“אין מעל הליכוד שום עננה, מה שיש זה קמפיין ותעמולת בחירות נגטיבית”

מיכל שיר, לשעבר העוזרת הפוליטית של גדעון סער, מתמודדת היום על המקום ה-29 ברשימת הליכוד לכנסת, המשוריין למחוז תל אביב. שיר, בת 39 ואם לשניים, מתמודדת על קולות חברי מרכז הליכוד הבוחרים את נציגי המחוזות מתמודדת, מול שבעה מועמדים אחרים. היא מציגה קו אידיאולוגי קשוח מאוד, כמעט סמוטריצ’י, המייצר דיסוננס קל, משום שבאופן בלתי נשלט, הציפיה הראשונית מתל אביבית צעירה היא למסרים מרוככים ומתונים, בואך הליכודניקים החדשים.

מיכל שיר, המתמודדת מול דוד שרן במחוז תל אביב פריימריז לליכוד (צילום: יח"צ)

אומרים שאת אישה חשובה מאוד, שבגלל קרבתך לגדעון סער ראש הממשלה המליץ על דוד שרן במחוז תל אביב

"תשמע, אחרי 24 שנים של פעילות בתנועה בתפקידים כאלה ואחרים, גם עם נתניהו וגם עם סער, והקמת המרכז הישראלי להכשרה פוליטית לפני עשור, שמכשיר את אנשי המקצוע עבור הכנסת, ממשלה והתקשורת, אני חושבת שהיום אני מתמודדת בזכות עצמי, ואני מקווה מאוד לנצח היום, בלי קשר למי שמתמודד מולי".

את חושבת שהתמיכה של  נתניהו בשרן היא בגללך, כמו שהעריכו?

"אני לא יודעת, לא דיברתי עם ראש הממשלה ואני לא יודעת מה השיקולים. אני בטוחה שבסופו של יום המטרה של חברי מרכז הליכוד היא לבחור את הנבחרת הטובה והאיכותית ביותר, שיכולה לנצח בבחירות".

את וסער עובדים יחד בפריימריז?

"גדעון סער הוא חבר טוב שלי, אנחנו חברים כבר הרבה מאוד שנים. הוא מנהיג שללא ספק יהיה תוספת ראויה ומנצחת לליכוד בתשיעי באפריל. אני מאוד מעריכה אותו. אם הוא עוזר לי? עוזר. זה כמו שאני עוזרת לעוד הרבה אנשים אחרים. אנחנו בליכוד אנשים שאוהבים לעזור אחד לשני".

מיכל שיר, המתמודדת מול דוד שרן במחוז תל אביב פריימריז לליכוד (צילום: יח"צ)

מה את שומעת בשטח, איפה סער ידורג לדעתך?

"בעזרת ה’ במקום הראשון".

אגב שרן ונתניהו, יש לך קושי עם ההתמודדות במפלגה שעננת שחיתות מרחפת מעליה?

"אין מעל הליכוד שום עננה, מה שיש זה קמפיין ותעמולת בחירות נגטיבית. ביום שבו יתברר שאין שום דבר, הבעיה היחידה שתיוותר היא מי יחזיר את הבחירות לציבור, אחרי שהטעו אותו במשך תקופה כל כך ארוכה".

כלומר, את בטוחה שנתניהו ייצא זכאי וכל מי שעובד במשטרה, בפרקליטות, ברשות ניירות ערך – כולם מדמיינים?

"אין לי ספק שזה ייגמר בכלום. כל מה שנאמר בנושא משרת את האופוזיציה ואני בוודאי לא אתן לזה יד".

מה האתגרים הגדולים ביותר לדעתך של הליכוד בקדנציה הבאה?

"יש הרבה דברים. בין אם בנושא של הציבור, שהיום קשה לו לפתוח את החודש, שלא לדבר על לסיים אותו, מאחר שהוא חנוק בהלוואות, כל חודש עושים עוד הלוואה ועוד הלוואה. את זה צריך לפתור ולהעלות כאן את איכות החיים.

"יש לנו את אתגר המסתננים, את האתגר שמנסים להפוך את מדינת ישראל מיהודית ודמוקרטית למדינת כל אזרחיה; יש את עיירות הפיתוח שצריך לבוא ולפתח ולתת להן בין אם תקציבים ובין אם מתיחת פנים גדולה. יש את החלת החוק הישראלי על יהודה ושומרון. יש הרבה".

לא קצת פופוליסטי לומר שכמה עשרות אלפי אנשים מסכנים מדינה של יותר מתשעה מיליון איש, ושסיפוח השטחים הוא פתרון, בשעה שהוא יחייב לתת זכויות אזרח למיליוני פלסטינים או להיהפך למדינת אפרטהייד?

"אני שמחה ששאלת את שתי השאלות בבת אחת, כי שתיהן עונות לשאלה של איכות חיים של תושבים. בין אם מדובר בתושבי דרום תל אביב שלא יכולים ללכת ברחובות בלילה, עם אחוזי פשיעה מאוד גבוהים. מדובר על אנשים שאינם חוקיים, הם אינם פליטים. מולידים ילדים וכובשים כאן את המדינה ללא רשות ובאלימות.

מבקשי מקלט בדרום תל אביב (צילום ארכיון: רוני שוצר פלאש 90)

"בין אם מדובר על תושבי יהודה ושומרון שפשוט מקופחים כי אין להם את אותן הזכויות שיש לאזרחי ישראל האחרים. ואין שום סיבה שחלק מהתושבים בארץ ישראל יחיו באיכות חיים נמוכה יותר מבנאדם שחי בתל אביב, בהרצליה או באילת".

כולל הפלסטינים שמתגוררים בשטחים, אני מניח

"איזה פלסטינים?"

חשבתי שהתכוונת שהפלסטינים מופלים באיכות החיים לעומת הישראלים

"אני מדברת על ישראלים שחיים בשטחי יהודה ושומרון והמדינה כרגע, מאחר והחוק הישראלי לא חל שם, פשוט חיים בקיפוח".

אבל מה עושים אם מחילים את החוק, נותנים זכות הצבעה לפלסטינים?

"אני מדברת כמובן על האוכלוסיה היהודית".

כלומר על מדינת אפרטהייד

"זאת לא מדינת אפרטהייד. יש לי שאלה אליך: איך מדינה יכולה להתנהג, כשחלק לא מבוטל מתושביה הלא יהודים מגדירים את עצמם כפלסטינים ולא רואים את מדינת ישראל כמדינת הבית שלהם. איך אתה אמור לחיות ולשמור על עצמך? אני לא מדברת כרגע על דו-קיום, על אנשים שחיים בתוכנו וצריך לנסות. מה זה מדינת אפרטהייד? אנחנו מדינה יהודית ודמוקרטית שיודעת לכבד את כל המיעוטים בתוכה".

אז תהיה לתושבי רמאללה זכות הצבעה?

"יש לי שאלה אחרת אליך. מה קורה עם תושב שחי בשילה? בבית אל? האם הוא לא זכאי לאותם תנאים כמו שלך? מה ההבדל בינו לבינך? גם הוריו עברו שואה, גם הוריו עלו ממדינות ערב השונות, גם הוא עד שעלה לארץ ישראל לקח לו הרבה זמן, וגם הוא חי ועובד קשה למחייתו. במה הוא שונה ממך?".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website