ביקורת בוועדת החוקה על הגבלת התנועה מעל 500 מטר בתקנות הסגר

ועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת התכנסה הבוקר (חמישי) לאישור תקנות הסגר שאישרה הממשלה הלילה (חמישי). הוועדה יצאה להפסקה ותשוב להתכנס בשעה 15:00.

בפני הוועדה הופיע המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטו. שאמר כי הסגר יופסק כשתהיה ירידה ממשית בתחלואה. "טעינו כשפתחנו מהר את הסגר הראשון, ומודים על הטעות. זה לא יקרה שוב הפעם". הוא ציין כי יש כרגע יותר מ-1,200 חוקרים אפידמיולוגים במשרד הבריאות, והמטרה לסוף הסגר היא שיהיו 1,500.

במהלך הדיון ביקרו חברי הכנסת את הגבלת התנועה מעבר ל-500 מטר, בעקבות פנייה של יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופ’ חגי לוין, שאמר בוועדה כי "אנחנו במצב חירום ועלינו למנוע התקהלויות של אנשים בחלל סגור או 20 איש בחוץ. אני סבור שיש לעצור את ההתקהלויות ולא את חופש התנועה. חייבים להתנגד לסעיף הזה. אנחנו כמו בן אדם שנמצא בהתקף לב שני".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

פרופ’ גרוטו השיב כי "המטרה שלנו היא למנוע התקהלויות. ההגבלה של 500 מטר היא הדרך שלנו לעשות זאת. גם במדינות אחרות היו הגבלות תנועה במטראז’".

ח"כ יואב סגלוביץ (יש עתיד): "30 שעות לפני ראש השנה, מציגים תקנות מופרעות. הבעיה היא ההתקהלות. התנועה מחוץ לבית איננה הבעיה. אנו עוסקים כל הזמן במגבלות תנועה ועושים ויתורים מטורפים בניהול ההתקהלות". סגלוביץ’ קרא ליו"ר הוועדה שלא לאשר את התקנות: "הכללים צריכים להיות פשוטים וברורים ועל הממשלה לתקן זאת וניתן לעשות זאת. זו הסמכות שלנו – אנחנו לא חותמת גומי של הממשלה הכושלת הזאת. האחריות היא עלינו".

חברת הכנסת איילת שקד (ימינה) "התכנסנו לעצור את הקטסטרופה הזו כי הממשלה נכשלה. איסור התקהלויות הוא הדבר המשמעותי. הממשלה לא הצליחה לעצור התקהלויות בחתונות ואת הישראבלוף של הריקודים. הממשלה לא עשתה שום הגבלה על הפגנות – שום מתווה להפגנות בקבוצות קטנות, שום מתווה שיצמצם את ההפקרות שבהפגנות."

יו"ר הוועדה, חבר הכנסת יעקב אשר (יהדות התורה) הזכיר כי בעקבות דרישת הוועדה בעבר, הוגדר בתקנות כי הקנסות על הפרת ההנחיות לא יינתנו: "חשוב שייכתב בהנחיות לשוטרים במפורש לאפשר לאדם שאינו סרבן או סדרתי לחזור בו מטעותו ללא הקנס".

חבר הכנסת עידן רול (יש עתיד) דרש מפרופ’ גרוטו תשובה לגבי איסוף עצמי של מזון במסעדות (Take away) שנאסר בתקנות. לדבריו, מדובר בפגיעה גדולה בעסקים. גרוטו השיב לו "מי שהסתובב בארץ במהלך הסגר הראשון, כשהיה מותר למסעדות לספק מזון בטייק אוויי, יודע שזה יצר התקהלויות. אנשים היו יושבים ליד המסעדה ואוכלים, או מתקהלים בכניסה". רול אמר כי מדובר בבעייה של אכיפה, ולא של מניעת הדבקה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website