בדרך לקפריסין: מאות מיליוני פרפרים עוברים כעת בישראל

האביב נפתח אתמול (רביעי) רשמית ואתו הגיעו מיליוני פרפרים כתומים החוצים בימים האחרונים את ישראל כחלק ממסלול הנדידה שלהם. הפרפרים מסוג נמפית החורשף חוצים ישראל בדרכם מחצי האי ערב ואפריקה אל עבר קפריסין. מדובר באחד מאירועי הנדידה הגדולים שנחזו בשנים האחרונות, כאשר ההערכות נעות בין מאות מיליוני למספר מילארדי פרפרים. הנמפית הוא אחד הפרפרים הנפוצים בעולם, וגם אחד הנודדים הגדולים והוא מסוגל לעוף מרחקים אדירים מדי יום בעת הנדידה.

פורסם על ידי ‏‎Samir Hamza‎‏ ב- יום חמישי, 21 במרץ 2019

דובי בנימיני יו"ר אגודת חובבי הפרפרים בישראל הסביר בקבוצת הפייסבוק של האגודה כי "אתמול עברו בישראל להערכתי לפחות 100 מיליון פרפרים בהערכה זהירה ועד 1.4 מיליארד פרפרים" והסביר כי "הפרפרים שאתם רואים, חלק מהם מאד קרועים בגלל הנדידה הארוכה". עוד הוסיף בנימיני שהמספר הגדולים של הפרפרים מוסברים על ידי הגשמים הרבים שירדו בחצי האי ערב וסיפקו שפע של מזון לפרפרים. "כל נקבה יכולה להטיל עד 500 ביצים, תוך שלושה שבועות יש כבר דור נוסף שכל נקבה בו יכולה להטיל עוד 500 ביצים. תוך שלוש דורות מנקבה אחת כבר אפשר להגיע למיליון".

גם אתם רואים פרפרים בכל פינה?????הפרפר בתמונה הוא נימפית החורשף.כמו הציפורים, גם פרפר זה נמצא בנדידה.זהו פרפר צבעוני…

פורסם על ידי ‏החברה להגנת הטבע‏ ב- יום חמישי, 21 במרץ 2019

מחזור החיים של נמפית החורשף הוא קצר יחסית ובקיץ התפתחות של דור יכולה להימשך כ-25 ימים בלבד. בניגוד לציפורים הפרפרים אינם משלימים את מחזור הנדידה במלואו וסביר שפרפר שמגיע לסוף מסלול הנדידה יהיה דור שלישי או רביעי ואפילו חמישי לאלה שיצאו בתחילת עונית הנדידה, והחוקרים עדיין מנסים לפצח את מנגנוני הניווט של הפרפרים. כאמור התחנה הבאה של נימפת החורשף הוא קפריסין וכעת מנסים הפרפרים לאגור כמה שיותר צוף שיספק עבורם אנרגיה כדי לחצות את הים התיכון בין ישראל לקפריסין.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website