בית הדין קבע כי רשת קואופ תימכר כמקשה אחת ובהסכם עם העובדים

בדיון בנושא רשת קואופ שהתרחש היום (חמישי) בבית המשפט המחוזי בירושלים, הוחלט שלא לאפשר לרשתות "רמי לוי" ו"זול ובגדול" לפצל ביניהן את רשת קואופ, ובית המשפט דרש מהן להגיע להסכם עם העובדים עד ליום שני הקרוב. ביום שלישי יתקיים דיון נוסף בו ככל הנראה יינתן אישור לאחת המועמדות לרכוש את הרשת.

לטענת העובדים, הרשתות סרבו לשבת למשא ומתן עם הוועד וקיימו מספר פגישות עם הממונה על ההגבלים העסקיים במטרה להגיע לפשרה שתאפשר את פיצול הסניפים בין שתי הרשתות ללא הסכמת העובדים.

עם זאת, לאחר שהוועד איים להשבית את הרשת במידה ואף אחת מהמועמדות לא תחתום על הסכם קיבוצי, רשת "מחסני השוק" הגיעה להסכם עם העובדים והקפיצה את הצעתה ל-140 מיליון שקלים. כך הפכה מחסני השוק למועמדת המובילה לרכישת הרשת. בעקבות החתימה על ההסכם עם מחסני השוק החליט בית המשפט שלא לאפשר לשתי המועמדות הנוספות לרכוש את הרשת ללא חתימה על הסכם קיבוצי.

אלף עובדי רשת קואופ דורשים שהרשת תימכר כמקשה אחת. במילים אחרות, עובדי הרשת מעוניינים שהסניפים יעברו כולם, יחד עם העובדים, לבעלים חדש אחד, איתו ייחתם הסכם קיבוצי שיחול על כלל עובדי הרשת הממוזגת. נציגי ועד העובדים נפגשו בחודש האחרון עם נציגי מספר רשתות שהביעו עניין ברכישה, ובמספר פגישות עלתה התנגדות מצד הרוכשים להשוות את תנאי עובדיהם הנוכחיים עם אלו של עובדי רשת קואופ. לחלופין, מציע יו"ר ועד עובדי הרשת אורי צרפי, כי הבעלים החדשים יפעיל את שתי הרשתות כמותגים נפרדים, עם הסכמי עבודה נפרדים, אבל דוחה את האפשרות להקים רשת ממוזגת אחת עם שני הסכמי עבודה.

טענת העובדים היא שסירוב המתמודדות לחתום על הסכם קיבוצי נובע מהניסיון למנוע התארגנות ברשתות. גם ברשת רמי לוי וגם ברשת זול ובגדול לא קיימת התארגנות עובדים נכון להיום, והחוזים תחתם מועסקים העובדים הם אישיים. נזכיר כי רמי לוי הציע לעובדי קואופ לקבל חוזים אישיים בתנאים טובים יותר מאלו הנהוגים בענף, אך עם סעיף התחייבות שלא לפעול יחד עם ההסתדרות, ולמעשה לפרק את הוועד.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website