“אין פשרות בקצוות, אין פשרות עם בן גביר ואין פשרות עם טיבי”

שלום צבי האוזר, מזכיר הממשלה לשעבר ומועמד "כחול לבן" לכנסת. בנימין נתניהו טוען שתקימו גוש חוסם עם המפלגות הערביות. במקום לומר שהערבים הם אזרחים שווים ולגיטימיים אתם מדברים על קואליציה על הליכוד. מדוע?

"קודם כל, האזרחים הערבים הם אזרחים שווים, נקודה. כל אזרח במדינת ישראל שווה, בלי הבדל דת גזע ומין. מפלגות פוליטיות שהרזון דטרה, שתוכנת ההפעלה שלהן לא מקבלת את העקרון הבסיסי שישראל היא מדינה יהודית-דמוקרטית, לא רלוונטית לקואליציה. זה לא בל"ד מצד אחד ולא עוצמה יהודית של כהנא מצד שני".

ישיבת הסיעה הראשונה של "כחול לבן" (צילום: מיכאל שבדרון).

אבל יש שלוש מפלגות ערביות אחרות שהן לא בל"ד, שמכירות בישראל בגבולות 67′.

"ההסדר המכונן של ישראל לא מקובל על המפלגות האלה. אי אפשר לגלגל עיניים ואי אפשר לגלגל את זה לגזענות. אתה מבין, יש טרגדיה במדינת ישראל, שהציבור הערבי לא השכיל לפתח מנהיגות שיודעת לייצר דיאלוג קונסטרוקטיבי עם רעיונות הבסיס של מדינת ישראל. זה הייצוג, ואני חושב שהוא פוגע בערביי ישראל, הוא מעליב אותם. לצערי הרב, לעתים הוא גורם תופעות של גזענות ושל תחושות אנטי כלפי ציבור ערבי על לא עוול בכפו".

אבל נניח, חד"ש ותע"ל של טיבי…

"חד"ש ותע"ל, הן לא, איך אומרים, לא נעמיק בהבדלים המינוריים, יש ביניהן הבדלים. אבל ההסדר הבסיסי של מדינת ישראל לא מקובל עליהן".

אני יודע שבל"ד מדברת על מדינה אחת, מהים לנהר, מדינת כל אזרחיה, אבל היא שונה בזה מהשאר

"גם השאר. קח את מסמכי החזון של ערביי ישראל. זאת אותה פוליטיקה שמקובלת על כולם. הצד הפשרני, שכן מדבר על חלוקה, מדבר על מדינה פלסטינית לצד מדינה דו-לאומית".

ככל שאני יודע על טיבי, הוא מדבר על שוויון אזרחי

"לא, הוא מדבר על מדינה דו-לאומית, ואני מפנה אותך למסמכי החזון, חבל לטשטש דברים. אני אשמח לשמוע אם יהיה לך סקופ עולמי, בבקשה. במקום להעיק עלי תעיק עליו".

ח"כ איימן עודה (צילום: דוברות חד"ש)

בפוליטיקה יש פשרות, כולם עושים אותן. אי אפשר לשתף פעולה מבלי לערער את הסדר היסוד?

"אין פשרות בקצוות, אין פשרות עם בן גביר ואין פשרות עם טיבי. יש דברים שאי אפשר לעכל אותם, גם בשם הפוליטיקה".

אז מה, המיעוט הלא יהודי הגדול יחיה לדורות במדינה שבה הוא לא משתתף בשלטון?

"אני חושב שהגיעה העת, 70 שנה אחרי הקמת מדינת ישראל, שאזרחי ישראל הערבים ישכילו ויתארגנו וייצרו מנהיגות פוליטית שמשקפת את המודל הישראלי, שלא ישונה, של מדינה יהודית-דמוקרטית".

אם טיבי ועודה היו אומרים שמקובל עליהם שישראל היא מדינה יהודית-דמוקרטית הייתם שוקלים לשתף איתם פעולה?

"אם הם יאמרו את זה אני אשמח להתייחס לדברים".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website