בג”ץ לא התערב בהחלטת הארצי: ההסתדרות הכללית תישאר יציגה בנמל אשדוד

שופטי בג"ץ נמנעו מלהתערב בהחלטת בית הדין הארצי לעבודה, לפיה ההסתדרות העובדים הכללית היא ארגון העובדים היציג בנמל אשדוד. ההסתדרות הלאומית נענתה להמלצת השופטים ומשכה את עתירתה בנושא.

"זהו ניצחון ברור של ההסתדרות הכללית על ההסתדרות הלאומית שניסתה בכל דרך לחרחר מלחמה ולפגוע בעבודה המאורגנת ובעובדי נמל אשדוד" מסר יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, "ההסתדרות הכללית הייתה, הינה ותמשיך להיות הבית האמיתי של עובדי נמל אשדוד וכל הנמלים בישראל". יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי, הוסיף כי "בית המשפט העליון סגר סופית את הניסיון של הלאומית לקנות יציגות בנמל ולפלג בין עובדיו. כולנו ביחד בהסתדרות הכללית רתומים למשימה להביא להסכם שיבטיח את זכויות עובדי הנמל ואת יציבותו לשנים קדימה".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בדיון בבית הדין הארצי לעבודה על היציגות בנמל אשדוד, פברואר 2017 (צילום: דבר ראשון).

ההרכב, בראשות השופט ניל הנדל ובהשתתפות השופטים מני מזוז ואלכס שטיין, דן בעתירה שהגישה ההסתדרות הלאומית בתחילת 2018 לאחר שהפסידה להסתדרות הכללית בהליך בבית הדין הארצי שעסק במאבק היציגות בנמל אשדוד. בעתירה נטען כי יש לבטל את פסק דינו של בית הדין הארצי, משום שהוא מונע מהעובדים לבחור לעצמם ארגון עובדים ואף נותן עדיפות להסתדרות הכללית על פני הלאומית.

במהלך הדיון הבהירו שופטי ההרכב את דעתם לפיה העתירה לא מגלמת בתוכה עילה להתערבות בג"ץ, כי היא תיאורטית וכי פסק הדין ניתן מכוח מומחיותו של בית הדין הארצי לעבודה ביחסי עבודה קיבוציים. ההרכב הציע ללאומית למשוך את העתירה אף מבלי לשמוע את שאר הצדדים. ככלל, בג"ץ אינו מהווה ערכאת ערעור לבית הדין הארצי לעבודה, והוא ממעט להפוך את פסקי דינו.

את ההסתדרות ייצגו בהליך עורכות הדין ארנה לין וג׳קלין סילברמן ממשרד ארנה לין ושות׳, המשנה ליועמ"ש באגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות עו"ד אלעד מורג ועורכות הדין מאיה צחור-אבירם וסיון רדיאן מהלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website