שופטי בג"ץ בדיון על ימי הבידוד: "על המדינה לבחון הסדר מותאם לציבור העצמאים"

בג"ץ קיים היום (רביעי) דיון בעתירה של לשכת ארגוני העצמאים ו-13 ארגוני עצמאים נוספים בנושא מימון ימי הבידוד לעצמאים. המדינה ביקשה לדחות את הדיון, אבל שופטי בג"ץ החליטו לקיים אותו למרות זאת. הדיון נערך בהרכב של שלושה שופטים, יצחק עמית, דפנה ברק ארז ויעל וילנר.

השופטים התייחסו לעלייה בתחלואה ולכוונה הממשית להגיע להגבלות ואף לסגר. "על המדינה לבחון הסדר מותאם לציבור העצמאים", קבעו השופטים, והשופטת וילנר הוסיפה בעקבות טיעוני העותרים ש"הדבר מחייב בחינה". עם זאת, עוד לא התקבלה החלטה סופית בעתירה.

"לפני חצי שנה התקיים דיון בכנסת בנושא ולא נעשה שום דבר, אף שיו"ר הוועדה דאז, חיים כץ, הודה שדבריי נכונים והחוק אכן מפלה את העצמאים", אמר נשיא להב רועי כהן. "הגענו לבית המשפט כי הכנסת לא ידעה לפתור את האפליה הזו. ברגעים אלה, בחסות החוק נוצרת כאן מדינה אחת לשני עמים: שכירים בעלי רשת הגנה סוציאלית, ועצמאים שמופקרים לגורלם. אנחנו דורשים להביא לכך שכל האזרחים יהיו שווים בפני החוק, ושתשלום ימי הבידוד יחול על ציבור העצמאים בדיוק כפי שהוא חל על ציבור השכירים".

עו"ד מתן גוטמן אמר: "בית המשפט היה קשוב לטענת האפליה כלפי ציבור העצמאים, וקיים דיון בניגוד לעמדת המדינה. אנחנו סמוכים ובטוחים שבית המשפט ימשיך ללוות עתירה זו, ויבהיר למדינה שיש צורך בהסדר מותאם לציבור העצמאים".

עו"ד אייל בסרגליק אמר: "אנחנו שמחים שבית המשפט דחה את ניסיון המדינה לדחות עוד את הדיון החשוב בבג"ץ. בית המשפט הבין את חשיבות הסוגייה ואת הצורך הענייני לקבע את זכויות העצמאים, ולבדוק בדיקה מעמיקה את זכות העצמאים לקבל פיצוי על ימי בידוד לא פחות מאשר שכירים, ובפרט לאור העובדה שאתמול חוקק חוק שמתייחס רק לשכירים".

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר