איראן: חגיגות 40 שנה למהפכה בצל הסנקציות האמריקאיות

דגלי איראן מתנפנפים, קריאות בגנות ארצות הברית- "מוות לאמריקה" ושריפת דגלי ארצות הברית וישראל. מאות אלפי אנשים זרמו לרחובות ברחבי איראן בציינם 40 שנה ליום הניצחון במהפכה האסלאמית של 1979. ב-11 בפברואר של אותה השנה, הצבא האיראני הוריד את נשקו לאחר ימים של קרבות רחוב, באפשרו למהפכנים לכבוד את המדינה בסערה, בעוד ממשל השאה, שמשל בתמיכת ארה"ב, ברשות מוחמד רזה פהלווי, התפטר ואיפשר את לידת הרפובליקה האסלאמית.

אזרחי איראן בטקס חגיגת 40 שנה למהפכה האסלמית באיראן. מאות אלפי אנשים הציפו את רחובות טהראן והתכנסו סביב כיכר החרות בעיר. אחד המפגינים נושא תמונת ענק של חומייני, המנהיג העליון הראשון של איראן . (AP Photo/Vahid Salemi)

בטהראן, הגשם לא הרתיע את הקהל שזרם מרחבי העיר אל כיכר החירות, בנופפו בגדלי איראן ובקוראו "מוות לאמריקה", קריאה שנוטה לחזור על עצמה בכינוסים דומים ברחבי איראן. גם קריאות הקוראות "מוות לישראל" ו"מוות לבריטניה" נשמעו וכמובן שריפת הדגלים האופיינית. הטלוויזיה הממלכתית האיראנית שטענה כי מיליונים השתתפו בחגיגות, הראתה צילומי ארכיון של ימי המהפכה והשמיעה שירים לאומיים כדי לעודד את האנשים להצטרף לעצרות השונות. באותו הערוץ בהמשך היום הקרינו צילומים של אירועים שונים ברחבי המדינה המונה 80 מיליון איש.

בכל שנה החגיגות מתחילות ב-1 בפרואר, היום בו רוחאללה חומייני חזר לארצו מצרפת אחרי 14 שנים בגלות והתמנה למנהיג העליון כאשר אנשי הדת השיעים לקחו את השלטון. החגיגות נמשכות 10 ימים ומגיעות לשיאן ב-11 בפברואר. רחוב המהפכה בטהראן קושט בבלוני ענק ורמקולים השמיעו שירים מימי המהפכה.

החגיגות בשנה זו באות במקביל לעליית המתח ביחסי איראן ארצות הברית בעקבות נסיגתו של נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ מהסכם הגרעין שנחתם בשנת 2015. הסנקציות הכלכליות הקשות שמטילה ארה"ב על איראן שיושמו מחדש בנובמבר 2018 דרדרו את הכלכלה האיראנית מאוד.

הנשיא האיראני חסן רוחאני דיבר אל קהל במשך קרוב ל-45 דקות, בהשתלחו באויבי איראן – ארה"ב וישראל – וטען כי מאמציהם להכניע את איראן באמצעות הסנקציות לא צלח. "נוכחותכם בחגיגה הזו משמעותה שמזימות אויבנו נוטרלו" אמר רוחאני. "הם לא הצליחו במזימותיהם שנידונו מראש לכישלון".

ברקע המצעדים הציג הצבא האיראני טילים מתוצרת עצמית שהרשויות מציגות מדי שנה בחגיגות  ושכעת יש להם טווח של כ-2,000 קילומטרים – כלומר הם יכולים להגיע לישראל ולבסיסי ארה"ב באזור. בעשור האחרון, איראן מרבה לקיים שיגורי ניסוי, להציג טילים, ולשלוח לוויינים (שלא שרדו לטווח ארוך) למסלול. בשנת 2013 הם אף שיגרו קוף לחלל.

טילים מוצגים בטהראן להנאת מאות אלפי התושבים שבאו לחגוג מלאות 40 שנה למהפכה האסלאמית באיראן . (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

לטענת וושינגטון מדובר בהפרת החלטה של מועצת הביטחון הקוראת לאיראן לא לקם פעילות הקשורה לטילים בליסטיים המסוגלים לשאת ראש נפץ גרעיני. איראן מכחישה את הטענה כמובן. "איננו מבקשים רשות מאף אחד, וגם בעתיד לא ננהג כך, בנוגע ליצירת טילים" אמר רוחאני, אך מיהר להדגיש כי איראן תמשיך ב"מעורבות קונסטרוקטיבית" עם הקהילה הבינלאומית.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website