За рахунок чого зростають інвестиції в Київ?

05.09.2017 Кредиты

Зазвичай підвищення кредитних рейтингів країни говорить про економічне зростання, проте в разі України таке підвищення обернеться багатомільярдними втратами. Підвищення рейтингів Києва і Харкова Міжнародним рейтинговим агентством Moody’s і поліпшення прогнозів по ним зі «стабільного» до «позитивного» представляється в українських ЗМІ як чергова «перемога». Чи так це?

Рейтинг Києва підвищився з Са до Саа3, прогноз по рейтингу також змінений зі «стабільного» на «позитивний». Звичайно інвестиції в Київ теж зростають доволі швидко. У свою чергу, рейтинг Харкова підвищений з Саа3 до Саа2, прогноз також поліпшений зі «стабільного» на «позитивний». Підвищення рейтингу міст послідувала за підвищенням рейтингу України за зобов’язаннями в українській та іноземній валюті з Саа3 до Саа 2 зі зміною прогнозу зі «стабільного» на «позитивний».

Підвищенню рейтингу України публічно радів український президент Петро Порошенко. «За останні два з половиною роки рейтингове агентство Moody’s Investors Service підвищило кредитний рейтинг України з Саа3 (« негативний »в березні 2015-го) до Саа2 (« позитивний »в серпні 2017 го)», — хвалився Порошенко на своїй сторінці в Facebook . © Фото: president.gov.ua Президент України Петро Порошенко Піар на порожньому місці Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко в коментарі http://orbitalc.com зазначив, що в дійсності радіти особливо нічому — фактично це підвищення рейтингу означає, що Україна як була в переддефолтному стані , так в ньому і залишилася, хіба що прогноз змінився зі «стабільного» до «позитивного». «Тобто, є очікування, що можуть бути якісь позитивні зрушення.

Але це точно не рейтинг ААА, і навіть не інвестиційний рівень. Україна знаходиться на 4-го ступеня нижче інвестиційного рівня за рейтингом Moody’s, а по рейтингах Fitch і Standard & Poors — на 5-й ступенів нижче інвестиційного рівня », — підкреслює Устенко. Простими словами, зазначене зміна рейтингу інвестора на Україну не заманить. Боргові зобов’язання з рейтингом Caa вважаються зобов’язаннями дуже низької якості і схильні до дуже високого кредитного ризику. Додавання цифри 1 до цього буквеному позначенню показує, що дане зобов’язання знаходиться у верхній частині «дефолтной» рейтингової категорії, цифри 2 і 3, відповідно, показують більш низький рівень надійності таких зобов’язань. Для порівняння, аналогічні рейтинги Москви і Санкт-Петербурга знаходяться на значно вищому рівні. 18 серпня поточного року Standard & Poor’s підтвердило довгостроковий кредитний рейтинг Москви на рівні «ВВ»; прогноз — «Позитивний». 21 серпня агентство Fitch Ratings підтвердило російській столиці довгостроковий кредитний рейтинг емітента на рівні «ВВ». Прогноз зміни рейтингу — «позитивний». Міжнародний кредитний рейтинг Moody’s Санкт-Петербурга знаходиться на рівні Ваа1, Fitch Ratings — ВВВ-, обидва зі «стабільним» прогнозом.

Аналогічні справи і з загальноросійськими кредитними рейтингами. Наприклад, міжнародне рейтингове агентство Fitch навесні підтвердило суверенний кредитний рейтинг РФ на інвестиційному рівні BBB- зі «стабільним» прогнозом. Обидва рейтинги, незважаючи на ризики, вже є так званими «рейтингами інвестиційного рівня». Куди рухається економіка За словами Порошенка, головними факторами, що призвели до підвищення суверенного рейтингу, були «структурні реформи», зокрема в газовому секторі, реформа публічних закупівель, зміни в системі оподаткування і управління ПДВ, а також «трансформація банківського сектора», в результаті якої в Лету канули понад 80 українських банків, в тому числі великі. Але розповіді Порошенко про «структурні реформи» не вводять в оману іноземних партнерів України.

Так, глава представництва ЄС в Україні Хуг Мінгареллі зовсім недавно звинуватив Верховну Раду в блокуванні необхідних країні реформи. За його словами, в українському парламенті багато людей, які захищають власні інтереси і блокують процес реформ. Більш того, він звинуватив українських політиків в антиєвропейські лобізмі.