ארגוני זכויות אדם עתרו לבג”ץ נגד סירוב השר לביטחון פנים לחסן אסירים

חמישה ארגוני זכויות אדם עתרו הבוקר (ראשון) לבג"ץ נגד החלטת השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, שלא לחסן כלואים, בניגוד להנחיית משרד הבריאות. העתירה הוגשה על-ידי רופאים לזכויות אדם, האגודה לזכויות האזרח, עדאלה, המוקד להגנת הפרט ורבנים למען זכויות אדם. "על פי הגורמים המקצועיים אסירים הם אוכלוסייה בסיכון ויש לפעול לחסן אותה במקביל לחיסון קבוצות הסיכון באוכלוסייה הכללית", נכתב בעתירה.

הארגונים דורשים מבית המשפט להורות לשירות בתי הסוהר לחסן את כלל אוכלוסיית האסירים, על פי מתווה תעדוף החיסונים שקבע משרד הבריאות, בדגש על אסירים בגיל 60 ומעלה ובקבוצות סיכון. בנוסף, העתירה דורשת למנוע משב"ס לתעדף מתן חיסונים לסגל בתי הכלא על פני חיסונים לאסירים. על פי נתוני שב"ס מסוף 2019, יש בישראל כ-14 אלף כלואים, מתוכם כ-520 מעל גיל 60.

העתירה הוגשה לאחר שביום שישי הבהיר השר אוחנה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד עמית מררי, שאין בכוונתו לסגת מהנחייתו שלא לחסן אסירים בשלב זה, אלא אנשי סגל שב"ס בלבד.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בכך, דחה השר את הנחיית המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שהודיע בשישי כי ההחלטה המדוברת "ניתנה בחוסר סמכות, ולפיכך אינה יכולה לעמוד". בעקבות סירוב השר אוחנה לחזור בו מהנחייתו, עתרו היום חמשת הארגונים לבג"ץ.

לעתירה, צורפה חוות דעת רפואית מטעם איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית בישראל, שקבעה כי "יש להתייחס לאסירים כאוכלוסייה שבויה, בהקשר של הקורונה מדובר באוכלוסייה בסיכון, הן בשל מחלות רקע והן בשל הימצאותה בתנאי צפיפות המגבירים את הסיכון לתחלואה ותמותה". לפיכך, קבע האיגוד, "ישנה חובה אתית על מדינת ישראל להציע את החיסונים לאוכלוסיית האסירים".

לטענת העותרים, למרות העובדה שמדובר באוכלוסייה בסיכון, ולמרות ההנחיות הברורות שניתנו, העובדה שיש חיסונים והחובה החוקית והמוסרית להגן על הכלואים, עד היום לא החלה המדינה בחיסון האסירים.

ענת ליטוין, מנהלת מחלקת כלואים בעמותת רופאים לזכויות אדם: "האחריות על בריאותם של כלואים צריכה להיות של מומחים בתחום. עיכוב חיסונם עד כה מדגים את הדבר באופן הברור ביותר, יש לזכור שהחלטות גרועות בנוגע לבריאותם קורות על בסיס יומיומי ונושא החיסונים כלל אינו יוצא דופן. יש לפעול מיידית להעברת האחריות לבריאותם של כלואים לגורם מקצועי".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website