בהסתדרות שואפים לאגד עובדים ברשתות מזון, ולהגיע להסכם ענפי חדש

אחרי שבית המשפט המחוזי בירושלים בשבוע שעבר לאשר את מכירת רשת קואופ לרשת מחסני השוק, אנשי חטיבת המסחר בהסתדרות המעו"ף יכולים לנשום לרווחה. כזכור, מול מחסני השוק התחרה רמי לוי, שסירב לחתום על הסכם קיבוצי עם כאלף עובדי החברה, והחלטת בית המשפט למכור את הרשת דווקא למחסני השוק שחתמו לפני כשבועיים על הסכם מבטיח את המשך הביטחון התעסוקתי של אותם עובדים.

עם זאת, בשביל ראובן פרי, ראש חטיבת המסחר בהסתדרות המעו"ף, מדובר אמנם בניצחון חשוב- אבל כזה שמהווה רק צעד בדרך ארוכה לשיפור תנאי העבודה של עשרות אלפי עובדי רשתות שיווק שרובם משתכרים רק מעט מעל לשכר המינימום. בחזונו רואה פרי מהלך רחב של ההסתדרות, שיביא לשיפור ההסכם הקיבוצי הענפי עליו חתמה ההסתדרות בשנת 2010, והוחל בצו הרחבה על כל הענף.

"אם ניקח את הדרמה של קואופ, חלילה אם היינו מאבדים את אותם אלף עובדים מאוגדים היינו יורדים במספר גדול של עובדים מאורגנים, מה שהיה מרחיק אותנו מיכולת לבצע מהלך ענפי ומושך כלפי מטה את התנאים של העובדים בכל הרשתות המאורגנות וודאי בכאלה שלא מאורגנות" אומר פרי בשיחה עם דבר ראשון. לטענתו מדובר לא רק בניצחון חשוב לאותם העובדים שזכו להמשך העסקה במסגרת הסכם קיבוצי, אלא בצעד אסטרטגי חשוב שעשוי לסייע לשיפור תנאי עבודתם של עשרות אלפי עובדי הסופרים והמכולות בישראל.

פרי ליווה את מאבקם של עובדי קואופ מטעם ההסתדרות, בניסיון לחתום על הסכם קיבוצי עם הרוכש של החברה. לפרי יש היסטוריה של מאבקים בנושא, שהגדול בהם היה מאבק 4,000 עובדי רשת מגה, שזכו בסופו של דבר לחתימה על הסכם קיבוצי תחת הבעלים החדשים ביינות ביתן. כעת מנהל פרי משא ומתן עם בעלי יינות ביתן נחום ביתן, במטרה להביא לחתימה על הסכם שיחול גם על 5,000 העובדים הנוספים ברשת, שעובדים כיום תחת הסכמים אישיים. יחד עם התוספת של עובדי יינות ביטון טוען פרי שההסתדרות תוכל להוכיח יציגות ענפית ולהביא לשיפור נוסף בהסכם הענפי כולו. " ל שיפור זה עוד כמה שקלים לכל עובד, בענף שאנשים בו משתכרים שכר מינימום. כל שיפור שנוכל לעשות בו יביא בשורה לציבור העובדים, ואנחנו נצא נשכרים כהסתדרות" אומר פרי.

ענף בעייתי

באופן היסטורי, רשתות שיווק המזון היו בעלות נציגות גבוהה של ההסתדרות, והעובדים בהן זכו לתנאי עבודה הגונים. עם זאת, בעשורים האחרונים הצטמטם כוחה של ההסתדרות בענף, ורשתות פרטיות חדשות קמו תוך התנגדות לארגוני עובדים.

בענף כולו עובדים כיום כ-60 אלף עובדים, ורובם זוכים לשכר נמוך יחסית. השכר הממוצע לעובד ברשתות שיווק המזון עומד על כ-6,000 ₪ לחודש בלבד. עם זאת, העובדים ברשתות המאוגדות זוכים לשכר גבוה באופן ניכר – בין עשרה לעשרים אחוז מעל לממוצע הענפי. הבעיה היא שכיום מרבית העובדים בענף אינם מאוגדים. מתוך כלל עובדים הענף מאוגדים כיום כ-23 אלף בהסתדרות, בעיקר ברשתות שופרסל, מגה, קואופ והמשביר לצרכן.

למספר העובדים המאורגנים בענף יש חשיבות כפולה. כדי לחתום על הסכם ענפי צריכה ההסתדרות להוכיח שהיא מייצגת 60% מעובדי הענף כולו. במקרה כזה יש לה את הזכות לחתום על הסכם ענפי, שבמידה והשר הממונה בוחר להרחיב אותו בצו הרחבה תקף על כל מקומות העבודה בענף- גם אלו שאינם מאוגדים בהסתדרות.

"לפני כעשר שנים הבנו את הצורך לנהל משא ומתן עם לשכת המסחר כדי להגיע להסכם קיבוצי ענפי כללי שיורחב בצו הרחבה לאחר שההסתדרות תפנה יחד עם לשכת המסחר לשר הממונה על יחסי העבודה, ולבקש לחתום על ההסכם הזה כצו הרחבה" מספר פרי. |הבנו שאם לא נעשה את זה כל השכר שמשלמים בענף הזה ילך כלפי מטה. ראינו רשתות כמו רמי לוי שהולכים וצומחים, ראינו את ויקטורי ואחרים שהולכים וצומחים והרשתות הללו שילמו שכר נמוך מאד לעובדים, רזה שברזים. חוק שכר מינימום היה הדבר היחיד שהגביל את השכר בענף. לא נתקלנו בעובדים שקיבלו שכר גבוה יותר ברשתות האלו, ואז הרשתות האלו יכלו להציע עוף בשקל או מבצעים חסרי תקדים בחנויות, והרווחים שגזרו הרשתות האלו היו רווחים על גבם של העובדים, חד וחלק. רווחים של רשתות שאין להם הסכמים קיבוציים זה רווחים על גב העובדים שהשתכרו בסך הכל בשכר מינימום, ללא קרן השתלמות וללא פנסיה, ללא ותק – כל הדברים שהופיעו לאחר מכן בצו ההרחבה".

