בארה”ב מודאגים מהמעבר של גורמים קיצוניים לאפליקציות מוצפנות

רשויות החוק בארצות הברית הביעו דאגה ממעבר של גורמים קיצוניים לשימוש באפליקציות מוצפנות. הנהירה לאפליקציות דוגמת סיגנל וטלגרם נמשכת בגלל שתי דאגות של המשתמשים: הסחר במידע באפליקציות כמו וואטסאפ, והחשש מחסימת החשבון.  

אפליקציית טלגרם כבר חצתה את חצי מיליארד החשבונות הפעילים, כמות השווה ל-25% ממספר החשבונות בוואטסאפ. אפליקציית סיגנל כבשה את ראש טבלת ההורדות במדינות רבות, אך משרתת עדיין רק עשרות מיליוני משתמשים.  

שני אירועים הובילו למעבר לאפליקציות מוצפנות. הראשון הוא ההודעה של וואטסאפ כי תשתף מידע עם פייסבוק, והשני הוא ההתפרעות בגבעת הקפיטול, שהותססה ברשתות החברתיות כמו טוויטר, פייסבוק ופרלר.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

We will make sure users have plenty of time to review and understand the terms. Rest assured we never planned to delete any accounts based on this and will not do so in the future.

— WhatsApp (@WhatsApp) January 15, 2021

פייסבוק רכשה את וואטסאפ ב-2014 ושיתוף המידע ביניהן החל כבר ב-2016. השינוי הנוכחי הוא קטן ונוגע רק לתקשורת בין משתמשים בחשבונות וואטסאפ עסקיים. למרות זאתף השינוי גרם לבהלה ציבורית, בעיקר מאנשים שלא ידעו מה היקף המידע שעובר בין הרשתות. וואטסאפ  החליטה לדחות את השינוי מפברואר למאי, בתקווה שתשומת הלב התקשורתית תירגע עד אז.  

We will make sure users have plenty of time to review and understand the terms. Rest assured we never planned to delete any accounts based on this and will not do so in the future.

— WhatsApp (@WhatsApp) January 15, 2021

לפי הניו יורק טיימס, רשויות החוק בארצות הברית מודאגות ממעבר של פעילים קיצוניים לשימוש באפליקציות מוצפנות לתקשורת ביניהן, בקבוצות קטנות, בהן יש לוודא הכרות אישית עם כל מי שמצטרף לקבוצה.

המעבר מושפע מחסימות של אלפי חשבונות ברשתות פייסבוק וטוויטר, שכוללות לא רק את הנשיא טראמפ, אלא גם הרבה מאוד קבוצות אחרות, מבלי שהאפליקציות נהגו בשקיפות או העניקו למשתמשים אפשרות לערער על הגזירה.  

את ההתפרעות בגבעת הקפיטול ביצעו בעיקר אנשים שבדרך כלל מצייתים לחוק. הם הגיעו ברובם בפנים גלויות ולא התביישו לתעד את מעשיהם. לפי הגארדיאן, פרסום של משרד המשפטים בארצות הברית מעיד שחלק גדול מ-140 אלף הטיפים שקיבלו ב-FBI על זיהוי המתפרעים, הגיע מבני משפחה שלהם.

במילים אחרות, מי שיודע שהוא עוסק פעילות גבולית מבחינה חוקית, חיפש דרכי תקשורת פחות פומביות כבר מזמן ואילו מי שפועל באופן תעמולתי, ימשיך לחפש פלטפורמה פומבית לפרסם את דבריו, ללא צנזורה שרירותית או חסימות. 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website