אחרי ההחלטה: מסלול המורות החיילות מובטח ל-3 שנים

הסכנה למסלול המורות חיילות ירדה בינתיים מהפרק: יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) פנה בבקשה ממשרד הביטחון לאחד את הדיון בצווי שירות ביטחון, כך שיובטח מעמדן של מורות חיילות ל-3 השנים הקרובות. כאמור, המהלך אושר בישיבת הממשלה האחרונה ועם אישור היועמ"ש את הארכת הצו, הובטח, לפחות לשלושת השנים הקרובות, כי מעמדו של מסלול מורות החיילות לא ייפגע.

לפני שבוע שרת המשפטים איילת שקד והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הנחו את משרדם להמשך לבצע את שנדרש כדי שמסלול המורות החיילות ימשיך להתקיים, זאת נוכח מאבקם פנייתם של חברי הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) ובצלאל סמוטריץ’ (הבית היהודי) בנושא. שקד ומנדבליט פנו לועדת חוץ ובטחון כדי שזו תאשר את המסלול לפחות לשנה הקרובה.

זה כמה שנים שלקראת סוף השנה מסלול מורות חיילות נמצא בסכנה עקב אופן אישור התקציב של המסלול ע"י צו שמובא לועדת החוץ והבטחון מדי שנה. בראשון שעבר הודיעה לביא שהצו לא הגיע לאישור ועדת החוץ והביטחון, מה שעלול היה להוביל לביטולו של גיוס מחזור 2019 של המסלול, במקביל לכך הניחה לביא על שולחן ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק לעיגון המסלול ותקציבו בחוק.

לביא נאבקה על המשך תקצובו וקיומו של המסלול כבר מספר שנים והעבירה ביקורת על אגף התקציבים והתנהלות משרד הביטחון ומשרד החינוך, שערערו על מעמדו של המסלול. עיקר הביקורת של לביא מופנית למערך אישור תקציב המורות החיילות בצו, וזאת כחלק ממהלך חקיקתי שהיא מנסה להעביר בשנים האחרונות לעיגון תקציב מורות החיילות בחוק. "אני שמחה שהצלחנו להציל גם השנה את מסלול המורות חיילות, והוא ימשיך ויפעל" אמרה לפני שבוע "המפעל החינוכי שהפך לסמל "צבא העם" עומד כל שנה מחדש מול איומים ונסיונות סגירה. צו שירות הביטחון, המאשר את גיוס החיילות אינו יכול יותר להיות תלוי כל שנה מחדש בחסד כזה או אחר".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website