ביה”ד ידון בדרישת ההסתדרות ועובדי מפעל חרסה למנות מפרק מפעיל למפעל

בית המשפט המחוזי בבאר שבע ידון הבוקר (ראשון) בבקשת ההסתדרות ועובדי מפעל חרסה שימונו מפרקים מפעילים למפעל במטרה להגן על זכויותיהם. על פי הערכות העובדים, חייבת להם החברה למעלה מ-3.5 מיליון שקלים בגין פיצויי פיטורין, פדיון הודעה מוקדמת, ימי חופשה, דמי הבראה ועוד.

השופט יעקב פרסקי החליט בעקבות הגשת הבקשה ביום רביעי, לדון בבקשה במעמד שני הצדדים ונמנע מלהוציא צו זמני במעמד צד אחד. עובדי המפעל הפגינו לאורך השבוע החולף בשערי המפעל בבאר שבע, מול החברה האם ‘חמת’ באשדוד ואף מול ביתו של הבעלים יואב גולן בכפר שמריהו.

עשרות עובדי חרסה מוחים מול ביתו של מנכ"ל חמת 3 במאי 2019 (צילום: יונתן קירשנבאום)

העתירה הוגשה באמצעות עורכי הדין גלילה ואלון הורנשטיין, בשיתוף עם נציגי ההסתדרות במרחב הנגב וועד העובדים, והיא מבקשת למנות את רו"ח חן ברדיצ’ב ועו"ד אהוד גינדס למפרקים המפעילים. עוד דורשת ההסתדרות כי החברה האם חמת תשיב לחצרי המפעל את כל הציוד, המלאי והמוצרים אשר הוצאו ממנו – ובכלל זאת את התבניות המשמשות לייצור והועברו לטענת ההסתדרות לטורקיה – שם נמצא המפעל החדש אותו הקימה חמת.

לטענתם, דירקטוריון החברה, בו חברים יואב וניר גולן, שהינם גם דירקטורים בחברת האם חמת, פועל כנגד האינטרסים של טובת החברה, תוך הפרת מחוייבותו לכאורה, מתוך דאגה לחברה האם. עוד מעלים העובדים את האפשרות כי פינוי החברה מהקרקע, הסמוכה למרכז BIG בבאר שבע נועד על מנת לשנות בעתיד את ייעוד הקרקע לטובת קבוצת חמת.

על-פי כתב הבקשה, נענה הוועד בפברואר האחרון לבקשת ההנהלה לבצע תוכנית התייעלות בהיקף של כ-1.5 מיליון שקלים בעקבות הפסדי המפעל בשנתיים האחרונות, אשר אמורה הייתה לכלול פיטורי עובדים, חיסכון בחומרי גלם, אריזות, ספקים וארנונה. הנהלת החברה אמנם הודתה כי הקימה מפעל מקביל לייצור כלים סניטריים בטורקיה, אך טענה כי זאת במטרה להיכנס לשווקים אירופאיים חדשים, ושלא על מנת להחליף את הייצור המקומי. לאחר חתימת הסכם עקרונות באשר לתוכנית, עצרה ההנהלה את המשא ומתן.

במהלך חודש מרץ פורסמו ידיעות בתקשורת באשר לכוונת הנהלת חמת, שבשליטת יואב גולן, לסגור את המפעל, ועוררה חששות כבדים בקרב העובדים. הנהלת החברה הודיעה כי היא מבקשת להוציא את העובדים לחופשה מרוכזת, אך מנכ"ל החברה הבהיר לעובדים באופן חד-משמעי כי אין בכוונתו לסגור את המפעל. עם זאת, בתחילת השבוע האחרון, וטרם שבו העובדים לעבודתם, קיבלו מהחברה מכתבי זימון לשימוע לפני פיטורין.

מקבוצת חמת נמסר: "חשוב לחדד שכבר בדיווח הראשוני לבורסה עידכנו שבקופות הפיצויים של העובדים יש את כל מה שמגיע להם. כמו כן עידכנו גם את העובדים שהם יקבלו את כל המגיע להם על-פי החוק וההסכמים הקיבוציים. קבוצת חמת הינה חברה ציבורית הנסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב בשקיפות מלאה ובהתאם לחוקים ותקנות. אנו דואגים לעובדים וכואבים את כאבם, אף נעזור להם במציאת מקומות עבודה וכן ישנם עובדים שקיבלו כבר הצעות עבודה חלופיות בקבוצה".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website