נפתחה מחאת עובדי המעבדות: "גם הקורונה לא העירה את ממשלת ישראל"

עובדי המעבדות הפגינו הבוקר (שלישי) בבית החולים שיבא, וקראו לראש הממשלה, לשר הבריאות ולשר האוצר להציל את המעבדות הרפואיות. העובדים מחו על השכר העלוב לטענתם, על ההזנחה מרובת השנים של המעבדות, על חוסר האחריות הממשלתית, ועל הזלזול ופריעת החוק, שמפגינה הממשלה ברצף התקשרויות מקוממות עם מעבדות פרטיות, כמו מיי הריטג' ומעבדות Aid Genomics שלגביהן מופגנת מדיניות הפוכה של בזבזנות וזריקת כספים לפח.

אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות: "גם הקורונה לא העירה את ממשלת ישראל להבין שהמעבדות הן העיניים של מערכת הבריאות. אין לנו בררה אלא למחות כי בפועל ביום יום מרסקים אותנו". מחר (רביעי) תתקיים אסיפת מחאה במרכז הרפואי הגליל – נהריה ובחמישי במרכז הרפואי שמיר – אסף הרופא.

הפגנת עובדי מעבדה במרכז הרפואי שיבא, 11 באוגוסט 2020 (צילום: הסתדרות עובדי המעבדות)

עובדי המעבדות הרפואיות הכריזו על סכסוך עבודה לפני כחודשיים עקב העומסים החריגים שהוטלו עליהם עקב הקורונה. מאז נחתם הסכם שמאפשר הפניית עובדי מעבדות קיימים לבדיקות הקורונה, אך מצוקת כוח האדם במעבדות שהתקיימה גם ערב פרוץ המגפה טרם נפתרה.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בשבוע האחרון נפגשה אסתר אדמון, יו"ר האיגוד, עם שר הבריאות יולי אדלשטיין ומנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי, שהזמינו אותה להגיש הצעות לטיפול במצוקת עובדי המעבדות בשל מחסור בכוח אדם, הן בטווח המיידי והן לטווח הארוך.

טכנאי מעבדות מבצעים בדיקות לקורונה. 9 ביוני (צילום: יוסי זליגר/פלאש90)

האיגוד שלח מתווה הכולל עלייה של 30-40% בשכר עובדי המעבדות, העומד כיום על פחות מ-40 שקלים לשעה עבור עובדים בעלי השכלה גבוהה, דבר שלפי האיגוד מונע מעובדים להצטרף למקצוע. משרד הבריאות טרם השיב להצעה.

בפגישה שנערכה בשבוע שעבר, הגיש משרד האוצר הצעה לשיפור תנאי העבודה בעלות של 30 מיליון שקלים. הסכום יספיק, לדברי האיגוד, רק להעלאת שכר העובדים החדשים, ולא לשיפור תנאיהם של העובדים הקיימים העובדים בעומס גדול במיוחד בתקופת הקורונה. האיגוד סירב להצעת האוצר וביקש מתווה חדש.

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר