אלימות פיזית ומילולית כנגד צוותים רפואיים בירושלים ובנהריה

שני אירועי אלימות חמורים התרחשו בימים האחרונים: אחד ביום שישי בבית החולים הדסה עין כרם והשני היום (שני) במרכז הרפואי לגליל בנהריה.

בבית החולים בנהריה אירע הבוקר מקרה חמור של תקיפת צוות רפואי על ידי מטופל. בשעת בוקר הותקף רופא בכיר בחדר המיון על ידי אחד המטופלים, תושב ירכא בן 43, שהתלונן על כך שאינו מקבל טיפול. לאחר מכן ניסה המטופל לתקוף רופא נוסף, במהלך ניסיון ההשתלטות עליו. צוות המאבטחים ושוטר המוצב דרך קבע במרכז הרפואי השתלטו על התוקף, שהועבר לחקירה בתחנת משטרת נהריה. הרופא המותקף, שמצבו קל מאוד, קיבל טיפול במיון.

אחיות בבית החולים הדסה עין כרם בהפגנה לאחר אלימות נגד אחות בבית החולים, מרץ 2011 (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90).

מהמרכז הרפואי לגליל הדגישו כי רק לפני כחודש וחצי הותקפו שלושה מאבטחים במרכז הרפואי על ידי שלושה צעירים תושבי האזור, שהתבשרו כי אחת מבנות משפחתם מתה במרכז הרפואי. המתפרעים היכו את המאבטחים, שנזקקו לטיפול רפואי. הרופא הבכיר שהותקף: "הגבר הגיע אלינו בצעקות ובקללות, תוך שהוא טוען כי אינו מבין למה הוא לא מקבל טיפול. כשניסיתי להסביר לו שעליו לגשת ל’מיון מהלכים’, הוא החל לפתע לתקוף אותי בראשי ובאיברים נוספים בגופי. למזלי, הפגיעה לא היתה חמורה, אך מיותר לציין שהתחושה היתה מפחידה ולא נעימה". מנהל המרכז הרפואי, ד"ר מסעד ברהום: "יש לנו אפס סובלנות כלפי כל מי שנוהג באלימות נגד הצוות הרפואי. אנו נפעל בכל המישורים, גם במקרה הנוכחי וגם בהמשך, כדי למנוע ולעקור משורש את התופעה הזו. אין לנו ספק שהמשטרה תטפל ביד קשה בכל מקרה אלימות כלפי הצוות הרפואי".

הפגנת הצוות הרפואי של בית החולים בני ציון נגד האלימות כלפיהם. צילום ארכיון. (צילום: יח״צ).

ביום שישי האחרון, בן משפחתה של מטופלת בבית החולים הדסה עין כרם, נקט באלימות מילולית ופיזית במחלקה. הוא כעס על כך שהמטופלת לא קיבלה מכתב שחרור, איים שיחפש סכין כדי לפגוע באמצעותה, שבר ציוד רפואי, ואף קרע לאח המחלקה את חולצתו. צוות הביטחון בבית החולים עורב מידית וקרא למשטרת ישראל, תוך שבן המשפחה האלים ברח ממתחם בית החולים. בתגובה להתנהלות אלימה זו, נערך בירור מקיף של האירוע. קב״ט בית החולים הגיש תלונה במשטרה בגין ונדליזם, תקיפת האח ואיום הסכין.

מבית החולים נמסר שהנהלת הסיעוד בבית החולים שוחחה עם האח והצוות במחלקה וממשיכה ללוותם. למטופל ובני משפחתו הוצא מכתב אזהרה, וכן הוצא קוד אזהרה על שמו של בן המשפחה שנקט באלימות – שתופיע במחשבי בית החולים לקראת כל אשפוז. בנוסף, הנושא אף ידון בישיבת ההנהלה השבועית הקרובה. הנהלת הדסה מגנה נחרצות כל מעשה אלימות כנד צוותי בית החולים, העושים עבודתם נאמנה ובמסירות אינסופית עבור המטופלים.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website