“אנחנו לא טיפשים”

סוף שבוע שלישי להפגנות האפודים הצהובים בצרפת: כ-200 בני אדם נעצרו אתמול (שבת) בהפגנות נגד מדיניותו של הנשיא מקרון. מה שהחל בהפגנות נגד החלטת ממשלת מקרון להעלות את המיסים על הדלק הפך בשבועות האחרונים למחאה נגד הממשלה ומדיניות הצנע שלה.

אלפי שוטרים הוצבו ברחבי פריז כדי להשתלט על ההפגנות, ועל פי המשטרה הצרפתית לפחות 80 בני אדם נפצעו בעימותים בין המפגינים למשטרה. המפגינים, הנקראים "האפודים הצהובים" על שם האפודים הזוהרים אותם הם לובשים, זרקו אבנים על המשטרה שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות כמו זרנוקי מים וגז מדמיע. על פי המשטרה בפאריס הפגינו כ-5,500 בני אדם, וכ-36,000 ברחבי המדינה.

מפגין מתנועת "האפודים הצהובים" בשאנז אליזה בפריז (צילום: AP Photo/Kamil Zihnioglu).

לעימותים קדמו מספר הפגנות לא אלימות בפריז שהחלו בשעות הבוקר. באחת מהן צעדו המפגינים מאחורי שלט בו נכתב "מקרון, אל תחשוב שאנחנו טיפשים".

המחאה בצרפת החלה לפני כשלושה שבועות בהובלת נהגי משאיות ואופנועים, כנגד העלאת המס על הדלק אותו תכנן מקרון. המאבק התפתח במהירות רבה להפגנות רחבות נגד ממשלת מקרון, במחאה על הפער בין המחירים בשוק לבין שכר העובדים, שמיתרגם ליוקר מחיה גבוה. "כוח הקנייה שלנו נשחק כל יום. ואז הוא מטיל עוד מיסים, עוד ועוד מיסים" אמר הדוויז’ לברון, תושב פריז. "המדינה מבקשת מאיתנו להדק חגורות, אבל הם חיים ברמה גבוהה על חשבוננו".

"קשה לסגור את החודש, אנשים עובדים המון ומשלמים מיסים ונמאס לנו" אמר רבח מנדז, מפגין נוסף מפריז. חלק מהמפגינים אתמול (שבת) שרפו מכוניות וריססו כתובות גרפיטי על שער הניצחון במרכז פריז. מרכז העיר נחסם במהלך היום לחלוטין, בעקבות המחסומים שהוצבו על ידי המשטרה.

"זוהי רמת אלימות שנראית לעיתים רחוקות בלבד" אמר אדוארד פיליפ, ראש ממשלת צרפת. הוא אמר כי "כמה מפגינים נחושים ומצוידים" הגיעו הבוקר כדי להביא להתפרעויות ברחבי העיר. פיליפ הוסיף כי הרשויות הצרפתיות "נחושות לאפשר הפגנות בלתי אלימות" אבל "לא יאפשרו פתח למי שרוצה ליצור מהומה לעשות זאת".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website