בג”צ קיבל את עתירת הארגונים: המדינה תפרסם באופן מיידי צווי בטיחות

בעקבות עתירת קו לעובד וארגוני בטיחות נוספים, הבהיר אמש (ראשון) בג"צ כי על המדינה חלה החובה לפרסם באופן מידי את צווי הבטיחות הניתנים באתרי הבניין, ואת סכנות הבטיחות בעקבותיהן ניתנו. בג"צ הסתפק בשינויים בהם נקט המשרד מיוזמתו, אך שיבח את הארגונים על העתירה, שכבר הביאה לשינוי ממשי במדיניות המשרד, ואף פסק לטובתם החזר הוצאות משפט בסך 30 אלף שקלים.

"עבודה באתרי בניה כרוכה ביזע, אך אסור שתהא טבולה בדם ודמעות. האחריות למניעת מפגעים ותנאי עבודה קשים רובצת קודם כל לפתחם של המעסיקים. אולם, חובתה של המדינה היא לפקח על האתרים שבהם מתבצעת העבודה, ולהתריע על ליקויים כדי להגן על הציבור. חובת ההתראה והאזהרה היא שעמדה במרכז העתירה"  כתבה השופטת דפנה ברק-ארז בהחלטתה. "רק כאשר בנייני מגורים בישראל לא ירוו את דם בוניהם נוכל לומר בלב שלם ‘מַה טֹּבוּ… מִשְׁכְּנֹתֶיךָ יִשְׂרָאֵל’".

זירת תאונת העבודה באתר פרויקט מחיר למשתכן של היזמית "צפריר וזוהר שרבט" ברמלה בה נהרג פועל בניין סיני לאחר שמוט ברזל פגע בראשו (קרדיט: הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה)

לאורך תקופת הדיון בעתירה ובעקבותיה, החל משרד העבודה והרווחה לפרסם באתר האינטרנט שלו את כלל צווי הבטיחות הניתנים באתרי הבניה ואת העילות בגינן ניתנו – על אף שלשיטתו מדובר היה במהלך וולנטרי שלפנים משורת הדין. החל ממרץ האחרון, החל אף לפרסם אותם באופן מיידי – זאת לאחר שבמשך רוב ההליך טען כי אינו יכול לעשות זאת שכן לקבלנים עומדים 45 ימים להגיש עליהם ערר.

באשר לדרישת קו לעובד כי ‘יעשה מאמץ’ לפרסם את הצווים גם באתרי הבניה עצמם באמצעות מדבקות שיכללו אזהרות בשפה העברית, הערבית והסינית, אך כי לשיטתו הוא אינו חייב בכך בחוק ולכן הדבר יעשה אף הוא באופן וולנטרי.

הגנה על הציבור

"חשוב להבהיר כי איננו שותפים לעמדתו של המשיב כי הפרסומים נעשים ‘לפנים משורת הדין’" חידדה. "כאשר מדובר במידע שהוא כה חשוב לציבור ולהגנה עליו, דומה שהחובה לפרסם מתחייבת מהחובות הכלליות המוטלות על הרשות, ובכללן חובת ההגינות וחובת הסבירות". השופטת בירכה על פעולות המדינה השונות לשיפור הבטיחות באתרי הבניה, ובכללן הטלת העיצומים הכספיים על קבלנים מפרים, אך חידדה: "טוב היה לו המדינה הייתה ספקנית פחות בכל הנוגע ליישומן של פעולות השילוט שלהן התחייבה, אנו סמוכים ובטוחים כי היא תדאג לכך שכל אלה אכן יוצאו מן הכוח אל הפועל".

"בעת הזו, מששניים מההישגים הושגו במלואם, וביחס לשלישי הובטח כי ייעשה מאמץ לממשו, ניתן לומר שהעתירה מיצתה עצמה", קבעה השופטת. "העתירה הביאה להישגים לא מבוטלים, שהם פרי עמלם של העותרים, כמו גם בזכות שיתוף הפעולה, היוזמה והמחויבות מצד העושים במלאכה מטעם המדינה, שניכר כי צעדו כברת דרך נוספת בכל הנוגע לקידום הבטיחות באתרי בניה".

פועלי בניין באתר בנייה בעיר חריש. 28 בינואר 2018 (צילום: ליאור מזרחי/פלאש90)

עוד כתבה בהחלטה: "הנושא שהועלה בעתירה הוא נושא מובהק של זכויות אדם. הזכויות לחיים ולשלמות הגוף, העומדות ביסודה של העתירה, הן זכויות ראשונות במעלה, והן עומדות לכל אדם באשר הוא, ללא קשר לאזרחותו, מוצאו ומינו…  נכון למועד כתיבתן של שורות אלה, מאז תחילתה של שנת 2019 ,שאך החלה, כבר נהרגו 10 עובדים בענף הבניה (על פי נתוני קו לעובד, נ.כ.). אנשים אלה, שכל אחד מהם היה עולם שלם עבור קרוביו ואהוביו, גדוש בעבר והווה וסיפור חיים, מתווספים לכל אותם אלה שהלכו בבוקר לעבודתם באתר בניה בשנים שחלפו ולא שבו ממנה. מצב דברים זה אינו יכול להימשך, וחובה זו אינה מסתכמת כמובן רק בפרסום. המדינה חייבת לעשות כל שביכולתה כדי להגן על חייהם של מי שבונים את החללים המקיפים את שגרת חיינו ומציבים קורת גג מעל ראשינו, רבים מהם כאלה שמשפחותיהם מחכות להם בארצות מולדת רחוקות".

העתירה הוגשה ביוני 2017 מטעם קו לעובד, ארגון העובדים מען, ד"ר הדס תגרי מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה וראובן בן שמעון מקים הפורום למניעת תאונות עבודה – כולן יוצגו על ידי עו"ד גדיר ניקולא מקו לעובד. המדינה יוצגה על ידי עו"ד רועי שויקה.

בינואר האחרון נמחקה עתירה נוספת של קו לעובד בנושא הבטיחות באתרי בניה, בה דרשה פתיחת חקירות פליליות בגין גרימת חבלה חמורה ברשלנות גם במקרים בהם נפצעים עובדים באורח בינוני. העתירה נסגרה על רקע הקמתה של יחידת פל"ס במשטרה לחקירת תאונות בניין ערב השנה החדשה. עם זאת, בתשובה לעתירת חופש מידע שהגישה קו לעובד, השיבה המשטרה כי היחידה החדשה צפויה לחקור רק "אירועים של תאונות עבודה בעלות מאפיינים ייחודיים, לדוגמה תאונות מורכבות, המערבות קריסת תשתיות או המצריכות ידע ומשאבים רבים, בהתאם לשיקול הדעת של הפיקוד". יתר התאונות יחקרו במרחבי המשטרה השונים, וככל הנראה לא צפוי שינוי במדיניות באשר לאי חקירת תאונות בהן נפצעו

Leave a Reply

Name *
Email *
Website