אחים לחיים: תלמידות ותלמידי חיפה הפגינו כנגד החלטת העירייה

כ-250 תלמידים, הורים ומורים הפגינו אחה"צ מול בניין עיריית חיפה בדרישה מראשת העיר לחזור בה מהחלטתה שלא לאפשר לתלמידים דרוזים תושבי דלית אל כרמל ועוספיא, ללמוד בבתי הספר בעיר.

"כולנו אחים לספסל הלימודים", "קליש קליש לא נעים – לא מפרידים בין חברים", "דו קיום מעל הכל – ללמוד ביחד זה גדול" צעקו הילדים שהגיעו מבתי הספר היסודיים  ‘אהוד’, ‘אלון’ ו’שלמה טל’ הנמצאים על הר הכרמל, אשר חבריהם, נכון לעכשיו, לא ימשיכו איתם הלאה לחטיבת הביניים.

תלמידים, הורים ומורים מפגינים מול בניין עיריית חיפה בדרישה מראשת העיר לחזור בה מהחלטתה שלא לאפשר לתלמידים דרוזים תושבי דלית אל כרמל ועוספיא, ללמוד בבתי הספר בעיר. 19 בדצמבר 2019 (צילום: דוד טברסקי)

"באנו לתמוך בחברים שלנו איתם אנחנו מתכונות להמשיך לעירוני ה’", מספרת רעות, תלמידת ו-3 בבית ספר ‘אהוד’ שהגיעה עם כל הכיתה להפגנה. "כולנו מאוד מגובשים, חלק מאתנו חברים מכיתה א’ וחשוב לנו שהם ימשיכו איתנו". הבנות הביאו שלטים ודגלים ושרו במגפון שהביא אחד המורים.

"בשבילנו מדובר בחברות"

"בתחילת השנה דיברו על זה הרבה, פתאום אמרו שהדרוזים לא ימשיכו איתנו ואחרי זה הם הופיעו בכל אתר חדשות אפשרי וזהו, עכשיו אנחנו פה" מספרות נטע ואיה. "אנחנו מרגישות שמסתכלים על זה כמו דרוזים ויהודים, אבל בשבילנו מדובר פשוט בחברות ובחברים שלנו".

אדם מעוספיא מסתובב בין המפגינים ביחד עם דנה, חברתו לכיתה ומחתים את המפגינים על עצומה שתשלח לראשת העיר "גיליתי את זה עוד בקיץ, אבל מה אפשר לעשות? לא יודע". במקביל אנשים מתחילים להתארגן עם מגפונים מול הכניסה לעירייה שמגודרת עם מספר שוטרים, "אף אחד לא נמצא שם כבר. לא אכפת להם", אומר אחד המפגינים. דנה לעומת זאת ממשיכה להחתים ומבקשת להחתים גם אותו, "כשרואים שלכל כך הרבה אנשים אכפת זה מחזק ולדעתי אנחנו נצליח", היא אומרת בבטחון.

תלמידים, הורים ומורים מפגינים מול בניין עיריית חיפה בדרישה מראשת העיר לחזור בה מהחלטתה שלא לאפשר לתלמידים דרוזים תושבי דלית אל כרמל ועוספיא, ללמוד בבתי הספר בעיר. 19 בדצמבר 2019 (צילום: דוד טברסקי)

"הילדים שלנו לומדים בחיפה מאז שהם קטנים" מספרת חנן עלו, תושבת עוספיה, שנכון להיום ילדיה לא ימשיכו ללמוד בעיר בשנה הבאה. "התקבלה החלטה להוציא אותם מהמסגרת שהם מכירים כל חייהם ולהחזיר אותם חזרה לאנשהו, אנחנו אגב גילינו את זה על הדרך. אף אחד לא הודיע במסודר". עלו, כמו עוד עשרות הורים כועסים טוענת שעדיין אל קיבלה תשובה ונכון לכרגע אין שיח מול ראשת העיר, "כרגע אנחנו מחכים לקבל תשובה, שלא נותנים לנו. פנינו עשרות פעמים במכתבים ובפניות ישירות לראשת העיר בינתיים אין שינוי ואין התייחסות".

"שינוי במדיניות צריך להיות מהרגע שבו כבר הילדים שלנו לא ילמדו פה", אומרים ההורים שנמצאים בקהל. "למה לפגוע כשהם בתוך המערכת? כשהם בנו חברויות, דרך חיים, הישיגים לימודיים?", שואלת עלו בכעס. "איך אפשר לבוא ולהגיד להם: תעמדו בצד ותראו איך כל החברים שלכם משובצים בכיתות ואולי בסוף נשבץ גם אתכם אם יהיה מקום".

המחאה נגד עירית חיפה החלה כאשר לפני מספר שבועות עשרות בנות ובני נוער, תושבי הכפרים הדרוזים עספיא ודלית אל-כרמל, הלומדים בבתי הספר העירוניים בחיפה, מצאו עצמם ללא בבית ספר ללמוד בו בשנה הבאה  עם החלטה של עינת קליש לסגור את בתי הספר בעיר לתושבי העיר בלבד, כולל לתלמידים הדרוזים, אשר הלומדים בעיר משנות ה60.

לפני שבוע קרא שר החינוך רפי פרץ לרותם-קליש לחזור בה מהחלטתה. "ההחלטה כואבת לי באופן אישי. מורשתנו הייתה ותישאר שזורה בברית אחים", כתב פרץ בטוויטר. "עלינו לדאוג שהם, שלחמו לצדנו כתף אל כתף, יקבלו תמיד את היחס הראוי להם. על קליש-רותם לחזור בה."

התייחסותו של פרץ להחלטה מצטרפת להתייחסותם של ראש עיריית ירושלים לשעבר, ניר ברקת שגינה את המהלך בחריפות וקרא לו גזעני, ושל ראש עיריית חיפה לשעבר, עמרם מצנע, שפנה לקליש רותם ואמר: "שנים שאינני מגיב על נושאים הקשורים לראשות העיר חיפה. הפעם לא יכולתי להחריש. התנצלי וחזרי בך מהחלטה אומללה זו".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website