“אני לא מחבט בזירה הפוליטית”: הזמרת האוקראינית לא תשתתף באירווזיון

אוקראינה הכריזה אמש סופית שהיא אינה מתכוונת להשתתף בתחרות האירוויזיון שתתקיים בחודש מאי בתל אביב. הזמרת אנה קורסון, המוכרת בשם הבמה שלה מארוב (Maruv), זכתה במוצ"ש האחרון בתחרות בחירת הזמרת שתייצג את אוקראינה באירוויזיון, עם שירה Siren Song. ביטול ההשתתפות מגיע בעקבות סירוב Maruv  לחתום על חוזה, שבין השאר אמור היה לאסור עליה להופיע ברוסיה.

עת נודע דבר זכתייה הודיע תאגיד השידור הציבורי באוקראינה שיבחן וישקול את מועמדותה של קורסון לאחר תשאול שתעבור הזמרת בנוגע להופעות שלה ברוסיה. אמש הודיעה הזמרת שאינה מתכוונת לייצג את אוקראינה בתחרות האירוויזיון מה שהוביל את אוקראינה להחלטה לא להשתתף בתחרות בכלל.

פרסומת לאירוויזיון בתל אביב במרכז העיר. ינואר 2019 (צילום: אדם שולדמן / פלאש 90).

למרות השמועות על כך ע"פ שהזמרת סירבה לחתום על חוזה בין לבין תאגיד השידור האוקראיני מכיוון שזה אסר עליה להשתתף באופן זמני בהופעות ברוסיה, הזמרת טענה בחשבון האינסטגרם והפייסבוק שלה שלא הייתה לה בעיה עקרונית להפסיק להופיע ברוסיה ומה שגרם לה להתנגד לחתימת ההסכם היה "סעיפים דרקוניים בחוזה שפגעו בחופש האומנותי שלה".

"אני מוזיקאית, ולא מחבט בזירה הפוליטית"

"כמו שאמרתי, הסירוב להופיע ברוסיה לא היה מבחינתי נקודה עקרונית", כתבה Maruv "עיקר חילוקי הדעות נבעו סביב הסכם שאם הייתי חותמת עליו, היה כובל אותי. אני אזרחית אוקראינה, משלמת מיסים ואוהבת עמוקות את אוקראינה. אבל איני מוכנה להופיע עם תכתיבים שהופכים את ההופעה שלי לקידום הפוליטיקאים שלנו. אני מוזיקאית, ולא מחבט בזירה הפוליטית". בין היתר כתבה הזמרת בחשבון האינסטגרם שלה  שבחוזה נכתב שההפקה אוסרת עליה כל אלתור על הבמה, מילוי הוראות קפדני ומדויק של התאגיד הציבורי, איסור ראיונות אצל עיתונאים ללא אישור מיוחד, ובמידה והיא תעבור על אחד הסעיפים היא תיקנס בסך 2 מיליון גריבנות (76 אלף דולר).

עוד טרם ביטול ההשתתפות באירוויזיון, נשמעה ביקורת באוקראינה שהתחרות מנוצלת ע"י נשיא אוקראינה הנוכחי, פטרו פורושנקו, לטובת קידומו בבחירות שיתקיימו בסוף מרץ, וזאת באצעות ליבוי רגשות לאומניים סביב הסכסוך הרוסי-אוקראיני.

בתגובה לסירובה של Maruv להופיע מסרו מתאגיד השידור האוקראיני שכל מי שמייצג את אוקראינה באירוויזיון מחויב להיות שגריר תרבותי של אוקראינה בעולם, ולבטא את הדעה של החברה האוקראינית בעולם. מאוחר יותר פורסם שלאומנית נקבעו שני הופעות ברוסיה באפריל הקרוב "נציגי אוקראינה באירוויזיון לא יכולים להופיע במדינה אגרסיבית, צייץ בטוויטר סגן ראש הממשלה, ויצ’יסלאב קירילנקו, "על כן הסיפור עם הנציגה של אוקראינה רחוק מלהסתיים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נטע ברזילי במעון רהמ בירושלים לאחר הזכייה באירוויזיון (קרדיט חיים צח/ לע"מ)

אל מול הביקורת כלפיה מצד הרשויות, שחלקם האשימו אותה בכך שהיא מפלגת את העם האוקראיני, Maruv ביקשה ממעריציה לשתף את הסיפור ברשתות החברתיות, לערב עיתונאים בנושא ולכתוב לרשויות על תמיכתן בה. כ-50 אלף עוקבים תמכו בה ומגיבים רבה ציינו בביקורת את כך שהשלטון מבטל על הבחירה של מיליוני צופים שבחרו ב-Maruv  לייצג את אוקראינה באירוויזיון.

היסטוריה של סכסוך מוזיקלי

פורושנקו שנבחר לנשיא במאי 2014 לאחר המהפכה השלטונית במדינה בפברואר הקודם,  מדשדש בסקרים האחרונים, שצופים שלא ימשיך בכהונתו למרות הפופולאריות לה זכה במשך שנים, ובעיקר אחרי המהפכה. זו אינה הפעם הראשונה שבה המתח בין רוסיה לאוקראינה ומתחים פנים אוקראיניים פוגשים את זירת האורוויזיון. ב-2015, שנה לאחר אירועי המהפכה, אוקראינה הכריזה שהיא נמצאת בליבו של משבר כלכלי ומדיני ולכן לא השתתפה באירוויזיון באותה שנה. לעומת זאת, בשנת 2016 הייתה זו הזמרת האוקראינית ממוצא טאטרי, ג’מאלה, שזכתה בתחרות שנערכה בשוודיה, עם השיר ‘1944’, המתאר את הטיהור האתני של הטאטרים שחיו בחצי האי קרים ע"י סטלין (אשר רבים באוקראינה כיום רואים בו כנציג הכוחניות הרוסית כנגד העם האוקראיני), בינהם משפחתה של הזמרת. באותה שנה הגיעה רוסיה למקום השניף מה שהחזיר את תשומת הלב למצב הגאופוליטי באוקאינה בכלל ובחצי האי קרים בפרט, שסופח באופן חד צדדי ע"י רוסיה עם תום המהפכה.

נציגת רוסיה לאירוויזיון יוליה סמילוב בהופעה (צילום ארכיון: AP Photo/Ekaterina Lyzlova, File).

באירוויזיון שהתקיים שנה מאוחר יותר בקייב, בירת אוקראינה, הודיעו רשויות הביטחון של אוקראינה שאינם מתכוונים לתת לנציגה של רוסיה לתחרות, הזמרת יוליה סמואילובה, להיכנס לשטחה של המדינה עד 2020 מכיוון שביקרה בחצי האי קרים לאחר הסיפוח ( החוק האוקראיני קובע שסיפוח חצי האי ע"י רוסיה הוא לא חוקי ועל כן לא מתיר לכל מי שביקר בחצי האי לאחר הסיפוח להיכנס למדינה. בין היתר גם הזמרת Maruv הייתה צריכה להצהיר שלא ביקרה בחצי האי לאחר הסיפוח) בתגובה להצהרה האוקראינית, באפריל 2017 רוסיה ביטלה את השתתפותה באירויזיון ותאגיד השידור הציבורי ברוסיה מסר שאינו מתכוון לשדר את האירוויזיון.

 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website