חשיבות נוספת של מספר המאוגדים בענף נוגעת דווקא לשמירה על התנאים של העובדים המאוגדים. ככל שיותר עובדים נאלצים לעבוד ללא הסכם קיבוצי ובשכר נמוך, הדבר מפעיל לחץ גם העובדים המאורגנים לקבל הורדת שכר, כדי לאפשר לרשת להתחרות. "באותה התקופה היו לחצים מצד ההנהלות ברשתות המאורגנות כלפי הוועדים שלהם. הם אמרו שהמצב התחרותי הוא בכי רע. ישנן רשתות כמו רמי לוי שלא שילמו לעובדים תנאים סוציאליים ולכן התחרות לא הייתה הוגנת. הם ביקשו מהוועדים להנהיג דור ב’ ודור ג’, והגענו למצב שב’מגה’ היה אפילו דור ד’ " אומר פרי.

"ב-2009 הגענו להסכם קיבוצי ענפי שנחתם מול לשכת המסחר, וההסכם הזה הורחב חצי שנה מאוחר יותר על ידי שר התמ"ת בזמנו בנימין בן אליעזר, בהמלצת ההסתדרות. היו התנגדויות של הרשתות הלא מאורגנות כמו ויקטורי ואחרים. אגה, הייתה התנגדות של האוצר שטענו שזה יביא לעליית מחירים- מה שהוכח כלא נכון. הייתה אז גם פנייה לבג"צ של הרשתות הלא מאורגנת נגד החלת צו ההרחבה. בסופו של דבר העתירות האלו קרסו" מספר פרי.

באותה התקופה גם זכתה ההסתדרות לאישור לאכוף את ההסכם הענפי גם ברשתות שאינן מאוגדות תחתיה. "בדיון שהתקיים מול רשת רוסמן הצלחנו לדרוש את תשלום תנאי הצו ברשת שאנחנו לא יציגים בה, אבל אנחנו יציגים בענף. בית הדין קבע שלהסתדרות יש זכות לאכוף את תנאי הצו גם ברשת שהסתדרות היא לא ארגון יציג בה".

עם זאת, לטענת פרי עשר שנים אחרי יש צורך בעדכון ושיפור ההסכם שנחתם בשנת 2009. הבעייה היא שההסתדרות מייצגת נכון להיום מעט פחות מ-50% מהענף. "זו אחת הסיבות המרכזיות שהנושא של קואופ היה חשוב לנו כל כך" אומר פרי.

להיות ארגון יציג ענפי

"זה נמצא על סדר יום ההסתדרות – לארגן עוד רשתות לא מאורגנות" הוא מסביר, ולא מפחד לדבר גם על התאגדות ברשת רמי לוי – מי שנחשב למתנגד החריף ביות להתאגדות בענף, והואשם ברמיסת ארגון עובדים ברשת בשנה שעברה. "רמי לוי הוא בהחלט יעד מבחינת ההסתדרות. אנחנו בהחלט שואפים לארגן את העובדים שם. העובדים של רמי לוי ראויים להסכם קיבוצי ולביטחון תעסוקתי, לשכר ותנאים ולוועד עובדים שיגן עליהם, כמו בכל רשת מאורגנת" אומר פרי.

פרי עומד בראש המשא ומתן עם נחום ביתן, הבעלים של רשת יינות ביתן שקלטה את 4,000 עובדי מגה בשנת 2016, על החלת הסכם קיבוצי על כלל העובדים ברשת. מדובר ב-5,000 עובדים נוספים שעשויים להצטרף בקרוב להסתדרות, ולהגדיל את מספר העובדים המאורגנים בענף.

"להיות יציג בענף זה אומר שיש לנו מעל 60% מהעובדים בענף הזה. לכן המהלך מול יינות ביתן הוא מהלך מתבקש- כדי לחזור ולהיות דומיננטי מבחינת מספר העובדים המאורגנים וכדי להרים את תנאי השכר בענף כולו טיפה כלפי מעלה. לא ניתן לעשות זאת ללא הסכמים קיבוציים נוספים עם קבוצות עובדים נוספות ברשתות שאינן מאורגנות" אומר פרי.

כך, על פי פרי, לא תהיה להסתדרות ברירה אלא לאגד עובדים נוספים בענף בעתיד הקרוב. "בעבר מגה (הריבוע הכחול) ושופרסל היו כמעט היחידות בשוק שיווק המזון. לאחר מכן קמו רשתות חדשות והתחילו לנגוס מנתח השוק והענף הזה מעסיק כוח אדם די גדול, והתחרות והמאבק בין המאורגנות ללא מאורגנת היו לא הוגנים, לטובת הפחתת זכויות עובדים והובילה לזכויות מינימום ברשתות הלא מאורגנות ושחיקה של התנאים גם ברשתות המאורגנות" אומר פרי. "כדי לשפר את תנאי העבודה בענף הקשה הזה, אין לנו ברירה אלא להמשיך לאגד עובדים גם ברשתות שנכון להיום לא מיוצגות בהסתדרות, וזה מה שנעשה".

 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website