50 נרצחים בחברה הערבית מתחילת השנה: "דרוש טיפול בגורמי העומק"

במחצית השנה הראשונה נרצחו 47 בני אדם מהחברה הערבית, לעומת 52 נרצחים בתקופה המקבילה אשתקד, כך עולה מדוח של עמותת "יוזמות אברהם" בנושא הפשיעה בחברה הערבית.

בשנים קודמות, במחצית הראשונה של השנה עמד מספר הקורבנות על 41 בשנת 2020 ו-32 בשנת 2019. מסיום התקופה אותה הדו"ח סוקר ועד לזמן פרסום הכתבה, נרצחו 3 בני אדם נוספים, ובסך הכל מתחילת 2022 נרצחו 50 איש מהחברה הערבית.

29 מהקורבנות היו עד גיל 30 (כולל) כ-62% מסך הנרצחים. הקורבן הצעיר ביותר, עמאר חוג'יראת היה בן 4 במותו, והמבוגר ביותר היה בן 55. מאז 2019 מרבית הקורבנות משתייכים לקבוצת הגיל 15-30. "נתון זה מדגיש את הצורך להתייחס במיוחד לקבוצת גיל זו", לדברי העמותה, "הן כקורבנות האלימות והן כמחולליה".

קורבנות האלימות והפשיעה בחברה הערבית בחציון הראשון של 2022 (קרדיט: יוזמות אברהם)

6 מהקורבנות היו נשים, שהן כ-13% מכלל הקורבנות. יש הטוענים כי את מקרי הרצח הללו יש לייחס לאלימות מגדרית ולהתייחס אליהם בהתאם.

38 מהקורבנות (81%) נהרגו באמצעות כלי יריה. נתון זה מציין מגמה בשנים האחרונות, המעידה על נגישותו וזמינותו של נשק חם, למרות נסיונות המשטרה למיגור הפשיעה בחברה הערבית, במסגרת תכנית "המסלול הבטוח".

עוד עולה מהדו"ח, כי ב-6 מקרים בלבד הבשילה חקירת המקרה לכדי הגשת כתבי אישום. "עובדה זו מעלה ספק גדול ביחס ליעילות פעולות החקירה והאכיפה של המשטרה בפרט וגורמי החוק בכלל" נכתב בדו"ח העמותה.

10 מתוך סך המקרים, שהם כ-21%, אירעו בערים המעורבות. כרבע מהאזרחים הערבים מתגוררים בערים המעורבות. 20 ממקרי הרצח קרו באזור המשולש, זאת לעומת 3 בלבד בנגב.

"התכנית הלאומית למיגור הפשיעה בחברה הערבית, "מסלול בטוח", החלה לפעול" נמסר מעמותת יוזמות אברהם, "אולם לצידה דרוש טיפול רחב בגורמי העומק: חינוך, תעסוקה לצעירים חסרי מעש, שירותי בנקאות ונגישות להון, תכנון ובנייה, פתרון למצוקת הדיור, ושיפור בתשתיות. הטיפול באלימות ופשיעה, הן בשיטור והן בגורמי העומק, צריך להיעשות יחד עם החברה הערבית – ולא מעליה או נגדה, כפי שאכן נעשה"

בעמותה מפנים את האחריות לממשלת ישראל, "על ממשלת ישראל להשלים את התוכניות הממשלתיות לטיפול בתופעת האלימות והפשיעה בחברה הערבית ולמצות את התקציבים שהוקצו עד השקל האחרון", נמסר, "לצד הטענות והנתונים יש לזכור כי מאחורי כל אלה ישנם פנים ושמות של קורבנות ישירים לאלימות וקורבנות עקיפים. יתומים אלמנות והורים שכולים שמשוועים לצדק וחברה שלמה הנאנקת תחת האלימות המשתוללת".

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

תגיות:

כתיבת תגובה

שם *
אימייל *
אתר