שר האוצר ישראל כ"ץ: יופחתו אגרות הסלולר לדור החמישי

שר האוצר ישראל כ"ץ (הליכוד) אישר אתמול (חמישי) את תקנות הפחתת אגרות תדרי הסלולר, במטרה להאיץ את פריסת רשתות הדור החמישי. התשלום השנתי על אגרות התדרים כיום עומד על כ-300 מיליון שקלים בשנה לכל רשת מ-3 הרשתות הסלולר במדינה (פלאפון, פרטנר-הוט מובייל, סלקום-אקספון-גולן טלקום).

בתרחיש המקסימלי, של עמידה מלאה ביעדי הפריסה, ההפחתה שווה לחברות כ-500 מיליון שקלים, מתוך השקעה נדרשת של 1.5-2 מיליארד שקלים בסך הכל, לגבי שלבי הפריסה הראשונים.

ההפחתה מורכבת משני מהלכים משלימים: הפחתה קבועה של האגרות בתדרים הגבוהים והפחתה זמנית של כלל האגרות שתהיה תלויה בקצב הפרישה של החברות.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

על פי הודעת האוצר, פעולת ההפחתה נעשתה בהתאם למקובל בעולם וגובה האגרה יעמוד על כחמישית מהסכום הקבוע בתדרי 2100 ועל כ-1/8 מגובה האגרה לתדרים בתחום ה-3.5 ג'יגה הרץ.

אנטנת תקשורת דור חמש. (צילום: Shutterstock)

בנוסף, תעשה הפחתה זמנית של האגרות למשך 4 שנים שתותנה בהשקעה של החברות בתשתיות הסלולר. חברה שלא תשקיע בהתאם לתכנית הפריסה שלה תצטרך להחזיר את סכום ההנחה. החברות שכן ישקיעו יזכו בהנחה של 28% מתשלומי האגרה השנתית שלהן.

שר האוצר, ישראל כ״ץ, אמר: "כחלק מהחשיבות שאני מייחס לתשתיות בכלל ולתשתיות טכנולוגיות בפרט כזרז להתפתחות כלכלית ולצמיחה, חתמתי היום על הפחתת אגרות הסלולר. זאת, כדי לתמרץ את הפרישה של רשת דור 5 בישראל. זוהי בשורה עצומה לקדמה הטכנולוגית של מדינת ישראל. התשתית המתקדמת של דור 5 היא הבסיס לשימושים חדשניים של תחבורה אוטונומית, רובוטיקה ורפואה מרחוק".

העימות בין השרים פוגע בחברות התקשורת

מכרז התדרים הושלם כבר בחודש אוגוסט, תחת הבטחה של משרד התקשורת לאשר הפחתה באגרות התדרים. עד היום שר האוצר לא נענה לבקשת שר התקשורת ולא אישר את הפחתת האגרות. פירוש הדחיה הוא עומס תשלומים תזרימי ברבעון הנוכחי של עשרות מיליוני שקלים מעל  מה שציפו החברות, אלמלא שר התקשורת הורה לעכב את התשלום הנוסף.

הודעת האוצר מהיום כלל לא הזכירה את משרד התקשורת כאשר הרקע הוא ככל הנראה העימות הפוליטי בין השרים. בחודש האחרון מנהל שר התקשורת יועז הנדל (דרך ארץ) מערכה ציבורית כנגד אי אישור שלבים נוספים ב'מתווה הסיבים' של משרד התקשורת בממשלה, ולאחר מכן בכנסת.

בעוד פריסת הסיבים מתקיימת גם ללא אישור מלא של המתווה, הרי שאי האישור מונע מהשר יכולת פוליטית לקבוע אילו יישובים יזכו לתיעדוף של הקדמת הפריסה אליהם.

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר