איחוד במפלגות הימין ‘הבית היהודי’ ו’האיחוד הלאומי’

מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי הגיעו אמש לקראת חצות להסכם על איחוד ביניהן לקראת הכנסת ה-21. במסגרת ההסכם יהיה הרב רפי פרץ יו"ר הרשימה המאוחדת, ובצלאל סמוטריץ’, יו"ר האיחוד הלאומי, במקום השני. במקום השלישי יוצב מוטי יוגב מהבית היהודי, ברביעי אופיר סופר מהאיחוד הלאומי, בחמישי יפעת ארליך, שהצטרפה אתמול לבית היהודי, וכך הלאה בשיטת הריץ’-רץ’.

על פי הסיכום, סמוטריץ’ יקבל את התיק הבכיר שתקבל המפלגה בממשלה הבאה, אם תהיה חלק ממנה. אם המפלגה תחזיק תיק אחד בלבד, יקיימו סמוטריץ’ ופרץ רוטציה בתפקיד. עוד סוכם על מנגנון לקבלת החלטות משותפות.

בעקבות הסיכום אמר פרץ: "הערב הציונות הדתית ניצחה. אני מברך על ההסכם שנחתם הערב עם שותפנו הטבעיים באיחוד הלאומי, הסכם שהושג מתוך הבנת גודל השעה והאתגרים העומדים בפנינו, ומתוך חברות וענווה משותפת אנו יוצאים הערב לדרך חדשה. יחד נוביל את הציונות הדתית לבית גדול, חזק ומשפיע במדינת ישראל".

סמוטריץ’ מסר: "זה אמנם היה ארוך ומתיש, אבל ברוך ה׳ המטרה הגדולה הושגה. אחדות מנצחת בציונות הדתית. מודה לשותף שלי לדרך החדשה הרב רפי פרץ. אני משוכנע שיחד נוביל להישג עצום בבחירות. בימים הקרובים נמשיך לעשות מאמצים גדולים כדי לצרף לרשימה גורמים נוספים כדי שהימין האמיתי לא יזרוק קולות לפח. ועכשיו, סוף סוף, הולך לישון".

באמירה על צירוף גורמים נוספים מכוון סמוטריץ’ לעוצמה יהודית וכנראה שגם למפלגתו של אלי ישי "יחד". בבית היהודי פחות נלהבים לשתף פעולה עם ממשיכי דרכו של הרב כהנא, זכר לעידן שבו המפלגה הקפידה יותר על ממלכתיות והימנעות מהצטיירות כגזענית.

בעוצמה יהודית הגיבו בברכה מהולה באיום: "מברכים את הבית היהודי והאיחוד הלאומי שהגיעו סוף סוף לחיבור בין המפלגות. מקריאת ההסכם עולה כי אנשי הבית היהודי והאיחוד הלאומי לא התייחסו ולא השאירו מקום לאנשי עוצמה יהודית ומפלגות נוספות, וסבורים כי פיצול נוסף בימין אפשרי. בעוצמה ירוצו בבחירות הקרובות עם גורמים נוספים, ויחד איתם נהיה הפתעת הבחירות. מאחלים לבית היהודי והאיחוד הלאומי לעבור את אחוז החסימה ולהיכנס לכנסת הבאה".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website