ארגון שחקני הכדורגל לפיפ”א: חייבו את ההתאחדות להכיר בליגת הנשים כמקצוענית

ארגון שחקני הכדורגל בישראל דורש מההתאחדות לכדורגל להכיר בליגת העל לנשים כליגה מקצוענית. בארגון טוענים שלפי הגדרות התאחדות הכדורגל העולמית פיפ"א, הליגה בישראל עומדת בהגדרות לליגה מקצוענית, מאחר ושחקניות הליגה מועסקות תחת חוזים בקבוצותיהן ומקבלות שכר מעל סך הוצאות שלהן. הארגון פנה לאגף המקצועני בפיפ"א בדרישה לחייב את ההתאחדות להכיר בליגה הראשונה לנשים כמקצוענית. 

במכתב להתאחדות לכדורגל שהגיע לידי מערכת ‘דבר’, נכתב "לפי קובץ התקנונים של ההתאחדות, קבוצה בליגות לנשים נחשבת כ’קבוצה לא מקצוענית’ וכתוצאה מכך השחקניות בקבוצות אלו נחשבות כלא מקצועניות". בארגון טוענים שלפי הנתונים שהועברו אליהם, ליגת הנשים צריכה להיחשב כמקצועניות מאחר ו-100 אחוז מהשחקניות עומדות בשני התנאים של פיפ"א להגדרת שחקן מקצועני – חתומות על הסכם עם הקבוצה ומקבלות שכר בגבוה של מעל החזר הוצאות.

קארין סנדל בכנס שחקניות הכדורגל, בית ההסתדרות (צילום: מושיק אושרי, אס"א ת"א)

במכתב מציין ארגון השחקנים "נתוני ההתאחדות לכדורגל, אשר פורסמו ב-2016 תומכים בעובדה ששחקניות ליגת העל נחשבות למקצועניות. לפי ההתאחדות ממוצע השכר בליגת העל נשים לשנת 2015 היה 19,937 ש"ח לעונה, 2,848 ש"ח לחודש (לפי 7 חודשים)". לכן בארגון השחקנים טוענים ששחקניות הכדורגל עומדות בשני התנאים שמעמידה פיפ"א ודורשים להכיר בשחקניות ליגת העל לנשים כמקצועניות ולשנות את הגדרת הליגה מחובבנית לליגה מקצוענית. 
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

קארין סנדל יו"ר ארגון שחקני ושחקניות הכדורגל מסבירה ל-‘דבר’ את דרישת הארגון הארגון: "יש חוקים ותקנות של אופ"א ופיפ"א ועל פיהן ההגדרה למקצוענות היא במידה ושחקן או שחקנית מרוויחים יותר ממה שהם מוציאים. התשובה של ההתאחדות בפניות קודמות הייתה שנכון שהשחקניות מקצועניות אבל הליגה חובבנית, למרות שלהתאחדות אין הגדרה למה היא ליגה מקצוענית".

סנדל מדגישה את החשיבות של הפיכת ליגת הנשים למקצוענית והצטרפותה של ישראל לגל המקצועני ששוטף את כדורגל הנשים ברחבי העולם כמו אנגליה, אוסטרליה, ספרד, קולומביה ארגנטינה ועוד. "אנחנו מסמנות את הכיוון שאנחנו רוצות לראות את הכדורגל הנשים בישראל הולך אליו, בדיוק כמו בשאר בעולם". 

קארין סנדל במדי נבחרת ישראל מול צ’לסי. 20 לאוגוסט 2019 (צילום: מושיק אושרי)

"במקרה שליגת הנשים תשנה את ההגדרה שלה מחובבנית למקצוענית, יהיו לכך השפעות רחבות על עתיד כדורגל הנשים בישראל" מסבירה סנדל. "בליגה מקצוענית יש רמת שיפוט גבוה יותר, כדור אחיד וראוי, דרישה לסטנדרטים של מגרשים ראויים לליגת העל, זה גם פותר בעיה לא פחות חמורה בנושא העברות של שחקניות מקבוצה לקבוצה, נושא שהוסדר בתקנון לפני מספר שנים אבל אנחנו עדיין רואים בעלי קבוצות שסוחרים בשחקניות בצורה של עבדות מודרנית".

מההתאחדות לכדורגל לא נמסרה תגובה עד לפרסות הכתבה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website