אוקראינה: שני רחובות בקייב יקראו על שמם של משתפי פעולה עם הנאצים

עיריית קייב בירת אוקראינה קראה לשני רחובות בעיר על שמותיהם של מנהיגים אנטישמיים בולטים ששיתפו פעולה עם הנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה. העירייה אישרה אתמול לקרוא לרחוב על שם איוון פבלנקו, זה יצטרף לרחוב שקיבל לפני שנה את שמו של דימיטרי דונטסוב. בנוסף לאלה, העירייה מתכננת לקרוא רחוב גם על שמו של ניל חסביץ’. אתמול (חמישי) נתלה שלט זיכרון קצין ה-SS האוקראיני לובומיר מקרושקה בבית הספר הממלכתי בכפר קאלוש בו גדל. רק לפני 9 ימים נחנך באותו הכפר פסל של קצין SS אחר שגדל בכפר דימיטרו פלייב – הפסל הנציח אותו במדי SS.

הנצחתם של מנהיגים נאצים מתרחשת דווקא באוקראינה – המדינה הראשונה בעולם מלבד ישראל בה מכהן נשיא יהודי, ווֹלודימיר זלנסקי. נוסף על כך, גם סבתו של ראש העיר קייב, ויטלי קליצ’קו, יהודייה. לצד זאת פוקד את אוקראינה גל אנטישמיות אדיר המגובה לעתים על ידי הרשויות.

A memorial plaque in honor of Nazi collaborator, Waffen SS Division Galizia Obersturmfuhrer Lubomir Makarushka. The plaque was installed at the school’s building in his native village near Kalush. pic.twitter.com/53P3S5SkUT

— Eduard Dolinsky (@edolinsky) November 14, 2019

ראש הקהילה היהודית באוקראינה, אדוארד דולינסקי, גינה את ההחלטה של המחוקקים בעיר לקרוא על רחוב בעיר של שמם של איוון פבלנקו, שאותו תיאר כמשתף פעולה נאצי ופושע מלחמה. דולינסקי אמר "זהו עלבון לקרבנות השואה". פבלנקו פיקד על חטיבת המשמר הלאומי 109 אשר ביצעה מעשי טבח המוני ברבבות יהודים.

לפני שנה החליטה עיריית קייב להנציח ברחוב גם את שמו של דימיטרי דונטסוב, לאומן אוקראיני ששיתף פעולה עם הנאצים, תרגם את "מיין קאמפ" לאוקראינית והתפרסם בהתבטאויות אנטישמיות. לשכת ראש העיר של קייב נימקה את ההחלטה לקרוא על רחוב על שמו ולהציב לוח זיכרון לזכרו בכך שדוסטנוב היה "תושב יוצא דופן של העיר קייב". אלא שראש הקהילה היהודית באוקראינה, אדוארד דולינסקי, תקף בחריפות את ההחלטה וכתב בעמוד הפייסבוק שלו שלא רק שדונטסוב לא היה תושב קייב, הוא אף היה אנטישמי ומשתף פעולה נאצי.

A street in Kiev was just named after Nazi collaborator and war criminal Ivan Pavlenko – chief of Ukrainian Auxiliary Police and commander of 109 Shutzmannshaft batallion where he participated in mass killings of tens of thousand of Jews. The pic shows him in Berlin in 1943. pic.twitter.com/2t9Nqgs4rr

— Eduard Dolinsky (@edolinsky) November 13, 2019

עיריית קייב מתכננת לקרוא לרחוב נוסף בשמו של ניל חסביץ’, פעיל בארגון אוקראיני לאומי שהיה מצייר קריקטורות אנטישמיות והיה מעורב ברצח המוני של יהודי בפולין. כל זה רק חלק ממגמה מתמשכת באוקראינה להנציח לאומנים אוקראינים למרות עברם הבעייתי כמשתפי פעולה עם הנאצים ורוצחי יהודים, וזאת כחלק מחיסול שרידי הקומוניזם. בין השאר, הוקמה בשנה שעברה אנדרטה לזכר סימון פטליורה בשכונת היהודית של ויניצה. פטליורה מזוהה כאחראי לטבח של 100 אלף יהודים במהלך מלחמת האזרחים של 1918-1920. ברחבי אוקראינה נקראים שדרות ורחובות על שם סטפן באנדרה ושותפיו ששיתפו פעולה עם הנאצים, וטבחו ביהודים בימי השואה. למרבה האירוניה, השדרה המובילה למוסקבה ולכיוון באבי יאר, נקראת על שמו.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website