רוסיה שיגרה לוויין תצפית איראני: במערב חוששים מהגברת יכולות הריגול

שיגור לוויין "חיאם" האיראני מהקוסמודרום ליד בייקונור בקזחסטן (צילום: רוסקוסמוס/AP)

לוויין תצפית איראני שוגר הבוקר (שלישי) מקזחסטן, באמצעות סוכנות החלל הרוסית, המפעילה את הבסיס בבייקונור שבקזחסטן. הלוויין שוגר על גבי טיל "סוירוז" איראני ומוקם בגובה של כ-500 ק"מ מעל כדור הארץ. ששמו של הלוויין הוא "חיאם", על שם המדען הפרסי בן המאות ה-11 וה-12, עומר חיאם.

רוסיה היא לא רק זו ששיגרה את הלוויין עבור איראן, אלא גם זו שפיתחה אותו, כך לפי דיווחים בוושינגטון פוסט. הלוויין ישמש לתצפית, ומותקנת עליו מערכת קנופוס-V מתוצרת רוסיה, הכוללת מצלמה ברזולוציה גבוהה מאוד של מטר לפיקסל, שיכולה לשמש לתצפיות קרקע, ים ואוויר. לשם השוואה, מרבית הלוויינים המערביים מציעים רזולוציה של חצי מטר לפיקסל, וישנם לוויינים אמריקניים בהם הרזולוציה גבוהה אף יותר. אם יפעל כראוי, משך חייו צפוי להיות כ-5 שנים.

האיראנים טוענים כי הלווין מיועד לבקרת מזג אוויר, אך גורמים מערביים חוששים כי הוא ישמש גם לריגול וניטור ביטחוני נגד ישראל ומדינות המפרץ, יריבותיה של איראן. בטהרן אומרים כי לאף מדינה אחרת לא תהיה גישה למידע שנאסף על ידי הלוויין, והוא ישמש למטרות אזרחיות בלבד, אך המעורבות הרוסית העמוקה בפיתוח, ייצור ושיגור הלווין, מעלה את החשש כי הוא ישמש גם את רוסיה במלחמתה באוקראינה.

יורי בוריסוב, ראש תאגיד החלל הרוסי "רוסקוסמוס", שיבח את השיגור המוצלח וכינה אותו "ציון דרך חשוב ביחסים שבין מוסקבה וטהרן. שר התקשורת האיראני גם נצפה באתר השיגור, בשידורי הטלוויזיה האיראנית. בטהרן אומרים כי הלוויין ישפר את יעילות החקלאות, ניטור מקורות המים המדינה, בקרת הגבולות וניהול אסונות טבע.

תגיות:

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר