“אנו עוברים מעידן של הפיכת שולחנות במאבקי עבודה לישיבה סביבם”

כנס אילת לנושאי עבודה נפתח אתמול (שלישי באילת) במושב שהוקדש לפרופ’ רות בן ישראל שהלכה לעולמה  לפני כשבועיים. יו"ר אגף ארגון ומרחבים בהסתדרות, אבי יחזקאל שפתח את הכנס: "בעולם שבו הציניות חוגגת, האישיות העצמתית של פרופ’ רות בן ישראל, שיקפה את אהבתה לתחום העבודה ואת אמונתה ביכולת של תחום זה לחולל שינוי אמיתי בחברה הישראלית".

"אנו עוברים מעידן של הפיכת שולחנות במאבקי העבודה לישיבה מסביב לשולחנות המשא והמתן", אמר יחזקאל בנאום שפתח את הכנס. "אנו נכונים לשינויים, אנו נכונים לרפורמות, ויעיד על כך ההסכם פורץ הדרך שחתם עליו יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, בנמל חיפה".

עו"ד יחיאל שמיר. (קרדיט: אגף הדוברות בהסתדרות)

יועמ"ש ההסתדרות עו"ד חילי שמיר התייחס בהרצאתו למצבים בהם עובד מקליט את המעסיק שלו – והראייה נפסלת בבית המשפט בגלל פגיעה בפרטיות המעסיק. לדבריו, פסיקה של בית המשפט העליון שראתה בהקלטת עובדים את מעסיקיהם דבר פסול, גרמה לפסיקות דומות בבתי הדין האזוריים. "ראיות קוליות מסוג זה נפסלו בשורה רחבה של הנמקות, בהן גם הנימוק המוסרי, כלומר פגיעה בפרטיות המעסיק".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הוא הוסיף כי בית הדין הארצי לעבודה הוא ששינה את המגמה, כשקבע ששאלת הפסילה קשורה גם לתוכן הדברים – "במקרים מסוימים, כמו למשל במקרה של חשש להטרדה מינית או פגיעה בהתארגנות ראשונית של עובדים, גם כשיש מימד של פגיעה בפרטיות, הראיה עשויה להיות קבילה".

יונה פרטוק. (קרדיט: אגף הדוברות בהסתדרות)

"העולם שלנו עובר שינויים משמעותיים ונתקל באיומים סביבתיים חמורים שחלק גדול מהם קשור להתחממות גלובלית. שינויים אלה יחייבו שינויים בענפים מסוימים, עבודות חדשות ‘ירוקות’ ייווצרו אך חלק ממקומות העבודה הקיימים עלולים להצטמצם" אמר יו"ר ההסתדרות במרחב גליל עליון יונה פרטוק במושב שהוקדש לקשר בין מצב האקלים לעולם העבודה. "יחסי העבודה ישתנו בהתאם גם הם: העובדים יצטרכו להחליט בין הטבות שכר וצרכים מיידיים להשתלבות בכלכלה ירוקה, ומעסיקים יצטרכו להתאים עצמם לרגולציות חדשות. אני מקווה שכולנו נתעורר ונעשה בהקדם משהו למען כדור הארץ, למען עצמנו".

יצחק מויאל. (קרדיט: אגף הדוברות בהסתדרות)

במושב שהוקדש לנושא הבטיחות בעבודה אמר יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות איציק מויאל: "הדבר המרכזי שהשתנה בשנים האחרונות הוא ההירתמות של כלל הגופים המעורבים: המדינה לקחה אחריות והמעסיקים לקחו אחריות". מויאל התייחס להישגיה של ההסתדרות בתחום זה בשנים האחרונות ובראשם – הסכם הבטיחות למנופאים והסכם הבטיחות שנחתם לאחר שהכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה כללי במשק.

לצד זאת התייחס מויאל לבעיות בענף: "עשרות אלפי עובדים שנכנסים לארץ ברישיון, מתחילים לעבוד באתרי הבנייה בלי שהם עברו הכשרה בסיסית בבטיחות ואת התוצאות הקשות אנחנו רואים בשטח. עניין נוסף שהמדינה חייבת לתת עליו את הדעת היא כניסתם לאתרי הבנייה של קבלני משנה ללא היתר. למחויבות של הצדדים יש חשיבות רבה. ככל שהשותפים למתווה ימשיכו לפעול בנחישות, נוכל לשנות את המגמה".

כנס אילת ה-24 לנושאי עבודה בסימן חדשנות בעולם העבודה העתיד נפתח היום ויימשך עד יום חמישי. הכנס, בארגון משותף של ההסתדרות ונשיאות הארגונים העסקיים, עוסק בין היתר ביחסי העבודה הקיבוציים בעידן של שינויים טכנולוגיים מואצים, ומשתתפים בו מעסיקים גדולים וקטנים, בכירים באוצר ובמשרד העבודה והרווחה, מומחים בתחום יחסי העבודה, משפטנים, ראשי איגודי עובדים בהסתדרות וכן ועדי עובדים.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website