בטענה לפגיעה בשכר הנהגים: ההסתדרות תכריז על סכסוך עבודה מידי באגד

ההסתדרות תכריז סכסוך עבודה דחוף באגד, זאת על רקע החלטת החברה לפגוע בפרמיות של אלפי נהגיה. מחר (שני), בין השעות 06:00 ל-08:00, יקיימו כל נהגי אגד באזור ירושלים אסיפות הסברה. במהלך שעות אלה ייתכנו שיבושים בפעילות הסדירה של נסיעות החברה בעיר.

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות אבי אדרי, מסביר כי ההחלטה להכריז על הסכסוך הדחוף התקבלה לאחר שהנהלת החברה ביצעה שינוי באופן חישוב הפרמיות שמקבלים הנהגים. פרמיות אלה, המחושבות בין היתר על פי ביצועי הנהג שעושה עבודה מאומצת, מתווספות לשכר הבסיס של הנהגים ומגיעות עד לאלפי שקלים בחודש. משמעות השינוי שביצעה החברה הינה קיצוץ של עד אלפי שקלים בשכר החודשי של מרבית הנהגים.

מההסתדרות נמסר כי עד עתה נעשו ניסיונות מטעם ההסתדרות וועד העובדים להחזיר את המצב לקדמותו ולפתוח בהליך הידברות עם הנהלת אגד לבחינת הנושא. לטענת ההסתדרות, החברה מסרבת לשתף פעולה ומתבצרת בעמדותיה.

"הם החלו ביישום מודל חדש של שכר עידוד מנובמבר, ללא ביצוע פיילוט, כששכרם של 4,000 נהגים, הסקטור הגדול ביותר בתחבורה הציבורית, נפגע אנושות" אמר לדבר העובדים קובי ואחניש, יו"ר ועד עובדי אגד, "הם טוענים שככל שאתה נוהג יותר בפועל אתה מקבל יותר. אמרו לנו שהכל יהיה שקוף ונגיש במחשב, שנהג יוכל להיכנס למערכת ולראות כל יום כמה הוא עשה וכמה יקבל. בפועל הם חסמו את הגישה לנתונים הללו, והנתונים שהעבירו לנו פשוט לא הגיוניים". עוד טען כי נוצרו שינויים במנגנון התגמול שאינם תלויים בנהגים עצמם. "למשל, נהג יכול לקבל רק 50% ופחות ממספר הדקות הנהיגה בסידור שבחר", הסביר.

"זו פגיעה משמעותית בשכר, שהוא גם רכיב פנסיוני" הוסיף ואחניש, "כיו"ר ועד העובדים, לא אוכל לשבת בשקט. אנחנו נוהגים במתינות, ניסינו להידבר עם הנהלת אגד. איננו רוצים להגיע לצעדים ארגוניים ולפגוע חלילה בנוסעים שיקרים לנו מאוד. נקיים ישיבות הסברה בסניפים, ונודיע מראש על הסניפים בהם נכנס אותן".

באסיפות ההסברה מחר יוסבר לנהגים על המהלך ועל דרכי הפעולה שעומדות בפניהם. אם הנהלת אגד לא תחזור בה מהתנהלותה, נציגות העובדים תודיע לציבור בכל יום היכן צפויות ליהערך אסיפות עובדים נוספות אשר עשויות לשבש את השירות.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website