אפשר להזמין שליח של וולט, אבל תדעו: אין לו ביטוח למקרה שייפגע

אפליקציית המשלוחים ‘וולט’ ממשיכה להפעיל את שירות המשלוחים שלה בעיר תל אביב, למרות הנחיות פיקוד העורף האוסרות על עובדים במקומות עבודה ללא מרחב מוגן להגיע לעבודתם, אם אינם מוגדרים כשירותים חיוניים. השליחים לא חויבו להגיע לעבודה, והנסיעה בשטח, ללא מרחבים מוגנים, הועמדה לבחירתם. במידה וייפגעו, הם לא יקבלו כל פיצוי מהחברה.

בהודעת החברה לעובדים נכתב: "היי וולטרים יקרים, אנחנו ממשיכים את הפעילות שלנו בשטח כרגיל. חשוב לעדכן: כל מי ששריין שעות היום – לא חייב לעלות לעבוד כמובן… בעת הישמע אזעקה יש לעצור מיד ולהגיע למרחב מוגן".

‘וולט’ אינה מגדירה עצמה כמעסיק, ואינה רואה בשליחים את עובדיה, שהם לכאורה ‘עצמאים’, זאת על אף התלות הגבוהה שלהם באפליקציה לפרנסתם, והעובדה שהם מחוייבים לנהלי העבודה שלה ואף נושאים את סימניה המסחריים. בשנים האחרונות נמתחת יותר ויותר ביקורת על מודלים עסקיים אלו, המכונים ‘כלכלת החלטורה’ (Gig Economy), המבקשים לצמצם את אחריות החברה על מי שמבצע עבורה את העבודה ומייצר את רווחיה, באמצעות התחמקות מיצירת יחסי עובד-מעביד.

הודעת חברת וולט לשליחים (ללא קרדיט)

 

הגדרת העובדים כ’עצמאים’ מאפשרת לוולט להתחמק לכאורה מהנחיות פיקוד העורף בנוגע להעסקת עובדים במצב הבטחוני (למען הסר ספק – משלוחי מזון ממסעדות אינם מוגדרים כ’שירות חיוני’). בנוסף, אם עובד של החברה ייפגע מירי מעזה, הוא יתקשה לתבוע פיצויים מהחברה, שתטען להיעדר יחסי עובד-מעביד. זה כמובן נכון גם למקרה של תאונת דרכים, חס וחלילה. עם זאת, יש לציין כי בתי הדין לעבודה פסקו לאורך השנים כי על מי שמעסיק קבלנים עצמאים באופן הדומה להעסקה של שכירים חלה במקרים מסוימים גם אחריות מעסיק.

במשרד העבודה והרווחה מסרו כי מעסיקים המפרים את הוראות פיקוד העורף פועלים בניגוד להנחיות, אך לא השיבו האם המשרד פועל לאכיפת הנחיות פיקוד העורף על המעסיקים, והפנו את ‘דבר’ לפיקוד העורף עצמו. בדובר צה"ל טרם הגיבו.

נשיאת בתי הדין לעבודה: "אשליה של עצמאות וגמישות"

"איני סבורה שיש לאפשר צורות העסקה פוגעניות, בהן "בתמורה" לגמישות ולעצמאות לעצב את עבודתו באופן שנראה לו הכי נוח, ישלם העובד, במרכאות, במחיר של שחיקה בהגנות הסוציאליות המוקנות לו מכוח החוק, בפגיעה בזכויותיו כעובד, בזכותו לאיזון ראוי בין עבודה לפנאי, ובזכותו לייצוג קיבוצי", אמרה בחודש מאי האחרון נשיאת בתי הדין לעבודה, השופטת ורדה ורדה וירט-לבנה.

"חשוב להקפיד על כך שלא נאפשר במו ידינו יצירת עיוותים חברתיים ושוק עבודה בו לעובדים רק אשליה של עצמאות וגמישות", הדגישה וירט-לבנה, "כאשר בפועל הם ניזוקים הן בטווח המידי והן בטווח הארוך, בכל הקשור לזכויותיהם הסוציאליות".​

וולט: "הבחירה בידי השליחים"

בעקבות פניית ‘דבר’ מסרו מחברת וולט: "הבוקר עדכנה חברת Wolt את השליחים כי פעילות החברה מתקיימת כרגיל רק עבור אלו המעוניינים לעבוד. שליחים אשר שריינו משמרות מבעוד מועד, אינם מחוייבים להגיע והבחירה בידם. לצד המסעדות הרבות בת"א שפועלות כבשגרה וממשיכות להפעיל את שירותי המשלוחים שלהן גם היום, חברת Wolt נותנת מענה ללקוחות ולמסעדות ומאפשרת לשליחיה לקבל החלטה עצמאית בנוגע לפעילותם. החברה חידדה בפני השליחים כי במידה ותישמע אזעקה יש לעצור מיד ולהגיע למרחב המוגן."

Leave a Reply

Name *
Email *
Website