בבוץ ובמים הקרים: אריק המחלץ מספר על החיפושים אחרי הילד בן ה-8 מבית חנינא

הקריאה לכוחות כבאות וההצלה התקבלה בסיבות השעה 22:00 בלילה. אריק אבולוף, מפקד היחידה לחילוצים מיוחדים של תחנת ירושלים בכבאות והצלה, קיבל דיווח על ילד ממזרח העיר שנעדר כבר משעות אחר הצהריים. עבורו ועבור אנשי היחידה, זו היתה תחילתו של לילה ארוך של חיפושים אחרי קייס אבו רמילה בן השמונה, שיצא מבית הוריו בשכונת בית חנינא והתגלה כי טבע למוות במאגר מים שנמצא בסמוך.

"עם הקריאה ,מיד הקפצנו את היחידה לחילוצים מיוחדים של כבאות והצלה" מספר אבולוף ל’דבר’, "אחת ההתמחויות של היחידה שלנו הוא באתרים עם מים, חילוץ ממקווי מים ועוד. במקום פעלו שלושה צוותים משלוש תחנות שונות ברחבי הבירה, ובסך הכל מעל עשרים אנשים עבדו בשטח כל הלילה".

האווירה בשכונה, שלפני שש שנים נחטף ונרצח בה מוחמד אבו ח’דיר בן ה-14 על רקע לאומני, היתה קשה וטעונה. סרטון שהופץ ברשתות החברתיות העלה חשד לחטיפה, והתושבים יצאו לרחובות. "עם ההגעה לאזור קלטנו המולה והתקהלות של המוני אנשים, אלפי אנשים. באופן מקדמי מדובר בזירה רגישה, ובנוסף לכך התנאים בשטח היו קשים. רק אחרי שהמשטרה פרצה לנו לשם דרך, בסיוע של מספר אזרחים מקומיים שפילסו אותה – הגענו לזירה עצמה, שממוקמת באזור חשוך מאוד. על גדות מאגר המים עמדו אלפי אנשים, וכך היה לאורכו של הלילה, בלי רגע של מנוח".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"במקרים כאלו האתגר הוא להבין בכלל לאיזה סוג אירוע אנחנו מגיעים", מספר אבולוף. הקריאה המאוחרת לכוחות ההצלה, מספר רב של שעות לאחר שמהשטרה החלה לפעול באזור בנסיון לאתר את הילד, יצרה ענן של חשדות והזניקה את הצוות לשטח בתנאים קשים מאוד. "מדובר באזור בו כל התנאים לרעתנו, מלא בוץ ופסולת, מים קרים מאוד ועבודה באמצע הלילה", אומר אבולוף.

חוץ מהשלמת המשימה, אבולוף אחראי כל הזמן גם לשלום אנשי הצוות. "גם עם הציוד החדשני ביותר, יש חשש לשלום הלוחמים", הוא מספר, "כל פעם שהם נכנסים למים, אני לא יודע להגיד בוודאות מה טומן בחובו המאגר הזה שבקושי רואים אותו, שלא נדבר על לראות מה יש בתוכו. מגדרות תיל חלודות, אפשרות לבור פתאומי, או כל זבל שהגשם והפסולת הביאו איתם – המון סכנות".

צוותו של אבולוף התחיל בסריקות במים, ובמקביל ניסה לרוקן ככל האפשר את הבריכה. מזג האוויר היה לצידם מכיוון שלראשונה באותו שבוע לא ירדו גשמים בלילה, מה שהיה מקשה מאוד על ריקון הבריכה. "התחלנו סריקה רחבה של הבריכה, עם כניסה כל פעם עד גובה שני מטר, במקביל גייסנו משאבות שלנו, ביובית של תושב מקומי, ביוביות של העירייה ועוד, הכל כדי לנסות להוריד את מפלס המים ולהכניס אנשים שלנו לסריקות", סיפר אבולוף.

אריק אבולוף. (קרדיט: שירותי הכבאות וההצלה)

העבודה נעשתה תחת פיקודו של סגן טפסר אלי אדרי, מפקד תחנת האומה של רשות הכבאות וההצלה, שעם התקדמות הלילה ובירור המתאר ומצב השטח, הזניק צוות מיוחד לחילוץ שיגיע עם חליפות יבשות. "מדובר בבריכה עם מים מזוהמים וטמפרטורה קרה מאוד, שמכסות את כל הגוף ולא נותנות למים לחדור", מספר אבולוף, "תמיד צריך לעקוב אחר התחזיות המטאורולוגיות משעה לשעה, והכל בתוך תהליך קבלת החלטות שדורש לחשוב, כל פעם מחדש, על דרך פעולה חדשה לפתור את הבעיה"

"הדאגה של האוכלוסייה ברורה, ויש כאלו שרוצים לעזור ויש סתם סקרנים – הכל מעורב" מסביר את אבולוף על המצב הרגיש אליו נקלעו הצוותים אמש, "ביצענו את כל הפעולות שניתן לבצע בזירה הזו. מגיוס כל המשאבים הנחוצים, כח האדם והנסיון, אלי אדרי הזמין בשלב מסוים של הלילה גם את יחידה להבה, שכללה בתוכה צוללנים".

בסביבות השעה 8:00 בבוקר נמצאה גופתו של קייס בן השבע בקרקעית המאגר. נסיבות טביעתו עדיין אינן ברורות, ונמצאות בחקירת המשטרה. לאבולוף נותר להתנחם בכך שהוא וצוותו השלימו את המשימה. "עשינו הכל שנוכל להגיד שזיכינו את המקום הזה במקצועיות, ולא הרפינו גם כאשר לאורך כל הלילה הציבור מסביב אמר שהילד בכלל נחטף או כל דבר אחר, ואין מה להשקיע מאמצים בבריכה. הדבקות במשימה והנחישות של הלוחמים להמשיך ולבצע את העבודה עד שנגיע לקרקעית היא שראויה לציון כאן. לצערנו, התוצאה הסתיימה בטרגיות".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website