אחרי דחיות רבות: מחיר מוצרי החלב המפוקחים יעלה ב-3.4%

שלושה חודשים כמעט אחרי שבגץ הורה לשר האוצר לחתום על הצו לייקור מחירי מוצרי החלב המפוקחים, חתם היום (חמישי) משה כחלון על הצו וצירף מכתב ליועמ"ש בו הוא מציין כי הוא ‘חותם תחת מחאה’ ומביע את אכזבתו מבית המשפט העליון שהעדיף מונופול ענק ורב השפעה על פני השכבות החלשות.

בתחילת מרץ, כשמערכת הבחירות בשיאה, אחרי דיון של מספר חודשים בעתירה של תנובה, הורה בג"ץ לשר האוצר לחתום על הצו לייקור מחירי מוצרי החלב המפוקחים בהתאם להמלצות ועדת המחירים בכ-3.4%. לבג"ץ הגיעה תנובה לאחר ששר האוצר נמנע במשך חודשים ארוכים לאשר את העלאת המחירים על אף המלצותיה של הועדה המיוחדת. זאת במסגרת מלחמתו ביוקר המחיה שכללה חזיתות נוספות.

פס ייצור גבינה צהובה במפעל תנובה בתל יוסף. (יוסי זליגר/פלאש90)

בתחילת המהלך האמינו באוצר כי הרפורמה במשק החלב עליה חתמו מול ארגוני החקלאים תביא לירידה במחירים. במסגרת הרפורמה המדינה חייבה את בעלי הרפתות להתייעל או להיסגר והכתיבה מתווה של הפחתה במחיר המטרה אותו מקבלים הרפתנים. התנגדות הרפתנים לרפורמה ופיזור הכנסת ה-20 רגע לפני שנכנסה להליך החקיקה עצרו את הרפורמה.

גם אחרי פסיקת בג"ץ ניסה שר האוצר להימנע מהעלאת המחירים ככל הניתן. היום, לאחר שהוחלט על פיזור הכנסת ה 21 חתם שר האוצר על הצו. במקביל שלח כחלון מכתב ליועץ המשפטי לממשלה בו הוא מנמק את סירובו לחתום על הצו עד כה "עמדתי הייתה ונותרה שבנסיבות העניין אין מקום להעלות את מחיר החלב בהתחשב בהשלכות שיש לכך על יוקר המחיה והפגיעה בציבור בדגש על השכבות החלשות". עוד כתב כחלון "ציפיתי מבית המשפט כי בעניין זה יעמוד לצד השכבות החלשות שהולכות להיפגע מהמהלך שמולם עומד מונופול ענק ורב השפעה במשק". וסיים באמירה כי "מפאת כבודו של בית המשפט העליון ובשל החובה לקיים פסקי דין, ומאחר שבית המשפט לא הותיר לי ברירה, אני ניאלץ לחתום תחת מחאה על צו הפיקוח בהתאם לפסק הדין שניתן".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website