בית הדין מנע את השביתה: בוחני הנהיגה יעשו טסטים לנבחנים בלי תו ירוק

מורי נהיגה. ארכיון. (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הוציא היום (חמישי) צו מניעה זמני נגד הודעת בוחני הנהיגה שלא יבצעו טסטים לנבחנים ללא תו ירוק. דיון נוסף בתיק יתקיים ב-24 באוקטובר.

העתירה הוגשה על ידי חברת מילגם, אחת משתי החברות המפעילות את מערך בחינות הנהיגה המעשיות עבור משרד התחבורה במסגרת מיקור חוץ. בתחילת השבוע הודיעה ההסתדרות כי בוחני הנהיגה יחדלו מלבצע בחינות נהיגה מעשיות לנבחנים שאינם מחוסנים.

כבר באוגוסט 2021 פנה יו"ר ועד עובדי מילגם להנהלת החברה ולגורמים בכירים במשרד התחבורה בדרישה למצוא פתרון מהיר באשר לבוחני הנהיגה, המצויים בחשיפה גבוהה וברכבים סגורים יחד עם הנבחנים, באופן שאיננו מאפשר ריחוק חברתי או אמצעי מיגון אחר מלבד עטיית המסיכה. במשרד התחבורה השיבו לוועד העובדים כי הדרישה להחיל תו ירוק על ציבור הנבחנים נדחתה עקב התנגדותם של גורמים בממשלה. לפיכך, סמוך ליום הכיפורים הכריזו הבוחנים על סכסוך עבודה והודיעו על כוונתם לשבות החל מה-27 בספטמבר. עם זאת, בסמוך למועד השביתה המתוכננת, החליטו על נקיטת צעדים ארגוניים מתונים וממוקדים יותר – אי ביצוע בחינות לנבחנים ללא תו ירוק.

משרד התחבורה דיווח לבית הדין כי פנה לקידום תנאי התו הירוק על בוחני הנהיגה, אולם בעת הזו טרם התקבלה החלטה כאמור, והדבר מצוי בבחינה אצל הגורמים הרלוונטיים בשירות המדינה. לדברים, בעת הזו אין תשתית עובדתית המצדיקה את זה שהטסטרים יסטו מן הכלל לפיו שירותי המדינה ניתנים לאזרח שלא בתנאי התו הירוק, וזאת למרות תנאי עבודתם הייחודיים.

בהחלטתה, ציינה השופטת מירב קליימן כי ועד העובדים והנהלת החברה תמימי דעים כי אכן נדרש, או לכל הפחות סביר לדרוש מהנבחנים תו ירוק. עם זאת, החלטה זו נתונה בידי הממשלה – ולפיכך קבעה כי יהיה על העובדים לעצור את צעדיהם הארגוניים. עוד ציינה השופטת, כי בניגוד לפסיקות זמניות קודמות אשר קבעו כי מעסיק במקומות עבודה שיש בהם סיכון הדבקה (כגון בשל תנאי עבודה צפופים או שירות של לקוחות רבים) רשאי לדרוש מעובד להציג תו ירוק או בדיקת קורונה בתוקף – הם אינם מוסמכים לדרוש דרישה דומה מצדדים שלישיים, דוגמת נבחני הנהיגה במקרה זה, שאינם עובדי הארגון.

"איננו סבורים כי הזירה המתאימה לפיתרון המצב הקיים שאינו אידיאלי ושאף אינו ייחודי לאוכלוסיית עובדים זו הינה הזירה הארגונית, תוך הפעלת לחץ על המעסיק, כאשר מי שאמור לאשר את התקנות הרבלנטיות ולהסדיר את החלת התו הירוק על ציבור הנבחנים הוא הריבון" כתבה השופטת. עם זאת, המליצה לצדדים לפנות בפניה פומבית משותפת לציבור הנבחנים בבקשה להגיע למבחני הנהיגה כשהם מצוידים בתו ירוק או בבדיקת קורונה שלילית – וזאת עד להסדרת הנושא על ידי הגורמים האמונים על כך במדינה.

ועד העובדים ואיגוד עובדי התחבורה בהסתדרות יוצגו בהליך על ידי עורכי הדין אלעד מורג ונטלי שוכובצקי, חברת מילגם יוצגה על ידי עורכי הדין ירון קרמר ורוני איטח גינת, והמדינה על ידי עו"ד בן מדניק.

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

עוד על עבודה:

עובד נהרג בקריסת מנוף בעספיא; בנו נפצע בינוני

3.46 מיליון מועסקים בישראל באוגוסט; כחצי מיליון פחות מאשר ב-2019

קצבה חודשית של עד 4,480 שקלים: מה הקריטריונים להבטחת הכנסה ואיך ניתן לתבוע אותה

תגיות:

Leave a Reply

Name *
Email *
Website