אפל תכריז היום (ג’) על המכשיר ה-12 בסדרת האייפון והרשת גועש מהדלפות וספקולציות

אפל תכריז היום (שלישי) על המכשיר ה-12 בסדרת האייפון באירוע השקה נוצץ. הדגמים החדשים יצויידו ככל הנראה ביכולת פעולה בתדרים של גלים מילימטריים המאפשרים באופן תיאורטי גלישה מהירה במיוחד ברשתות הדור ה-5, זאת למרות שפריסתן של אנטנות מסוג זה איננה רווחת, ומתקני שידורים מסוג זה מתקשים מאוד לחצות קירות או מחסומים פיזיים אחרים.

לפי אתרים העוסקים במוצרי אפל, המדליף עם הרקורד הכי מוצלח בתחום הוא KANG, משתמש שזהותו האמיתית אינה ידועה, שמפרסם הדלפות לגבי מוצרי אפל ברשת החברתית WEIBO הסינית. כותבים, יוטיוברים וצייצנים, הופכים את המידע ש-KANG מפרסם בסין, ל’סחורה חמה’ ברשתות החברתיות תוך כדי תרגומו לשפות אחרות.

על פי KANG, פרט ליכולות החדשות וההתאמה לתדרי הדור ה-5 ברשתות הסלולר, דור זה של מכשירים יצויד ככל הנראה במצלמות עם חיישנים גדולים יותר, מה שיאפשר תמונות טובות יותר בתנאי תאורה קשים. בעזרת שימוש במספר עדשות שונות, מערך הצילום יצליח לדמות יכולת זום של פי 4 ואף פי 5 במכשיר הדגל 12 PRO MAX.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

יכולת הטעינה האלחוטית של האייפון תגדל ל-15 ואט, והמכשיר יצויד במגנט, שיסייע לקבע אותו מעל משטח ההטענה.

דור זה של אייפונים יהיה יקר יותר ממכשירים קודמים, אך גם יכיל מגוון מכשירים רחב, החל ב-IPHONE MINI, שיעלה 699 דולר לאחסון של GB64 ועד ה-PRO MAX, שיעלה 1499 דולר לגרסת ה-GB 512.

Updated final iPhone 12 lineup pricing. Which one are you interested in? #AppleEvent pic.twitter.com/1bdDC3kvRB

— Apple Hub (@theapplehub) October 11, 2020
צפויה אכזבה מהשימוש בדור ה-5

בסוכנות רויטרס מסבירים כי אף שהטכנולוגיה עצמה מסוגלת לאפשר גלישה במהירות גבוהה פי 20-10 מרשתות דור 4, הכיסוי הקיים ברחבי ארה"ב מוגבל ולא מאפשר מיצוי שלה, לפחות בשנים הקרובות.

בשונה מרשתות קודמות, רשתות דור 5 פועלות בשלושה תחומי תדרים, המחולקים לנמוכים (מתחת ל-1,000 הרץ), אמצעיים (1,000 עד 10,000 הרץ) וגבוהים (עשרות אלפי הרץ / ‘גלים מילימטריים’).

ככל שתחום התדרים גבוה יותר, כך הוא מאפשר גלישה במהירות גבוהה יותר, אך רק במרחקים קרובים יותר לאנטנה. בהתאמה, ככל שהתדר נמוך יותר, קל לו לחצות מחסומים פיזיים. בארצות הברית רוב פריסת רשתות דור 5 הן בתחום התדרים הנמוכים, שמספקים את כיסוי השטח הכי מוצלח. בעתיד, הפריסה אמורה להתרחב ולהתחזק גם בתחומי תדר אמצעיים וגבוהים, כולל אנטנות בתוך בניינים. בטרם נפרסו רשתות הסלולר באופן כזה, היכולות של הדור ה-5 יהיו בטווח שבין רשתות דור 4 לשיפור של עשרות אחוזים בלבד.

אף על פי כן, לאפל יש אפשרות מסוימת להיות מובילת שוק. לאייפון החדש צפויים רוכשים רבים בלי קשר לשאלת התדרים בהם יתמוך, וייתכן שהקונים יהוו קהל שאכפת לו מאיכות הפריסה כאשר הוא בוחר חברת סלולר.

קשה למצוא צידוק כלכלי להשקעה ברשתות הדור ה-5 רק על בסיס רכישת מכשירי סלולר. רק כאשר מצרפים לתמונה מחשבים ניידים, כלי תחבורה ותשתית ‘עיר חכמה’, כאשר כל אחד מהם נשען על שידור אלחוטי, צידוק זה יהפוך למבוסס. כך למשל, נהיגה אוטונומית של מכונית, תתבסס לא רק על צילום הדרך במצלמה, אלא גם על תקשורת אלחוטית עם חיישנים המותקנים לאורך הדרך ברמזורים ובכבישים עצמם.

ביצועי דור 5 בישראל יהיו נמוכים עוד יותר

מצבה של פריסת רשתות הסלולר בישראל בכי רע. לא רק שישראל מתדרדרת בביצועי הגלישה בהשוואה עולמית, אלא שהיא חוותה בשנה האחרונה גם ירידה אבסולוטית בכלל הרשתות.

התדרים שחולקו עד כה לרשתות דור 5 אינם כוללים גלים מילימטריים, כך שביצועים גבוהים במתקני הדור ה-5 בישראל נמדדו רק בתנאי מעבדה. כלומר, בסמוך לאנטנות וללא עומס של מכשירים המבקשים להתחבר לאנטנה בו זמנית.

משרד התקשורת הישראלי הוביל מדיניות של תחרות חריפה בשוק הסלולר, שהפכה את קו הסלולר למוצר סטנדרטי, נמוך במחיר וירוד באיכותו, כאשר שיקול המחיר הוא כמעט השיקול היחידי ושיקולי איכות הרשת כמעט ולא משפיעים כלל על הרוכשים.

במשרד התקשורת מכירים בכשלי שוק הסלולר, אך לא באחריות המשרד ליצירתם.

התחומים שבאחריות המשרד – פיקוח על איכות הרשתות, איכות השירות, פיקוח ואכיפה על רשתות הסלולר, עמידות הרשתות במצב חירום – כל אלו נמצאות בפיגור ענק. אפילו בתחום בסיסי המידע על השוק המשרד נשען רק על דיווחי החברות, עדיין ללא יכולות בדיקה משל עצמו.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website