בהצבעה לילית: הכנסת אישרה את ביטול חוק ההתנתקות שמסדיר את ההתיישבות במאחז חומש

הצבעה במליאת הכנסת (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

מליאת הכנסת אישרה הלילה (בין שני לשלישי) בקריאה שנייה ושלישית את ביטול "חוק ההתנתקות". החוק יאפשר לישראלים לשהות בשטחים שפונו בצפון השומרון לפני 18 שנה במסגרת תוכנית ההתנתקות. ביטולו, שנכלל בהסכמים הקואליציוניים בין הליכוד לציונות הדתית, עבר ברוב של 31 תומכים מול 18 מתנגדים.

מטרת המהלך היא להסדיר למעשה את מעמדם של תלמידי ישיבת חומש, שנמצאים במאחז בניגוד לחוק לאחר שפונה במסגרת התוכנית ב-2005.

לאחר אישור תיקון החוק בקריאה שנייה ושלישית, השהות בישיבת חומש בצפון השומרון כבר אינה בלתי חוקית, ולראשונה מדינת ישראל מאשרת חזרה למקום שפונה מסיבות מדיניות.

בבג"ץ עדיין עומדת עתירה בנוגע למאחז, שאותו הגישו פלסטינים תושבי הכפר הסמוך בורקה וארגוני זכויות אדם, בטענה כי האדמות שעליהן נמצא המאחז שייכות להם. אם בג"ץ יקבע לטובת העותרים, המדינה תצטרך לפנות את הבנייה שיושבת על אדמה פרטית, או לחילופין להסדיר אותה, למשל באמצעות צווי-תפיסה.

לאחר אישור ההצעה, אמרה ח"כ לימור סון הר-מלך (עוצמה יהודית), שהייתה אחת מיוזמות הצעת החוק, כי "כעת אסור לנו לנוח על זרי הדפנה ולשקוע באופוריה. עלינו להסתער כבר מחר על שתי המשימות הבאות שמונחות לפתחנו: הקמתם מחדש של ארבעת הישובים שפונו בצפון השומרון, ושיבה הביתה גם לחבל קטיף שננטש באיוולת איומה והפך לקן טרור".

מטעם ארגון "שלום עכשיו" נמסר בתגובה לביטול חוק ההתנתקות כי "ממשלת ארץ ישראל השלמה מביאה לחורבן הבית. זו תהיה בכייה לדורות". לדברי הארגון, "עכשיו כבר ברור שלצד ההפיכה המשטרית, מתחוללת הפיכה משיחית מסוכנת, אשר תביא בהכרח להעמקת הכיבוש ולהבערת השטח. לא בכדי מתריעים במערכת הביטחון כי חזרת המתנחלים לצפון הגדה תהיה נטל ביטחוני אדיר ומוקד של אלימות מתנחלים".

ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד), מיוזמי הצעת החוק: "ההיסטוריה הראתה וממשיכה להראות לנו כי כל אימת שנוותר על שטחי מולדת – נקבל טרור הולך וגובר. זוהי משוואה ברורה וידועה, עם תוצאות שלא משתנות אף פעם". מנכ"ל ישיבת חומש, שמואל וונדי, הוסיף כי "זה יום היסטורי שבו עם ישראל חרט על דגלו שלא קיים מקום בישראל שאין בו כניסה ליהודים".

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

תגיות:

Leave a Reply

Name *
Email *
Website