר באמצע טיול קורה לכל מכינה, כשזה קורה – משנים תכניות, לא הולכים לדרום בשיטפונות, הולכים לתל אביב".

זמיר, ששימש כראש מכינת רבין במשך שנים והיה בין מייסדיה, העביר ביקורת על כאהן על כך שמלכתחילה בחר לקיים טיול גיבוש לתלמיד י"ב ברמה קושע, בלי ידע לגבי הניסיון שלהם בטיולים בשבוע של התראות ברורות לאפשרות לשיטפונות. "כזה טיול אסור היה לעשות.. ראש מכינה ששומע שיש מזג אוויר סוער בדרום לא צריך תחזית מדויקת, צריך לפתוח את האוזניים".

דני זמיר, מזכ״ל מועצת המכינות בישיבת ועדת החינוך על מסקנות הביניים מסקנות הביניים בנוגע לאסון נחל צפית (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)

זמיר סיפר על ההיכרות, אותה הגדיר כחברית, במשך מעל לעשור עם כאהן, אותו תיאר כאחד מראשי המכינות הדקדקנים בעולם המכינות, שלקח חלק מרכזי בכתיבת הכללים הבטיחותיים שלהן, ואת מכינתו בני ציון תיאר כאחת המובילות מבחינת הבטיחות. "מדובר באדם מרכזי בעולם המכינות, עשה דברים גדולים וחשובים, יש לו רקורד ללא דופי בתחום הפעולה הזו.. מכאן גודל האכזבה והכעס".

"הקושי עם האירוע הוא באיך שהוא נוהל מכל מה שאנחנו יודעים", הוסיף זמיר והאשים את כאהן באחריות על אופן התנהלות המשפט. "ציפינו שיובל ייקח אחריות, דווקא בגלל האחריות שלו בעולם המכינות.. לא לנהל קרב הגנה מתיש במשך ארבע שנים".

בתגובה לדבריו, תקף אותו עורך דינו של כאהן, אורי קורב, בטענה שהוא מאשים אותו בזה שביקש הגנה משפטית, "אחריות מוסרית היא גם אחריות משפטית?", שאל קורב. "הציפייה שלי מראש מכינה שיממש את האחריות בדרך ראויה יותר מאיך שהמשפט הזה מנוהל", ענה זמיר. בהמשך המשפט, ביקר את הקו המשפטי של ראש המכינה לתקוף את מדריכת הטיול, נעם דור, שלבסוף לא הועמדה לדין "זה היה החטא הקדמון היה להטיל עליה מלכתחילה אחריות על הטיול".

ההרוגות וההרוג באסון השיטפון בנחל צפית

זמיר הגיע לדוכן העדים חמישה חודשים לאחר התאריך המקורי של העדות. לטענת ההורים, עורכי הדין של הנאשמים משכו בכוונה את הזמן והדבר היטיב גם עם זמיר, שבספטמבר הקרוב יסיים את כהונתו כמנכל מועצת המכינות. בעדותו טען שהוא וראשי המכינות פנו מספר פעמים למשרד החינוך והביטחון כדי להסדיר את מעמד המכינות והפיקוח עליהם טרם המכינה, אך נענו בשלילה.

השופט יובל ליברדו ניסה להבין מזמיר, בכובעו כראש מכינה לשעבר, כיצד הוא מבין אחריות של ראש מכינה בטיול שהוא לא נמצא בו פיזית, כפי שקרה באסון המכינה. לדעת זמיר, למרות שבעת הטיול לא היו נוהל כלל מכינתי בנושא, מתפקידו של כאהן היה להיות בקשר רציף מול קבוצה מתנהלת.

"רוב ראשי המכינות היו נמצאים פיזית במקום, ואם לא אז בטוח בקשר רציף, היום יש נהלים מסודרים" ענה זמיר "צריך להיות ברור לצוות המכינה שאם עושים שינוי דרמטי במסלול, הוא לא יכול להתבצע ללא אישור מנהל", ועל כך הוסיף "ההיכרות שלי עם יובל אני בטוח שהוא היה בקשר רציף (עם המדריכים בשטח ד.ט) הוא בנאדם ששולט בפרטים, אכפת לו ממה שקורה".

מסוקים בחיפושים בנחל צפית (צילום: מאור קינבורסקי/ פלאש90)

"דני זמיר מדבר על לקיחת אחריות אבל אנחנו מצפות כבר ארבע שנים שראשי, בוגרי וחניכי המכינות יבואו לתמוך במשפחות השכולות בבית המשפט, עד עכשיו היינו לבד כאן", אומרת ל'דבר' דורית ברהום, אמא של מעיין ז"ל. "תמיכה זה לא רק לעשות טקס זיכרון כל שנה" על דוכן זמיר העיד שחלק מהמשפחות העבירו עליו ביקורת וקראו להתפטרותו ואישר, לשאלתו של עו"ד קורב, שהוא שכר יועץ תקשורת ביום האסון, לטענתו בגלל מספר פניות רב מאוד מגופי תקשורת.

הוועדה לבדיקת המכינות, המתכנסת מזה מעל לשנה, הגישה לפני חודש דו"ח הביניים שביקר בחריפות את היעדר הפיקוח מצד משרדי החינוך והביטחון על המכינות לאורך השנים, חרף דרישת החוק לפיקוח, ובמקביל חשפה תרבות של זלזול בהוראות בטיחות וטיוח מקרים חריגים במכינות שרובן נבעו מרצון שלא להכניס גורמי ביקורת ופיקוח לתוך המכינות.

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

תגיות:

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר